Наш човек. Врањанац, Милош Златановић, направио је најбољи бренд у Америци у претходној години и то понудивши жирију нови изглед долара на коме се, опет, налази један Србин. О номинацији за ову престижну награду, коју додељује „График дизајн САД”, познати њујоршки магазин, било је речи у „Политици” пре неколико месеци, а титула је у међувремену стигла у праве руке. Двадесетпетогодишњи младић засенио је стручњаке са оне стране Атлантика редизајнираним решењима новчаница од 50 и 100 долара. Портрет војсковође и америчког председника Јулисиза Симпсона Гранта на 50 „Милошевих” долара замењен је сликом Мартина Лутера Кинга који је у амерички систем увео једнакост свих раса. Уместо једног од твораца Декларације независности, Бенџамина Френклина, Милош је на новчаницу од 100 долара ставио кога другог него Николу Теслу, нашег најпознатијег научника који је живео у САД.
За ова решења Златановић није добио никакву новчану награду, али каже да му је она и те како поправила ранг у свету дизајна и да му већ стиже већи број понуда за посао.
– Признање једног од највећих магазина у свету дизајна значи много за моју афирмацију. Било би занимљиво да једног дана моје визије долара за 21. век постану и званична решења, али за сада је све на нивоу експеримента. Нисам имао прилику да о победничким решењима чујем мишљења из америчког министарства финансија, али волео бих да се у некој скоријој будућности и то догоди. Занимају ме њихови коментари. Дизајн новца је једна од омиљених ствари које радим, а упознао сам га на Факултету примењених уметности у Београду, где сам и дипломирао 2016. године. Новац је и амбасадор државе у свету, а мислим да Тесла заслужује место и на долару, као и на динару, јер је био Србин, али и амерички држављанин чији су проналасци изменили историју човечанства – истакао је Врањанац који од свог талента и живи у Чикагу, јер је запослен као графички дизајнер у „Мекдоналдсовом” тиму за целу Америку.

Колико га цене говори и чињеница да је за боравак у тој земљи добио радну дозволу која се даје посебно надареним стручњацима.
Милош се нада да признањима овде није крај. Недавно са Канибал фонтом, који га је прославио, конкурисао је и за „Графис” награду за најбоље словне симболе (фонт) у Америци. Њу додељује истоимена графичка кућа из Њујорка основана 1952. године, која се бави промоцијом радова из области дизајна.
– Канибал фонт, чији сам дизајнер, добио је у 2017. години Принт магазин награду и А’дизајн награду у Милану и користи га компанија Најк која је и његов званични власник. Први велики пројекат у 2018. години такође ћу радити за познатог произвођача спортске опреме. То је још једна верзија фонта, са другачијим словима – објаснио је дизајнер кога је таленат винуо са „јужне пруге” право у престоницу „жутог таксија”.