Аја Јунг, оснивач и директор „Београдског фестивала игре”, добитник је Ордена италијанске звезде. Њој је признање, у име председника Италије Серђа Матареле, уручио амбасадор ове земље у Београду Ђузепе Манцо у својој резиденцији.
Захваљујући на признању, Аја Јунг у свом обраћању на италијанском језику признала је да откад се вратила у Београд посвећује сву своју енергију и време „Београдском фестивалу игре”, пројекту који ове године обележава деценију и по свог постојања.
– Пре девет година, на иницијативу академије „Миланске скале” покренули смо и Националну фондацију за игру. Пут којим сам ходала никад није био једноставан, мало је било оних који су могли и желели да примете моју мисију, а још мање оних који су хтели да ми помогну. Те малобројне који су препознали мој труд сматрала сам својим сарадницима, а тако је и данас – истакла је Аја Јунг.
Амбасадор Манцо нагласио је да је Орден италијанске звезде признање које се додељује онима који имају изузетне заслуге у јачању пријатељства и сарадње између Италије и Србије на пољу културе и уметности. – Признање се додељује Аји Јунг баш у дану у коме се у присуству маестра Емилијана Пиколија у Београду реализује нови пројекат сарадње са Италијом који финансира Европска унија – рекао је амбасадор.
Премијерка Ана Брнабић међу званицама
Он је објаснио да се Аја одувек залагала за развој сарадње у области уметничке игре између наше две земље, као и за промоцију италијанског плеса у Србији. – Директорка „Фестивала игре” радила је на томе да публици у својој земљи приближи изузетности италијанске уметничке игре, доводећи у Београд уметнике као што су Карла Фрачи, Мауро Бингоцети, Ђузепе Пиконе… – казао је амбасадор.
Орден италијанске звезде највише је државно одликовање те земље у области културе, а церемонији уручења међу многобројним званицама присуствовала је и премијерка Ана Брнабић. Она је честитала Аји на добијеном признању и истакла значај „Београдског фестивала игре” као сјајног примера како приватна иницијатива у култури опстаје 15 година, иако такве пројекте није лако покренути, а још већи изазов је учинити их одрживим, сваке године проширивати програм за посетиоце и доводити светска имена у Србију.
– Било би сјајно да има још оваквих успешних и добрих примера који Србију приказују у свету као креативну и модерну земљу и да кроз такве догађаје можемо да мењамо слику о нашој држави и грађанима у читавом свету. На тај начин допринос нашем друштву је много значајнији и шири од доприноса савременој игри и култури – казала је Брнабић. Премијерка је, како преноси Танјуг, додала да је веома важно да држава препознаје сличне иницијативе које долазе из приватног сектора и поседује механизме да их подржи.
Свечаности су присуствовали и министар рада Зоран Ђорђевић, директор Музеја савремене уметности Слободан Накарада, директор Београдске филхармоније Иван Тасовац и амбасадори многих земаља.