Док утицајни милијардер Џорџ Сорос политички ломи Виктора Орбана, у Бриселу се смешкају и по кулоарима га теше да претерује. Али истог тренутка када је јуче „Гардијан” објавио причу о томе да је Сорос дао скоро пола милиона евра како би организација „Најбоље за Британију” могла да се посвети пројекту лобирања за опозив брегзита и расписивања новог референдума који би дао шансу Великој Британији да остане у ЕУ – премијерка Тереза Меј је сматрала да треба да реагује.
Њен портпарол је рекао да Велика Британија неће расписати други референдум о брегзиту. „Став премијерке према том питању је јасан, земља је изгласала напуштање ЕУ, то је оно што ћемо урадити и неће бити другог референдума”, нагласио је портпарол.
Цитирајући стратешки документ до кога је дошао „Телеграф”, британски дневник је објавио да организација „Најбоље за Британију” има намеру да се фокусира на посланике британског парламента: да их убеди да гласају против коначног договора о брегзиту и да траже расписивање новог референдума.
Оснивач Отвореног друштва, познат и као велики донатор Демократске странке у САД, после недавних лекција Мађарској и Израелу о томе да ли треба да прихвате мигранте са Блиског истока и севера Африке, сада намерава преко својих људи у Великој Британији да помогне држави да води патриотски курс.
Председавајући организације „Најбоље за Британију” и бивши министар Марк Малок Браун, који је био и заменик генералног секретара УН, потврдио је Ројтерсу да су фондације Џорџа Сороса, заједно са другим великим донаторима, дале значајне доприносе овој групи и да је Сорос кроз своје фондације поклонио 450.000 евра.
„Сматрамо да британски народ заслужује да има право на коначну одлуку о договору о брегзиту и верујемо да је држава обманута. Ово је демократски и патриотски покушај да повратимо нашу будућност. Поздрављамо помоћ многих кругова”, рекао је бивши британски министар.
„Гардијан” је навео да организација има око десетак стално запослених људи, програм обуке који води Мајк Мофо, високи функционер у кабинету бившег америчког председника Барака Обаме, и да ће се у наредним месецима усредсредити на промену мишљења о одлуци да Велика Британија напусти ЕУ.
Занимљиво је да Сорос, човек за кога у медијима важи синтагма да је једини појединац који има „властиту спољну политику”, финансира кампању која би Британцима објаснила шта је патриотизам. Управо је Сорос 1992. године шпекулисао британском фунтом и зарадио више од милијарду долара (што није била његова прва милијарда), након чега је добио надимак „човек који је сломио Банку Енглеске”.
Орбановим упозорењима да Сорос користи своју моћ и утицај, поред тога што финансира и кампању, да Мађарска и остатак ЕУ приме неколико милиона миграната, пре неколико дана се придружио и израелски премијер Бенјамин Нетанијаху. Он је прошле недеље на седници владе рекао да Сорос спроводи кампању против израелског плана да депортује афричке мигранте. „Џорџ Сорос финансира протесте. Обама је депортовао два милиона миграната, а нико ништа није рекао”, рекао је Нетанјаху.
У Израелу су од недавно почели да уручују обавештења о депортацијама хиљадама миграната из Еритреје и Судана. Обавештења се уручују сада само неожењеним мушкарцима без деце који покушавају да обнове визе, што морају да чине свака два месеца. Они морају да напусте Израел у року од два месеца или ће бити ухапшени. У међувремену опозиција, израелски активисти за људска права и јеврејске заједнице у САД оштро критикују план депортације.