Дизел гориво поскупело је на пумпама од нове године 3,5 а бензин 1,5 динара по литри, што је било и очекивано ако се зна да је цена нафта на светској берзи за последњих пола године скочила са 45 на чак 70 долара за барел. Бензин се сада точи у просеку по цени од 145,2 а дизел за 154,2 динара
– Од пре неколико дана ситуација је почела да се мења па цена барела нафте пада. У суботу је коштала око 65 долара, па ако се овај тренд настави и наредних дана, реално је очекивати да ће гориво појефтини код нас – каже Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије.
Оно што би изузетно могло да доведе до новог поскупљења горива је повећања акциза, будући да се она сваке године у ово време усклађује с растом потрошачких цена у претходној години.
– Акциза би могла да буде већа око три одсто. Уколико би, дакле, влада донела одлуку о повећању акциза на деривате, они би поскупели око два динара с ПДВ-ом. Наравно, то не значи да гориво мора због тога да поскупи и на пумпама. Не мора. Прошле године је акциза повећана, али гориво због тога на пумпама није поскупело – наглашава Мићовић.
Пре нове године гориво је поскупело и у БиХ и сада се продаје изнад једног евра, што дуго није било. Прерачунато, бензин кошта 125,6 динара, а дизел 123,2 динара због повећаних државних захватања. Гориво је од пре неки дан скупље и у Црној Гори због повећања ПДВ-а – са 19 скочило је на 21 одсто.
– Међутим, чак и с овим повећањем, цене у комшилуку су ниже од српских. Разлог је што су наша захватања и даље много виша од осталих. Тешко је претпоставити даље кретање цена сирове нафте. Како сада ствари стоје процене су да би у овој години, у коју смо ушли с ценом од 66 долара, просечна годишња цена барела нафте типа „брент” (која се прерађује код нас) могла бити између 52 и 57 долара – предвиђа Мићовић.
Чини се да нема озбиљнијих наговештаја да се могу очекивати нагле и велике промене цена. Реално је да ће дијаграм промене цена нафте у 2018. бити одраз у огледалу 2017. То значи да ће се у првим месецима нафта продавати по највишим ценама у години, након чега би, уз бројне мање осцилације до средине године „брент” лагано склизнуо до нивоа од 50 долара за барел, закључује наш саговорник.