Амерички држављанин Данијел Корбет (34), за кога се у медијима спекулише да је бивши припадник елитне америчке јединице „Фоке”, а који је 29. јануара ухапшен у једном стану у Београду, саслушан је и одређен му је притвор до три месеца. Ове информације за „Политику” потврдила је и Бојана Станковић, портпаролка београдског Вишег суда. Она за наш лист каже да је осумњичени Корбет саслушан 2. фебруара, а притвор му је одређен због опасности од бекства, као и да ће боравком на слободи утицати на сведоке који треба да буду саслушани током истраге. Како сазнајемо, осим Корбета, истрага у овом случају води се и против тројице српских држављана Н. В., Н. А. и Н. П.
Њима је такође одређен притвор до три месеца, осумњичени су да су неовлашћено носили оружје, а један од њих и за дело неовлашћеног држања дроге. Како незванично сазнајемо, Корбет се на саслушању бранио ћутањем, а терети се за кривично дело недозвољене производње, држања, ношења и промета оружја и експлозивних материја. „Политика” је јуче контактирала и адвоката Милоша Мршовића, који је потврдио да је Корбетов бранилац, али осим тога, није желео да говори о детаљима случаја.
Према расположивим информацијама, Данијел Корбет је ухапшен крајем јануара у такозваном штек-стану у престоници и код њега је том приликом полиција пронашла пиштољ ЦЗ-99 са избрисаним серијским бројем. Иако овај случај данима изазива пажњу јавности, а медији спекулишу да је он бивши припадник специјалних јединица и да је планирао атентат на неког значајног Србина, нико од званичника није потврдио ова сазнања. У МУП-у о овом случају и даље ћуте, а једина потврда ове приче била је прошлонедељна изјава министра унутрашњих послова Небојше Стефановића, који је рекао да је осумњичени ухапшен и да је очигледно да се ту нешто дешавало, али да не сме да износи много детаља.
Медији спекулишу да је окривљени запослен у америчкој фирми „Рејвен милитари”, чији је сувласник био специјални асистент бившег америчког председника Била Клинтона. Према наводима појединих београдских медија, ова фирма имала је интернет страницу до пре неколико дана, али је она угашена након што су ту компанију контактирали новинари. У биографији Корбета коју помињу медији наводи се да је 14 година био припадник америчке јединице „Фоке”, да је учествовао у акцијама у Ираку и Авганистану, широм света водио акције од високе важности, учествовао у решавању талачких криза.
Стручњак за безбедност Милан Мијалковски каже за „Политику” да су безбедносне службе у овом случају добро обавиле посао.
„То значи да службе прате особе које под било којим мотивом и разлогом дођу у Србију. О детаљима овог случаја можемо само да нагађамо, али може се претпоставити да је он овде дошао по налогу да изврши неки субверзивни задатак. Сигурно није допутовао у Србију на годишњи одмор”, сматра Мијалковски.
Наш саговорник наводи да је човек са таквим квалификацијама и искуством вероватно дошао да обави неки посао и да, ако је један такав откривен, његов налогодавац неће одустати, послаће друге.
„На нашим службама је да сада у већој мери појачају своју активност и да онемогуће сличне покушаје”, сматра овај стручњак за безбедност. Он додаје и да би службе требало да провере све особе које су скривале осумњиченог.
„Чињеница је да стране службе у Србији имају обавештајне базе. Подсећам да су ‘Фоке’ елитна јединица и врх свих врста специјалних снага које имају Американци”, закључује Милан Мијалковски.