уторак, 22.05.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 22:21

Храбра Звезда без победе

Упркос томе што су имали неколико изгледних прилика „црвено-бели“ фудбалери нису успели да савладају ЦСКА у првој утакмици шеснаестине финала Лиге Европе
Аутор: Катарина Ивановићуторак, 13.02.2018. у 20:02
(Фото Ненад Неговановић)

Дочекали су навијачи Црвене звезде да после више од две и по деценије гледају свој тим у нокаут фази неког европског такмичења, али не и да виде гол својих љубимаца. Упркос томе што су играли против искусног противника, који је последњих година редован учесник Лиге шампиона, „црвено-бели“ су имали неколико стопостотних прилика да постигну погодак и начине велики корак ка пласману у осмину финала Лиге Европе, али на њихову жалост лопта ниједном није успела да пронађе пут до противничке мреже: Црвена звезда – ЦСКА 0:0.

Ипак, изабраници Владана Милојевића су песмом више од 35 хиљада навијача, који су упркос хладном времену и снегу све време бодрили своје љубимце, испраћени са терена аплаузом и са вером да у Москви за седам дана могу да начине још један европски подвиг. Утисак је да су „црвено-бели“, који ће у Русији имати активан резултат, били ближи победи и да су још једном успели да парирају скупљем тиму од себе.

Упркос томе што је по повратку екипе из Анталије тренирао са саиграчима и што је најављено да се опоравио од повреде Ричмонд Боаћи није био ни у протоколу за утакмицу са руским тимом. Његово место у стартној постави заузео је Александар Пешић, који је у јесењем делу такмичења углавном био резерва, али и који је са седамнаест погодака најбољи стрелац домаћег шампионата. Тренер Владан Милојевић је највећу дилему имао у везном реду пошто је након одласка Гелора Канге у Спарту из Прага за пет места конкурисало шест играча. Шеф стручног штаба „црвено-белих“ је одлучио да на „клупи“ остане Славољуб Срнић, чијим је голом против Келна тим изборио пласман у нокаут фазу, а прилику да дебитује добио је новајлија Ел Фарду Бен који је зимус дошао из Олимпијакоса.

Са друге стране његов колега Виктор Гончаренко због повреда није могао да рачуна на Алексеја Березуцког, чији је брат близанац Василиј играо од првог минута, Георгија Шченикова и Тимура Жамаљетдинова.

Имајући у виду да је због паузе у српском и руском првенству обема екипама ово био први такмичарски меч у години оба тима су почела опрезно сусрет водећи више рачуна о сопственој него о противничкој мрежи. Први су запретили гости у десетом минуту када се Витињо окренуо поред Ле Талека у петерцу, али је Бразилац шутирао право у добро постављеног Борјана.

Та прилика, али и гласна подршка са трибина, као да су „пробудили“ изабранике Владана Милојевића. Бен је могао да доведе Звезду у вођство у 19. минуту када је прошао поред неколико противничких играча пре него што га је Березуцки зауставио на ивици шеснаестерца. Новајлија је извео слободан ударац са око 17 метара, међутим, шутирао је преко пречке.

Само минут касније ЦСКА, који је сезону почео у Лиги шампиона, имао је најбољу прилику на сусрету. Дзагојев је прошао по левој страни, али је Вујадин Савић на време интервенисао и спречио вођство ривала. Одмах је стигао одговор Звездиних играча. Радоњић је после соло продора ушао у средину, али није имао довољно снаге да из добре прилике снажније шутира на гол Акинфејева.

Пре меча из табора „црвено-белих“ су најавили да неће калкулисати против искусног противника јер је напад најбоља одбрана, а то су показали и на терену. Након грешке Кучајева Радоњић у 35. минуту није искористио идеалну прилику да постигне погодак. Везиста је изашао сам пред противничког голмана, али је уместо у гол шутирао право у Акинфејева. Лопта се одбила до Радоњића, који је овог пута имао и противничког играча испред себе, па није успео да погоди мрежу са шест-седам метара искоса са десне стране.

Велику шансу није успео да искористи Ле Талек у 49. минуту. Радоњић је убацио лопту у шеснаестерац, она је „прелетела“ неколико противничких играча и дошла до Звездиног штопера који је шутирао из прве, али је Акинфејев одбранио. За разлику од почетка првог полувремена на старту другог играло се доста динамичније, а опасно је могло да буде и у 54. када после корнера који је извео Бен домаћи играчи нису искористили гужву у петерцу да упуте ударац и угрозе Акинфејева.

Успешнији нису били ни шест минута касније када је Крстичић одложио лопту до Стојковића, а десни бек оштро центрирао ка Бену који је шутирао поред гола. Мада Стојковић је могао да проигра и Родића који је, чини се, био у бољој позицији.

Головин је у наставку био константна претња по Борјанов гол. Руски играч, који због жутог картона неће играти у реваншу, шутирао је у 62. минуту из даљине, али је Звездин „чувар мреже“ успео да укроти његов ударац.

Екипа из Љутице Богдана је могла да буде кажњена за промашаје у 67. минуту из контранапада ривала три на један. Муса је кренуо напред, уз подршку Витиња и Дзагојева, али је Ле Талек добро интервенисао и сачувао гол свог тима.

Видело се колико је против ЦСКА „црвено-белима“ недостајао Боаћи, пошто им је реализација била највећи проблем. Бен је у 76. центрирао са десне стране до Крстичића који је тукао главом, али мало поред гола.

Стадион: „Рајко Митић“. Гледалаца: 35.642. Судија: Павел Рачковски (Пољска). Жути картони: В. Березуцки, Головин (ЦСКА).

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Борјан 7,5, Стојковић 7, Савић 7, Ле Талек 7,5, Родић 7, Јовичић 7, Доналд 7,5, Бен 7,5, Крстичић 7, Радоњић 8 (од 78. Срнић), Пешић 7 (од 85. Рачић). Тренер: Милојевић.

ЦСКА: Акинфејев 8, Васин 7, В. Березуцки 7, Вернблом 7, Фернандес 7, Дзагојев 7,5, Натчо 7, Головин 7, Кучајев 7, Витињо 7,5 (од 84. Чалов), Муса 7. Тренер: Гончаренко.