Од ове године, срчани болесници моћи ће уз упут лекара у Институту за рехабилитацију у Београду да добију на коришћење апарат за притисак који се носи 24 сата. Слично попут стоних уређаја, овај апарат садржи манжетну која се стави на надлактицу, а која је повезана са малим апаратом који је стављен у торбицу причвршћену око струка. У току дана и ноћи, манжетна се надувава и мери се притисак особе, која треба се бави уобичајеним активностима и да води дневник о томе шта је радила у ком тренутку, односно да ли је спавала, трчала, имала стрес…
После једног дана, уређај се скида и очитавају се резултати па лекари тачно имају увид у то какав крвни притисак пацијент има, на основу чега може да му се одреди терапија.
Уз упут ће болесници у овој установи моћи да добију и преглед ултразвука срца.
Како наглашава примаријус др Снежана Костић, директорка института, овде на кардиолошку рехабилитацију долазе људи који су доживели инфаркт и операцију на срцу, захват на срчаним залисцима и аортокоронарни бајпас. Рехабилитација траје три недеље, где се сваком пацијенту дозира програм вежби.
– Најважније је да пацијент схвати шта му се догодило и да прихвати савете како би се спречило понављање немилог догађаја. Он мора да промени начин живота и лоше навике, да се одмара, да има довољно сна, да не буде под стресом, да почне да се бави физичким активностима… Било би добро уколико би се увело да се на упут шаљу и пацијенти код којих је уграђен стент а нису имали инфаркт – појашњава др Костић и додаје да се осим код њих кардиолошка рехабилитација спроводи и у Нишкој Бањи.
У Србији инфаркт срца доживи око 21.000 људи али се мали број њих упути на кардиолошку рехабилитацију. Такву праксу треба променити, сматра др Костић, јер је важно да лекари пацијентима кажу да они имају право на овај вид опоравка.
– Изборили смо се за то и да пацијенти који су лежали код нас могу да долазе на контроле у наше амбуланте. Сада болесници имају право на додатне дијагностичке процедуре као што су тест оптерећења, телеметријско праћење и ношење холтера за праћење рада срца – додаје др Костић.
У Институту за рехабилитацију годишње се хоспитализује око 1.300 пацијената, напомиње др Мојсије Анђић, начелник Одељења кардиолошке рехабилитације у институту, а у амбулантама се прегледа око 5.000 особа.
– Када сам почињао да се бавим овим послом, није било много младих пацијената а сада их има доста. Имамо и велики број жена које долазе на рехабилитацију што раније није био случај – додаје др Анђић.
Једна установа – три објекта
Овој установи припадају и објекат „Селтерс” у Младеновцу и Институт у Прчњу у Црној Гори. Позната „Селтерс бања” је недавно добила акредитацију на максималних седам година, чиме им је потврђен квалитет рада и добар ниво пружања услуга. С друге стране, Виши суд у Подгорици је потврдио првостепену пресуду у вези са имовинским спором да Институт у Прчњу припада Србији. Објекат вреди око 22 милиона евра.