Ових дана у Приштини се обележава десетогодишњица једностраног проглашења независности Косова и желим да дам прилог – донео сам ноту Министарства иностраних послова Бурунди, где они повлаче признање Косова.
Тим речима, министар спољних послова Србије Ивица Дачић је на ванредној конференцији за новинаре обелоданио одлуку ове афричке државе која, како је оценио, показује колико је крхка независност Косова и колико је лажна листа од 116 земаља коју Приштина приказује својим грађанима, пренео је Танјуг.
„Позивам их да покажу папире свих 116 земаља. На тој листи су земље које уопште нису признале Косово”, истакао је Дачић, поручивши да ће се наставити борба за државне и националне интересе, уз оцену да „нисмо велика сила, али од Косова смо свакако већи”.
Шеф српске дипломатије је упитао и како је он као министар спољних послова успео да убеди три земље да повуку признање за разлику од неких других политичара.
„Због тога их оптужујем. Сматрам да су се неки радовали да би то што пре скинули с дневног реда, зато су између осталог пребацили дијалог из УН у ЕУ”, рекао је Дачић.
Подсећајући да је Дачић недавно боравио у посети Бурундију, агенција Бета је пренела да је на конференцији истакао да се та земља на повлачење признања одлучила у четвртак. Он је указао и да је Косово далеко од међународног признања и поред подршке неких западних сила Приштини. „Без договора са Србијом ово се питање не може решити. То људима у Приштини треба да буде јасно”, навео је он. Дачић је оценио и да је одлука Бурундија одговор на недавну констатацију шефа немачке дипломатије Зигмара Габријела да Србија треба да прихвати независност Косова.
„Што (Габријел) не иде у Мадрид да тражи Шпанцима да треба да признају Каталонију, што не иде у Скопље да их убеди да признају БЈРМ, пошто их је Немачка тако признала”, упитао је Дачић, додајући да је Габријел после изјава датих у Приштини „отишао на ручак кући код (Беџета) Пацолија”.
Он је подсетио да заједничка позиција ЕУ не говори да Србија мора да призна независност Косова.
„Мој посао није да се удварам Габријелу него да браним интересе Србије. Поштујем Немачку и радићемо све за наше добре односе. Србија се радовала уједињењу Немаца – толико само желим да кажем”, закључио је Дачић, а преноси Танјуг.
На питање који је најбољи модел за правнообавезујући документ између Београда и Приштине, Дачић је казао да „нико не зна шта значи правнообавезујући споразум, јер то нигде није записано” и додао да је „глупост” ако неко мисли да кроз ту формулацију Србија треба да призна Косово.
С друге стране, позивајући се на приштинске медије, Бета је пренела изјаву Јетљира Зубераја, саветника косовског министра спољних послова Беџета Пацолија, који је негирао да је Бурунди повукао признање, уз оцену да је то „очајнички покушај” Дачића да се „утеши српска јавност”. Ипак, Танјуг је истог дана објавио фотографије на којима, како се наводи, шеф дипломатије Бурундија Алан Аиме Њамитве уручује Дачићу ноту о повлачењу признања.