Осмаке у наредним месецима очекује напорна припрема за прву прекретницу у школовању и она се неумољиво ближи. На основу укупног успеха у осмогодишњем школовању и испитима који их чекају, они ће се „борити” за места у средњошколским клупама. Збирке тестова које ће им помоћи у полагању квалификационих испита увелико се продају. Неки ђаци су већ почели да обнављају градиво, а припремна настава у школама и општинама тек предстоји. Ту су и разне школице и наставници који организују приватне часови, али они „коштају”.
Задаци на завршном испиту биће непознати. Ниједан од њих неће бити објављен ни у једној збирци. Међутим, сви задаци ће бити изабрани тако да ученик мора да покаже знање које је дефинисано стандардима за крај основног образовања из свих предмета који ће се наћи на малој матури.
Уколико родитељи пожеле да упишу школарца у неку од приватних школа за припрему мале матуре, мораће да издвоје позамашну своту новца. Праг бодовања сваке године се мења, а појединим ђацима успех можда неће донети довољан збир за упис у жељену средњу школу. Не преостаје им ништа друго него да добро загреју столицу, затраже додатне часове и посвете више пажње обнављању математике, српског и предмета који чине комбиновани тест.
Упркос бесплатним течајевима које организују општине и могућности школа да одржавају часове у току целог другог полугодишта, многи ђаци ће посегнути и за приватним часовима.
Тако и „Гимназија плус” организује припреме кроз два програма који ће се оджавати све до 16. јуна.
У оквиру првог програма, прва четири часа су гратис. На тим часовима обавља се уводно тестирање за процену знања ученика и увод у технике решавања тестова. Настава се реализује двочасима, а у јуну ће ђаци ићи два пута недељно.
Други програм почеће 24. фебруара и трајаће до 16. јуна.
А цена је, наравно, различита. Што је временски период краћи, смањује се и број рата. За први програм плаћање је могуће у шест рата, док је за други максимално четири једнаке месечне рате.
За уписан један предмет чија се припрема обавља у форми двочаса рата је 3.000, односно 4.050 динара, а фонд часова је 40 или 36. Два предмета коштају од 2.660 до 3.600 динара, а за три од 2.660 до 3.600 динара по рати.
У групама од 10 ученика у току викенда радиће и полазници школе „Свет науке”.
– Наши ђаци раде у мањим групама јер смо закључили да је то најбољи начин за стицање знања. Професори могу сваком од њих да посвете пажњу, а већ 25. фебруара биће уписане по две групе из математике, српског језика и комбинованог теста. Одржаћемо по 25 двочаса из свих предмета. Пред сам пријемни убацићемо и додатне часове, а до тада ће се одржавати два пута недељно, викендом. Долазак на један предмет кошта 18.750 динара, два су 33.750 динара, а комплетан „пакет” је 40.000 динара – наводи Дејан Ненадић, један од десетак професора у школи „Свет науке”, и додаје да су домаћи задаци у оквиру припремне наставе обавезни.
И у Гимназији „Свети Сава” од 25. фебруара почињу припрему мале матуре са новом групом, док ће у Деветој и Десетој гимназији на Новом Београду стартовати 3. и 4. марта. Течајеве у овим кућама знања приређује „Факултас” студио за едукацију.
Часови за будуће средњошколце одржаваће се суботом и недељом од 10 и 10.30 часова, а трајаће до 9. и 10. јуна.
Укупан фонд за српски језик и математику биће по 32 школска часа, а припрема за полагање комбинованог теста обухватиће 40 школских часова.
Родитељи који упишу децу на ове припреме мораће да издвоје од 14.800 динара до 40.000 динара, у зависности да ли ће похађати један, два или сва три течаја. Мала олакшавајућа околност биће и плаћање на четири рате.
Осмаци ће моћи да понесу из школе највише 60 поена, а на завршном испиту имаће прилику да освоје још 40 поена. Тестови из српског језика и математике носиће по 13 бодова, док ће се комбиновани тест у који улазе питања из биологије, физике, историје, географије и хемије вредновати са 14 бодова.