понедељак, 17.12.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 00:01

Звездино европско путовање завршено у Москви

ЦСКА славио у реваншу шеснаестине финала Лиге Европе поготком Алена Дзагојева у финишу првог полувремена – 1:0 (1:0)
Аутор: Катарина Ивановићсреда, 21.02.2018. у 19:59
Славље домаћих играча (Фото Бета)

Од нашег извештача
Москва – Фудбалери Црвене звезде нису успели да начине још један европски подвиг. Након 180 минута велике борбе у осмину финала Лиге Европе прошао је ЦСКА који је у реваншу славио поготком Алена Дзагојева. „Црвено-бели“ су дуго одолевали руском клубу, али их је тренутак деконцентрације у финишу првог полувремена коштао пласмана у наредну фазу: ЦСКА – Црвена звезда 1:0 (1:0).

Тренер „црвено-белих“ Владан Милојевић ни у реваншу није могао да рачуна на Ричмонда Боаћија, који није ни допутовао у Москву са екипом, па је извео идентичан састав као и у Београду. Са друге стране његов колега Виктор Гончаренко због жутих картона из стартне поставе је морао да изостави Александра Головина уместо ког је заиграо Сергеј Игнашевич. Он је заузео место у одбрани док је Понтус Вернблом, који може да игра на више позиција, сусрет почео у нападу са Ахмедом Мусом. Осим тога белоруски стручњак је након само 25 минута био принуђен да уместо Виктора Васина, који се повредио, у игру уведе Кирила Набабкина.

Иако се претходних дана у руским медијима спекулисало да ће сусрет,због изузетно ниске температуре бити одложен, меч је почео у најављеном термину. Температура је у тренуцима када је утакмица почела била дванаест степени испод нуле, али је како је дуел одмицао била у паду. За разлику од уторка када је у руској престоници вејао снег за време утакмице није било падавина, али је залеђен терен у појединим тренуцима ометао игру обе екипе.

Гост, ком је да би прошао у наредну фазу био потребан тријумф или било који реми са головима, први је запретио. Након контранапада лопта је дошла до Бена, али новајлија који је зимус дошао из Олимпијакоса није успео да озбиљније угрози Акинфејева. ЦСКА је узвратио у деветом минуту када је Муса прошао по левој страни,покушао да упосли Вернблома, али је Борјан пратио акцију и успео да ухвати лопту.

Звезда је тек после двадесетак минута успела да се ослободи притиска домаћина који је на почетку дуела углавном имао лопту у свом поседу, играјући на противниковој половини, али током којих осим Мусине шансе није озбиљније запретио „чувару мреже“ београдског тима. Крстичић је у 20. минуту најпре упослио Радоњића који није успео да проигра Пешића. Потом су покушали Крстичић, чији ударац је изблокиран, и Бен, након контранапада, али није било промене резултата.

Московљани најбољу прилику нису искористили у 35. минуту. После не толико опасног ударца Фернандеса Борјан је пао преко Мусе, а португалски судија је показао да се игра настави иако се чинило да је Звездин голман фаулиран. У тој гужви лопта је стигла до Кучајева који је имао идеалну ситуацију, али је шутирао поред гола. Пет минута касније „црвено-бели“ нису успели да поведу након контранапада „три на два“. Бен је послао лопту до Пешића који је уместо да је пропусти до Радоњића, који је био у бољој позицији, закачио лопту копачком и послао је ка противничким играчима.

Када се чинило да Звезда има боље шансе и да је ближе поготку дозволила је ривалу да постигне гол у најгорем могућем тренутку, у финишу првог полувремена. Фернандес је руком примирио лопту, али је акција настављена пошто се судија није огласио, и послао ју је на боку до Кучајева. Он је пронашао Дзагојева који је са пет метара матирао Борјана.

ЦСКА је почетком другог дела могао да дуплира предност и дође до пласмана у осмину финала. Најпре је Стојковић у 48. избацио лопту испред Вернблума, а онда је Борјан добро интервенисао након још једног покушаја шведског универзалца. Руски клуб, који би био елиминисан у случају да се сусрет заврши резултатом 1:1, желео је што пре да дође и до другог поготка. Фернандес је у 58. прошао по десном боку, упослио Витиња који је био на ивици казненог простора, али је бразилски интернационалац био непрецизан.

Московљани су били доста конкретнији у наставку игре, а „црвено-бели“ су имали доста среће да не приме погодак у 64. минуту. Муса је са левог крила проиграо Дзагојева који је покушао главом, али је Борјан у паду успео да сачува свој гол. Лопта се одбила до Фернандеса који није искористио гужву у казненом простору да „затресе“ противничку мрежу. Звездин голман је био најбољи појединац гостујуће екипе у другом полувремену, а Београђани су захваљујући његовим одличним интервенцијама и даље били у игри за пласман у наредну рунду. Доналд је двадесет минута пре краја додао лопту Муси, али је голман „црвено-белих“ присебном реакцијом успео да сачува свој гол.

Какву прилику није искористио Пешић десет минута пре краја. Срнић је, након одличног продора, у паду центрирао ка Звездином нападачу који се нашао сам испред Акинфејева, али Нишлија није успео да „захвати“ лопту. Кренули су гости на све или ништа у финишу меча, а Бен је у последњим тренуцима шутирао мало поред гола.

Стадион: „ВЕБ арена“. Гледалаца: 18.753. Судија: Хорхе Соуза (Португалија). Стрелци: 1:0 Дзагојев (45+1) Жути картони: Вернблом, В. Березуцки, Кучајев (ЦСКА), Ле Талек, Стојковић (Црвена звезда).

ЦСКА: Акинфејев 7, В. Березуцки 7,5, Игнашевич 7,5, Васин - (од 26. Набабкин 7,5), Фернандес 7, Дзагојев 8, Натхо 7,5, Витињо 7,5 (од 76. Миланов), Кучајев 7,5, Муса 7,5, Вернблом 7,5. Тренер: Гончаренко.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Борјан 8, Стојковић 6,5, Ле Талек 7, Савић 7, Родић 7, Јовичић 7 (од 88. Рачић), Доналд 6 (од 79. Срнић), Бен 7, Крстичић 7, Радоњић 7 (од 88. Аџић), Пешић 6. Тренер: Милојевић.

Милојевић: Ситнице су пресудиле

Тренер Црвене звезде Владан Милојевић након сусрета је рекао:

– Имали смо неколико изгледних прилика из којих смо морали да постигнемо погодак. Нисмо га дали, а примили смо и то је одлучило овај двомеч. На овом нивоу су све екипе квалитетне и ту током 180 минута ситнице могу да пресуде и одлуче победника. ЦСКА има препознатљиву игру и може да уради још много тога у овом такмичењу. Имају доста искусних играча који дуго играју на окупу. Само Игнашевич има више европских утакмица него сви моји играчи заједно. Након сусрета је било доста емоција, али морамо да идемо даље. Нико не замера Пешићу на промашају. Када видите да је играчима тешко знате колико им је стало до победе. Морамо се окренути наредним утакмицама.

„Црвено-бели“ су овим поразом елиминисани из Лиге Европе, а новинаре је интересовало да ли је Милојевић задовољан постигнутим.

– Увек може боље, али морам да будем задовољан учинком своје екипе. Добро смо играли у Европи ове године. Поносан сам на моје играче и на клуб, који је бивши европски првак, што се вратио и ово је само један корак ка повратку међу европске великане. Нарочито након година током којих смо имали великих проблема. Имали смо највећи просек гледаности што је показатељ да су се навијачи ужелели великих утакмица. Позитивно је, што сам видео и пре пута, да моји играчи имају победнички менталитет и да су дали све од себе да победе. Сви смо желели да прођемо, али то је фудбал и надам се да ћемо из овог пораза извући поуке. Једна грешка може да пресуди, нарочито што се утакмице Лиге Европе разликују од нашег шампионата. Ово искуство треба да нам буде залог за будућност.

Звездин стручњак није могао да издвоји који сусрет, од 16 одиграних, му је био најдражи.

– Мало сте ме затекли са питањем. Свака утакмица је била битна тако да не бих издвајао ниједну. Звезда је једини клуб који је кренуо од првог кола квалификација, стартовали смо против Флоријане 29. јуна на +30, а ево последњу смо играли на -15.

Екипе су играле по изузетно хладном времену због чега се помињало да би сусрет могао да буде одложен.

– Нисмо навикли на хладноћу, али мислим да смо се прилагодили током утакмице. Како је било за противника тако је било и за нас.

Милојевић није желео да коментарише спорну ситуацију која је претходила поготку ЦСКА.

– Не бих то коментарисао, судија је проценио да није било играња руком. Неки пут су грешке на нашу штету, некад на штету противника, све је то део фубдала. То сада више и нема везе.