Када је недавно објављен оглас за посао у коме се тражи психолог и наводи да се на конкурс могу јавити само кандидати који су завршили Групу за психологију Филозофског факултета, нашој редакцији јавили су се студенти психологије с неколико факултета у Србији с питањем да ли овај оглас садржи дискриминишуће одредбе.
Наиме, неколико факултета у нашој земљи школује студенте за занимање дипломирани психолог – осим филозофских факултета у Београду, Новом Саду и Нишу, то су и Факултет за правне и пословне студије „Др Лазар Вркатић” Нови Сад, Државни универзитет у Новом Пазару, Факултет за спорт и туризам Нови Сад Тимс и Факултет за медије и комуникације – и сви ови факултети имају акредитацију. Осим тога, на основу одлуке Владе Србије, све дипломе до акредитације признају се и на Интернационалном универзитету из Новог Пазара, где се студенти такође школују за занимање дипломирани психолог.
Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности, истиче да овај оглас није кршење Закона о забрани дискриминације, али јесте повреда Закона о високом образовању јер су акредитацијом високошколске установе изједначене.
– Устав Србије, у делу који гарантује право на рад, јасно каже да су свима, под једнаким условима, доступна сва радна места. За радно место могу конкурисати сви кандидати и кандидаткиње који, између осталог, имају тражену стручну спрему и звање, без обзира на то да ли је оно стечено на високошколској установи чији је оснивач Република Србија или правно, односно физичко лице, а начин оснивања и процес акредитације уређен је Законом о високом образовању. У конкретном случају огласа за посао за позицију дипломираног психолога, у којем се траже кандидати и кандидаткиње који су завршили искључиво наведени факултет, није реч о повреди права на равноправност, односно о повреди било које одредбе Закона о забрани дискриминације, јер недостаје један од елемената на основу којих се утврђује дискриминација, а то је лично својство, као што су пол, национална припадност, инвалидитет...
Дакле, у овом случају није реч о дискриминацији кандидата који су звање дипломираног психолога стекли на другом државном или приватном акредитованом факултету. Дискриминација би постојала у случају да је послодавац у огласу за посао јасно нагласио да запошљава кандидате који су тражено стручно звање стекли искључиво у државној или приватној високошколској установи. Ипак, у овом случају реч је о повреди Закона о високом образовању, закључује Бранкица Јанковић.
Др Иван Јерковић, председник Друштва психолога Србије и професор на Одсеку за психологију Филозофског факултета у Новом Саду, истиче да разуме потребу за изједначавањем диплома, али додаје да разуме послодавце који сматрају да само одређени факултети дају квалитет знања који је њима потребан и одговарају захтевима које они имају.
– Знање које се добија на различитим факултетима није уједначено – неки су достигли висок ниво квалитета, а неки су далеко испод тог нивоа, иако су пред законом формално изједначени. Пракса у којој послодавци траже стручњаке који су завршили одређене факултете заснована је на уверењу о квалитету знања тих студија. Ми у пракси знамо да знање које се добија на разним факултетима стварно није исто и факултети не могу да се крију иза акредитације. Управо је због тога велика потражња за неким студијским групама – за један индекс на психологији на Филозофском факултету боре се три до четири студента, без обзира на то што постоје толики приватни факултети. Осим тога, сваки послодавац има право да изабере кога хоће, макар то био само дипломирани стручњак с Оксфорда – сматра др Иван Јерковић.
На питање да ли примају огласе у којима послодавци траже стручњаке који су завршили одређени факултет и да ли овакви огласи представљају кршење закона, у Националној служби за запошљавање истичу да је послодавац потпуно самосталан да утврђује услове за обављање посла за који се траже кандидати, па и о томе коју врсту и ниво образовања треба да има потенцијални кандидат за рад. Значи, послодавац коме треба особа са завршеним конкретним факултетом и одређеног стручног усмерења, то ће и захтевати од Националне службе за запошљавање.
Приликом оглашавања слободних радних места, Национална служба за запошљавање не објављује услове везане за пол, године старости, ознаку физичког изгледа или било какве друге елементе који су у супротности са Уставом и законима Републике Србије.
Њихове колеге са сајта „Послови – Инфостуд” објаснили су нам да се приликом одабира огласа руководе Законом о забрани дискриминације и строго анализирају да ли неки оглас дискриминише кандидате на основу расе, пола, вероисповести, сексуалне оријентације, здравственог или имовинског стања.
– Дешава се да неки послодавци експлицитно траже стручњаке који су завршили одређени државни факултет. Управо због тога, колеге су недавно биле на састанку код поверенице за заштиту равноправности и том приликом нам је објашњено да је та одредба дискриминишућа. Због тога сугеришемо послодавцима да ту ставку избаце из огласа. У пракси, свако ће одабрати оног кандидата који му одговара и за чију диплому сматра да је стечена на квалитетном факултету – објашњава Татјана Видаковић, сарадница за односе са јавношћу сајта „Послови – Инфостуд”.