„За два месеца постајем инвалидски пензионер, а иначе сам избеглица из Хрватске. Треба да прикупим документацију да бих могао да остварим право на попусте у градском превозу. Код куће немам интернет нити компјутер, а немам никога од ближњих ко био могао да ме информише о свему томе. Коме треба најпре да се обратим?”, затражио је помоћ од редакције „Трећег доба” београдски пензионер Сима Вукша, из Железника. Нашег читаоца занимало је и каква би била процедура у случају да изгуби картицу за превоз или је некада оштети.
У „Бусплусу” подсећају да картице нису трајни документ и да им је рок трајања три године.
– За особе старија од 65 година потребна је само фотокопија личне карте или оригинал на увид. Када је реч о избеглим лицима, они треба да обезбеде фотокопију избегличке легитимације која је плаве боје (оригинал на увид), док интерно расељени треба да прибаве исто фотокопију личног документа (оригинал на увид), с тим што адреса мора да буде са територије Косова и Метохије. Уз то потребно је да обезбеде и фотокопију легитимације за расељена лица која је беле боје или оригинал на увид, као и фотокопију оригиналне потврде МУП-а о пријављеном боравку на територији града Београда. Та потврда не треба да буде старија од две године – набрајају у „Бусплусу”.
Надлежни додају да се картица за превоз допуњује једном годишње, а допуна важи од 1. јануара до 31. децембра текуће године.
– У случају губитка картице или њеног оштећења, за поновно издавање неопходно је поднети идентичну документацију као приликом првог вађења. Одобрено је издавање дупликата картице и на основу пасоша, и то у случају непоседовања важеће личне карте – напомињу у „Бусплусу”.
Да би могле да обезбеде годишњу карту за градски превоз, све особе, па и оне старије од 65 година, осим избеглица и интерно расељених, обавезно треба да имају пребивалиште у Београду. Цена за старије је 407 динара. У Београду тренутно око 230.000 старијих од 65 има „бусплус” картицу.
Однедавно је донета одлука и да ће сваки пензионер из Београда који користи сениор картицу убудуће имати десет одсто попуста на међумесни превоз „Ластиним” аутобусима и исто толики проценат умањења моћи ће да очекује на цену годишње карте. Јер, ово предузеће постало је део градског сениор програма, а према најновијим подацима у престоници је више од 200.000 пензионера преузело сениор картицу. Надлежни из града подсећају да су почеле да се дистрибуирају и потпуно нове персонализоване картице уместо привремених које се тренутно користе. Персонализована сениор картица је у потпуности бесплатна, а уз њу корисници могу да остваре бројне олакшице и попусте.