Седам година било је потребно истражним органима да открију ко је Ранка Панића, младића из Младеновца, 29. јула 2008. године, на митингу подршке хашком оптуженику Радовану Караџићу у Београду, толико снажно ударио у стомак да је он од задобијених повреда десетак дана касније преминуо. После предистражног, а потом и истражног поступка, Више јавно тужилаштво у Београду је почетком новембра 2015. године подигло оптужницу против Никице Ристића, припадника нишког одреда Жандармерије.
Од удараца које је задобио ногом у стомак Панић, иначе присталица Српске радикалне странке у чијој организацији је протестни митинг и организован, умро је 15. августа 2008. године у Ургентном центру. Налази обдукције показали су да му је од силине удараца пукло дебело црево које је проузроковало запаљење и пуцање трбушне марамице. Све то убрзо је довело до сепсе, односно опште крвне заразе, што је на крају проузроковало смрт.
Према изјави Ранкове пријатељице Мирјане Лалић, младић је у њеној и пратњи невенчане супруге Мирјане Вујачић дан после митинга, у 4.30 затражио помоћ у младеновачком дому здравља због болова у стомаку и нагона за повраћање. После прегледа констатовано је да је Панић задобио повреде дан раније, око 21.30 часова на демонстрацијама у Београду. О Панићевом обраћању лекари су обавестили ПС у Младеновцу, али повређени младић није сачекао полицију.
Након тога, уместо колима хитне помоћи, Ранка је пријатељ својим путничким возилом заједно са Вујичићевом превезао у хитну службу у УЦ у Београду где је десетак дана касније преминуо.
Панић је на Преображење сахрањен на Рајковачком гробљу у Младеновцу уз присуство неколико стотина људи. Последњем испраћају присуствовали су готово сви тадашњи одборници СРС-а, са Александром Вучићем на челу који је у то време био генерални секретар странке, а међу окупљенима био је и Лука Караџић, брат Радована Караџића.
И тада и много пута касније, чланови породице Ранка Панића, а нарочито његова невенчана супруга Мирјана, говорили су да се неће смирити док се не открије убица њиховог најближег.
Према писању појединих медија, да је у конкретном случају интервенисао неко од нишких жандарма, откривено је захваљујући опису одеће коју је Панић тога дана носио. Сада покојни, младић препознат је видео-снимцима на којима се види да су око њега припадници нишке жандармерије. Као додатни доказ, истражни органи користили су и Панићеву изјаву коју је дао полицајцима по пријему у Ургентни центар када је рекао да су га брутално тукла двојица припадника Жандармерије. Даљом истрагом утврђено је да је тешке телесне повреде Панићу нанео Никица Ристић.
Убрзо пошто је оптужница постала правоснажна (25. децембра 2015) судија је заказала прво припремно рочиште (7. априла 2016.), затим друго и треће. До сада судија је заказао десет главних претреса, од којих је шест одржано. Окривљени Никица Ристић није желео да износи одбрану. Искористио је, како је рекао пред судским већем, своје законско право да се брани ћутањем.
Већини претреса присуствовала је и Смиљка Панић, мајка покојног Ранка. Чак је и саслушавана као сведок.
– Није ми јасно ко осам година заташкава истину о смрти мог сина. Не знам много о самом догађају, али знам да је то урадио неки душманин. Не знам да ли је то човек који седи овде или не. Од вас тражим да душманин који ми је убио сина одговара. На вама је да утврдите да ли је то он – рекла је обраћајући се судском већу Смиљка Панић.
На дан када јој је син брутално пребијен она је, како је посведочила, била у Хрватској, одакле је са сином избегла током „Олује”. У Београд се вратила три дана после одржаног митинга.
– Отишла сам код сина у болницу, али је он био у коми. Чувала га је полиција и није могао да говори, кратко се присетила Смиљка свог последњег сусрета са сином.
После ње, пред судским већем Вишег суда, саслушано је више сведока: припадници Жандармерије, Панићеви пријатељи.
Радиша Вељковић, власник кафане у Младеновцу у коју је Панић свратио после митинга, рекао је да је Ранку рука била крвава, да је задизао мајицу и да је на леђима било уочљиво велико црвенило. Према његовим речима, Ранко му је рекао да га је полиција тукла и да се бежећи саплео о жардинијеру после чега је пао и да га је, док је лежао на земљи, неко шутнуо.
Наставак суђења заказан је за 23. април.