Забринутост за судбину управне зграде прве српске фабрике авиона „Икарус” у Земуну поново је на улицу извела станаре Блока 9 који већ дуже време покушавају да ово здање које датира од 1939. године сачувају за поколења. Житељи околних зграда збуњени су јер је багер стигао и локација се припрема за долазак радника, а једину званичну информацију добили су са градилишне табле која је постављена неколико дана пошто је плац ограђен. Са личне карте градилишта може се видети да ће здање бити сачувано, али ће добити нови изглед и драстично већу квадратуру јер ће бити надограђено.
– На имовини у власништву наше фирме радиће се у складу са нашим интересима, а на основу одговарајућих одобрења, поштујући све законске прописе и посебно водећи рачуна о амбијенту и садржајима окружења – кратко су одговорили из фирме „Неимар В” која заједно са „Кемоимпексом” газдује овом локацијом.
Власници плаца на коме се налази „Икарусова” зграда нису прецизирали да ли су добили грађевинску дозволу и пријаву радова, документ после којег могу да почну да зидају. На основу података са табле јасно је да „Неимар В” има право да почне да зида јер је на име ове фирме почетком фебруара издата грађевинска дозвола. На табли нема речи о намени будуће зграде, а како сазнајемо, биће то стамбено-пословни објекат од око 8.500 квадратних метара. Завршетак градње очекује се у децембру наредне године.
„Неимар В” је раније за „Политику” објаснио да је у Грамшијевој улици 3а планирано подизање стамбене зграде, али да није предвиђено потпуно рушење овог здања, већ реконструкција, доградња, надоградња и адаптација објекта.
– Објекат „Икаруса”, који не ужива статус добра под претходном заштитом, задржава се и биће у саставу нове стамбене зграде – потврђено је тад и из Градске управе.
Закупцима простора у једном од најстаријих здања на левој обали Саве још летос је, кажу комшије, речено да се иселе. Међутим, власници су се, додају, у међувремену предомислили и они су и прошле недеље били ту.
– У згради је једна играоница, виђали смо родитеље са децом како излазе одатле. Али, терен се већ припрема – каже један од станара Блока 9.
Наследници оснивача „Икаруса” Димитрија Коњовића син Слободан и кћерка Катарина Агенцији за реституцију поднели су захтев за враћање очеве имовине.
– Они потражују предузеће „Икарус”, а предузећа се не враћају. Наследници ће бити обештећени, а у међувремену док траје поступак располагање некретнинама из угла реституције није спорно – тврди Страхиња Секулић, директор Агенције за реституцију.
Заштитити и претворити у музеј
Фабрика је била симбол индустријског развоја Краљевине Југославије, у њој је формиран први раднички савет, зграда је једини пример арт-деко стила у Новом Београду и један од најстаријих објеката у тој општини… – набраја Миодраг Симовић разлоге за очување некадашње управне зграде „Икаруса” . Одрастао је, каже, у крају. Стало му је да спречи девастацију културног наслеђа и зато је покренуо петицију да се заштити здање у Грамшијевој 3а.
– Зграда би могла да се претвори у музеј Новог Београда или рецимо да буде огранак Музеја ваздухопловства. Нејасно је зашто здање до сада није заштићено јер оно је најпре споменик развоја наше земље будући да је фабрика основана две деценије после првог лета браће Рајт.
Какве двоструке стандарде у заштитарству имамо најбоље сведочи пример улазне капије некадашње фабрике авиона „Икарус” у Новом Саду. Она је сачувана и остављена као спомен-плоча месту на коме се предузеће некад налазило – истиче Симовић.
Савез антифашиста Србије подсећа да је зграда „Икаруса” пример индустријске архитектуре између два светска рата и да се на бочној фасади налазе две спомен-плоче: једна са именима радника „Икаруса” погинулих у НОБ-у, а друга сведочи о првом радничком савету основаном у тој згради 1950. Они у саопштењу упозоравају да „у атмосфери јачања неофашизма и ревизије историје” постојећа спомен-обележја не смеју бити уклоњена.