Ја сам мачка која хода сама и сва су ми места једнака.
Ова чувена реченица Радјарда Киплинга и омиљени цитат многих, уједно је и једна је од највећих неистина када су у питању кућни љубимци. То да се, за разлику од паса, мачке не везују за власнике, а ни за простор у којем живе, често се може чути у свакодневном разговору, али и дебатама научника. Реченицу с почетка текста већ деценијама демантују ветеринари, али и свако ко је макар и накратко делио животни простор са мачком.
О томе су написане и студије, о томе говоре фотографије наших љубимаца на друштвеним мрежама, а недавно је чак и новинарка угледног „Гардијана” „пресавила табак” и навела 25 ситуација у којима се јасно види да су мачке и те како привржене својим власницима.
Навешћемо неке од њих, а власнике паса ће сигурно зачудити велики број сличности:
– Мачка увек чека власника: када зачује звук кола или кључа у брави, биће ту чим отворите врата.
– Показује стомак и пушта да га милујете – ово је врхунац поверења, јер је стомак најрањивији део тела.
– Умивање, лизање: ако вам мачка лиже кожу или косу, или чак грицка или сиса део ваше одеће, она жели да вам докаже љубав. Ветеринар Брус Фогл, који је написао бројне књиге о кућним љубимцима, каже да мачка лизањем обележава територију и оставља свој мирис на ћебету на коме спава, на чинији из које једе, па тако и на власницима. Мачке људе доживљавају као велике мачке. Дакле, ако вас мачка лиже, то значи да вас види као део њене породице.
– Упада за вама у спаваћу собу и купатило: пробајте да затворите врата, уследиће мјаукање, гребање, чак и покушаји да скочи на кваку и уђе за вама у „забрањену” просторију.
– Спавање у кревету са власником: мачке не могу ни да замисле да буду одвојене од својих омиљених људи; током ноћи сигурно долази у ваш кревет, било да заспи у вашем наручју, било на јастуку, глави, боку…
– Љубомора: лако постаје љубоморна на особу или предмет којем посвећујете пажњу; покушајте да читате новине, књигу или седите испред компјутера, одмах ће лећи преко листова, односно тастатуре.
– Љути се: када се вратите са неког пута, може да се догоди да неће хтети да вам приђе два дана. Остаће испод кревета, а не на кревету у којем обично спавате, оштриће канџе на коферу… То што сте је оставили и заборавили, ипак ће брзо да заборави.
– Нетремице вас гледа (зури) или трепће очима: код мачака је овакав контакт очима могућ само када дубоко верује људском бићу, а трептај је раван пољупцу.
– Седење у крилу, на глави, раменима – оног тренутка када седнете, мачка ће брзином светлости лећи у ваше крило; омиљена места су јој и рамена или глава власника.
– Доношење поклона: мачке које излазе у башту често власницима доносе мишеве или бубе, а оне које живе у стану гумице за косу, чарапе, кесе... Мачке су поносне на своје ловачке способности и желе да их похвалите; показивање улова је један од сигурних знакова обожавања.
– Усправљен реп, али благо повијен надоле, личи на знак питања: жели да вам каже да вас воли; мачићи на овај начин дочекују мајку, а када одрасту, настављају да се тако понашају и према „својим” људима.
Ово су само неки од знакова наклоности, јер, наравно, нису све мачке исте. На који начин ће маца показати љубав зависи од расе, година, васпитања, а на вама је само да гледате и уживате...