недеља, 23.09.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 20:05
ПОЛУФИНАЛЕ ПЛЕЈ-ОФА КОШАРКАШКЕ АБА ЛИГЕ

Звезда силно ка титули

У премијерном мечу доигравања кошаркаши „црвено-белих” убедљиво савладали Морнар – 91:63 (22:14,19:18,23;27,27:14). – Чврстом одбраном и тимском игром срушен отпор Барана
Аутор: Мирко Стојаковићпонедељак, 19.03.2018. у 09:09
У серији добрих игара: Фелдин поентира поред Павића (Фото Б. Марковић)

Силно су кренули кошаркаши Црвене звезде ка четвртој узастопној титули у АБА лиги. Добру форму која је потврђена убедљивом победом против Валенсије пре три дана „пресликали” су на најважнији фронт и пред рекордним бројем гледалаца у регионалном такмичењу ове сезоне повели у полуфиналној серији против Морнара. До трофеја и новог учешћа у Евролиги црвено-беле” деле још четири победе, а полуфиналну серију имају прилику да реше за недељу дана у Бару, али до тада их чекају још два веома тешка евролигашка искушења.

Сутра у Атини излазе на мегдан Панатинаикосу, а два дана касније дочекују европског првака Фенербахче. Шанса за пласман међу осам најбољих европских тимова још тиња, али јасно је шта је мета тренера Алимијевића и његове дружине. Нападачки овај тим Звезде је показао потенцијал у досадашњем делу сезоне и то је потврдио против Морнара, али кључну предност је стекао одбраном и тимским рукописом. Главна дефанзивна „мета” био је бековски тандем Барана, Нидам-Рос, најбољи стрелци и креатори игре и ту је тактички извојевана победа. Из чврсте одбране шампион је отворио игру у нападу и из транзиције дошао до лаких поена и двоцифрене предности већ у деветом минуту (22:11).

Играчима Морнара притиском на лопту нису дата бројна решења у нападу. Нидам је ушао у серију промашаја (8-1 шут из игре у првој четвртини), Рос се није уписао, а једино је центар Вујошевић покушавао да подигне морал тиму.

Практично, утакмица је решена до великог одмора (41:22). Барани су успели да убаце само осам поена у другој деоници, а за њихов учинак у шуту за три, од 11-0, најзаслужнија је била одбрана „црвено-белих”. На другој страни терена, није било нападачких проблема. Добрим протоком лопте и бројним асистенцијама „зидана” је предност, а Фелдин је истакао кандидатуру за играча утакмице, уз помоћ Бјелице који је убацио две „тројке”. Однос у асистенцијама (13-3) и учинак Нидама (два поена на 10 потрошених лопти и четири изгубљене) који је имао индекс корисности минус осам, најјачи су утисци првих 20 минута.

Велика предност успавала је Звездине играче, а какви су нападачи, Нидам и Рос у показали у трећој четвртини. Постигли су 17 од 27 тимских поена и готово преполовили минус.

Љутит Алимпијевић је затражио минут одмора, а расположени Фелдин као да се вратио у утакмицу са Валенсијом када је постигао 30 поена. Убацио је четири „тројке”, асистирао саиграчима, а Антић је „затегао” одбрану уз помоћ Омића који је скакачи био најпродуктивнији. Звезда је сјајном игром дошла до максималних 31 разлике, а у стрелце се уписало свих 12 играча. Одличну ролу имао је Кешељ, за пет минута убацио је осам поена и тако препоручио Алимпијевићу, с обзиром на повреду Дангубића.

Статистика само потврђује Звездину доминацију. Однос у скоковима (37-26), асистенцијама (25-11), освојеним лоптама (9-5) и шуту за три поена (26-14, 53,8 одсто, наспрам 22-3, 13, 6 одсто), за тимски индекс корисности (113-57).

Дворана: „Александар Николић”. Гледалаца: 7.237. Судије: Пукл (Словенија), Хордов (Хрватска) и Недовић (Словенија).

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Кешељ 8 (две „тројке”), Давидовац 2, Лазић 3 (1), Антић 5 (1), Добрић 7 (1), Фелдин 23 (5), Јанковић 2, Рочести 10 (2), Омић 10, Лесор 2, Енис 2, Бјелица 17 (2).

МОРНАР: Ћалић 1, Мићовић 6, Нидам 16 (2), Павић 12 (1), Вујошевић 10, Мугоша, Рос 12, Врањеш 4, Бакић 2. Нису играли Павићевић и Мијовић.

Алимпијевић: Хвала навијачима

За тренера Душана Алимпијевића Звезда је остварила две победе – над Морнаром, али и за навијаче који су схватили поруку и напунили дворану.

– Ми смо се борили за овако нешто, хвала навијачима на подршци. Била је дивна атмосфера и милина играти. Надам се да су схватили колико нам је важна АБА лига и позивам да заједно истрајемо у томе. Ово је само једна у низу победа до крајњег циља. Ако не играте овако са Морнаром, онда сте у проблему. Имају сјајну спољну линију која уме да кажњава, што су показали у трећој четвртини. Знам да се неће предати и да ће одиграти бољу утакмицу у Бару, али наша жеља је да у две завршимо посао у полуфиналу, без обзира на два евролигашка дуела између – рекао је Звездин тренер.

Михаило Павићевић је предводио Звезду до титуле пре 20 година, а уочи утакмице му је у знак захвалности уручен поклон. То је за искусног стручњака и најјачи утисак после прве рунде.

– Искрено, до срца ме је такло. Пошле су ми сузе, гест који човек за живота памти. Вратио ме је 20 година уназад кад сам дао мали допринос у освајању титуле. Што се утакмице тиче, у најави сам рекао да све зависи од Звезде, да ми прижељкујемо било какву шансу да изненадимо. Наметнули су јак ритам и нисмо се снашли. Имали смо јако лоше проценте шута без ког не можемо да играмо. Наше шансе су у Бару, али под условом да одиграмо вансеријску утакмицу – оценио је Павићевић.