Контрацептивне пилуле се користе у превенцији нежељене трудноће, због нерегуларних менструалних циклуса, ублажавања симптома предменструалног синдрома или појаве акни, а годинама се спроводе многа истраживања која покушавају да утврде какав учинак имају ове таблете на појаву рака. Једно од тих истраживања је спроведено у Данској 2017. године, а резултати студије су показали да узимање ових пилула може довести до већег броја оболелих од рака дојке.
Ипак, након овог пројекта, Џоен Е. Менсон, професорка женског здравља на Харварду и шеф превентивне медицине у Биргаму и у Женској болници, сматра да не треба паничити и да морамо да сагледамо целокупан проблем.
„Ти резултати нису разлог за бригу. Хормонална контрацепција је комплексна шема предности и ризика и потребно је размотрити целокупан проблем”, додаје др Менсон. Резултати данског истраживања су забринули многе жене, а неколико стручњака у овој области посаветовало је пацијенткиње у вези са узимањем контрацептивних пилула. Како пише „Њујорк тајмс”, већина гинеколога сматра да жене испод 35. или 40 година не треба да брину због открића нове студије.
Аргумент који иде у прилог узимању ове терапије је да, поред овог ризика, таблете не само да служе првенствено као превенција нежељених трудноћа него смањују могућност оболевања од репродуктивних канцера, карцинома ендометријума (слоја материце) и рака јајника, који се често откривају у стадијумима када их је тешко лечити. Постоје докази да ове таблете смањују могућност оболевања и од колоректалног карцинома (рака дебелог црева).
Ову тврдњу подупире и британско истраживање у коме је учествовало више од 46.000 жена 1968. године, у првим данима пилуле, и друго, спроведено 44 године касније. Закључак је био да је утицај на укупну стопу рака неутралан. Примећен је пораст броја оболелих од рака дојке и грлића материце, али и да опада број оболелих од других типова карцинома.
Уколико се пилуле узимају због нерегуларних менструалних циклуса, пременструалног синдрома или акни, препоручљиво је направити паузу са пилулама и наћи неки лек који у себи не садржи хормоне. Пауза од узимања ове терапије, у договору са лекаром, препоручује се и када нема редовних сексуалних активности или се користи кондом, зато што је данско истраживање показало да што дуже се користе пилуле већа је шанса да се оболи од рака дојке.
Након 40. године треба размишљати о нехормоналним методама, зато што се повећава могућност за добијање рака дојки што су жене старије, као и компликације као што су појава крвних угрушака у ногама и плућима.
„У животу жене употреба контрацептивних пилула може пре да спречи развој рака него да га изазове”, сматра Дејвид Ј. Хантер, професор на Универзитету Оксфорд у Великој Британији.
Да би се смањила могућност оболевања од рака дојке битно је знати да је препоручљиво рађање пре 30. године, дојење бебе, што мања изложеност радијацији и прекид са хормонским терапијама након менопаузе. На превенцију утиче и животни стил. Неке лоше навике, као што је пушење треба избацити, уношење црвеног меса и алкохола треба ограничити, важно је повести рачуна о томе да се не дозволи вишак килограма, а три до четири сата вежбања недељно мора да постане део навике.