Ми сматрамо да су (америчке) тарифе на увоз челика незаконите, ЕУ ће ако буде потребно узвратити контрамерама. Тим речима немачка канцеларка Ангела Меркел јуче је у Бундестагу оштро упозорила Вашингтон поводом најаве Беле куће да ће 23. марта увести тарифе на увоз челика (25 одсто) и алуминијума (10 одсто). Меркелова је истом приликом најавила да ће Немачка и Европска унија наставити преговоре са Америком о трговини, пренеле су агенције.
Порука Меркелове уприличена је након повратка Петера Алтмајера, новог немачког министра економије, из вишедневних разговора о новим тарифама у Вашингтону са Вилбуром Росом, министром финансија САД, и Робертом Лајтизером, америчким трговинским представником.
Шта је Алтмајер, иначе канцеларкин осведочени изасланик за специјалне ситуације, Меркеловој рапортирао у четири ока о разговорима у САД, загонетка је.
Пред повратак кући, стојећи испред Беле куће, Алтмајер је поручио да нова влада у Берлину има намеру да оствари „боље разумевање са нашим америчким партнерима и пријатељима”, као и да је америчко-немачко пријатељство независно од тога ко је на власти у Вашингтону и Берлину, преноси „Бордерлекс”. На том таласу, Алтмајер је већ раније најавио спремност Берлина да – сходно Трамповом захтеву – повећа издатке за одбрану у складу са НАТО квотом од два одсто БДП-а, као и да ће учинити све да „ЕУ боље разуме трговинске притужбе Америке”.
Истовремено, канцеларкина оцена о „незаконитости тарифа” пласирана је дан уочи почетка дводневног самита лидера ЕУ на коме би требало да заузму јединствен став поводом споменутих тарифа. Како би Вашингтон могао да истовремено разуме најаве Алтмајера и јучерашње упозорење Меркелове, још је неизвесно.
У међувремену, Доналд Туск, председник Европског савета, у писму учесницима предстојећег самита послао је вишесмислену поруку. По Туску: „Америчке тарифе на увоз челика и алуминијума погодиле би тек 1,5 одсто трансатлантске трговине. Уколико буду уведене, ЕУ нема другог сем да узврати. При томе унија не треба да изгуби из вида ширу перспективу међусобних односа, те стога обавезно треба наставити ангажман са Америком”, наводи се у Тусковом писму.
По најновијој оцени Доналда Туска: „Трансатлантски односи су камен темељац безбедности и просперитета и САД и Европске уније.”
Ова Тускова оцена је у видном отклону у односу на прекор који је председник Европског савета упутио америчком лидеру Доналду Трампу седмицу након објаве нових америчких тарифа.
„Доста је више тог Трамповог трансатлантског пецкања. Правим пријатељима Европе требало би да буду јасне поставке трансатлантског јединства”, изјавио је тада Туск.
Како ће две најновије поруке из Берлина и Брисела утицати на обликовање става ЕУ према америчким тарифама које, како се најављује, већ сутра ступају на снагу?
Европљанима је, а посебно Немцима, већ увелико јасно да ће их нове америчке тарифе коштати скупље него конкуренцију из Кине. Немачки произвођачи дотурају четири одсто челика на америчко тржиште (Кина је, по величини свог удела, десети снабдевач САД). Губици на европској страни реда су величине 2,4 милијарде долара, кинески – у случају повећане цене и повлачења са тог тржишта процењени су на око 400 милиона долара.
Што се Американаца тиче, Вилбур Рос је поручио да САД новим тарифама немају намеру „да разнесу свет”.
„Имаћемо веома разумне односе са нашим савезницима. Надамо се и верујемо да ћемо на крају крајева имати процес сарадње са земљама које су наши пријатељи”, закључио је Рос.
Какви су пријатељи Европска унија и Америка знаће се много јасније врло брзо, можда већ од петка 23. марта.