Цене горива на пумпама у Србији остале су непромењене без обзира на повећање акциза од пре седам дана, као и великог скока цене сирове нафте. Од почетка марта до јуче цена барела је са 62,5 скочила на 69,4 долара.
Уколико дође до неког поскупљења на пумпама то ће бити у просеку око пола динара у зависности од врсте деривата. С обзиром на то да се не очекује даљи раст цене сирове нафте не би требало ни убудуће да буде већих изненађења на пумпама, каже Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије.
– Без обзира на то што је за месец дана барел поскупео за скоро осам долара, цена нафте од јануара има силазну путању. У фебруару је барел био изнад 70 долара, да би почетком овог месеца пао на 62. Међутим, оно што оптерећује цену горива су превелика државна захватања у Србији – категоричан је Мићовић.
Упитан да ли ће пумпе повећати цене за раст акцизе од 1,60 динара за бензин, 1,64 за дизел и 1,25 на течни нафтни гас, он одговара да за сада остаје све по старом и да су ова повећања укалкулисана у трошкове нафтних компанија, а не возача.
– Није свеједно ни трговцима на пумпама да подижу цену горива, јер је промет иначе мањи од очекиваног. Зато компаније покушавају да буду конкурентне и, уколико имају простора да саме покрију трошкове раста акцизе, да се то прелије на компанијску цену, а не на малопродају – објашњава он.
Упоређујући цене горива у Србији с регионом, јасно се види да је сада код нас дизел убедљиво најскупљи, 1,28 евра, одмах после Албаније. Раније се скупље од нас точио и у Грчкој.
Мићовић каже да је разлог томе управо превелико државно захватање (акциза, ПДВ, накнада за обавезне резерве, маркирање и мониторинг горива), које возачи плаћају и приватној компанији и инспекцији кроз цену горива.
На сваку литру бензина, после повећања акцизе од 143,78 динара, држави припадне 81,50 динара или 56,7 одсто, од цене дизела, који се точи по 152,99, држави припадне 84,60 динара или 55,3 одсто, а ТНГ, који се точи за 75,28 динара, држава узима 37,58 динара, или скоро 50 одсто од цене.
Најјефтинији дизел точи се у Македонији за 110 динара (око 43 динара јефтиније него у Србији), у БиХ кошта 119 динара, док је бензин најјефтинији у БиХ 123 динара (јефтинији скоро 21 динар него код нас) и Бугарској 125,4 динара.