Суботица – Након дугих деценија пропадања, велелепна Синагога, изузетни споменик културе у потпуности је обновљен. Отварању Синагоге присуствовали су председник Србије Александар Вучић и премијер Мађарске Виктор Орбан. Обнова Синагоге почела је убрзаним темпом 2012. године када су република, покрајина и град започели обнову фасада, а 2014. укључила се и Мађарска држава и са 2,2 милиона евра финансирала целокупну обнову изузетне унутрашњости храма.
Због тога што су се у обнови храма удружиле толике снаге Исак Асиел, врховни рабин Србије, рекао је да ово више није само јеврејска Синагога, већ је постала суботичка Синагога: „Ово је дубок и велик тренутак у којем је здање једне мале заједнице постало здање читавог града, здање које је зближило Мађарску и Србију, и град и покрајину, и републику, и ово више није само наслеђе јеврејске заједнице, ово је постало наслеђе Суботице, Србије, Мађарске, Европе, света, Унеска.”
Синагога је подигнута почетком 20. века и од средине века почело је озбиљно урушавање здања које је још пре неколико година организација „Европа ностра” уврстила на листу седам најугроженијих верских објеката, а овај споменик светске баштине неколико пута је доспевао на листу најугроженијих споменика културе. Отварању обновљене Синагоге присуствовао је и велики број дипломата и представника јавног живота града.
„Ово културно наслеђе је нешто што нас спаја, културна баштина не познаје границе, она повезује Европу и ово је један од најбољих примера све успешније сарадње Србије и Мађарске. Ово је кућа окупљања, кућа молитве и кућа учења, и њих овде спојене у Синагоги данас поново отварамо”, рекао је председник Србије Александар Вучић говорећи у Синагоги пред готово 900 званица. Он је оценио да ће Синагога постати симбол сарадње и заједништва.
„Подижући изнова овако величанствене споменике ми показујемо не само наш однос према прошлости већ и према будућности људи са ових простора, показујемо колико смо близу Европе и колико желимо да будемо њен део, колико тога можемо заједно, удружени овим подухватима, и у сећању на све добро и велико из наше прошлости које се базирало на разумевању сопствених разлика. Учимо се и на овом примеру да разумемо наше разлике и да их не користимо за свађе већ за нови квалитет из којег ћемо сви заједно умети да извучемо добит и корист”, рекао је Вучић.
Гостима у Синагоги обратио се и премијер Мађарске Виктор Орбан који је оценио да је Суботица чудесно место у свету где је сасвим природно да је Синагога подигнута у духу мађарске народне уметности, и да то нема везе са тако често помињаним мултикултурализмом већ са чињеницом да су овде народи вековима заједно живели.
„На данашњи дан средња Европа показује своје најлепше лице свету. Шта се овде дешава: државници Србије и Мађарске у присуству представника јеврејске заједнице дошли су да предају другу по величини синагогу у Европи која је у потпуности обновљена и део је заједничког културног наслеђа. Спасавање и обнова Синагоге је пример шта су све заједно у стању Срби, Мађари и Јевреји, када се уједине око племенитог циља, и када прошлост не оптерећује већ је основ за изграђивање будућности у којој ће заједно живети и радити”, рекао је Орбан.
Премијер Мађарске је додао да је отварање Синагоге и порука да су то европске вредности које чувамо, да је то Европа у којој желимо да живимо, и да одбранимо, и да је то Европа у којој сви хришћани и Јевреји могу да искажу своја верска осећања, те да је то природно тло за које се не сме дозволити да нам буде извучено испод ногу. „Знамо да постоје делови света где наша хришћанска браћа и Јевреји и даље пате, као и делови света где се храмови руше уместо да се обнављају”, рекао је Орбан.
Након посете Синагоги, председник Србије Александар Вучић и премијер Мађарске Виктор Орбан имали су разговоре иза затворених врата у просторијама Јеврејске општине. Након тога обратили су се медијима.
„Поносан сам што смо заједнички завршили велики посао око суботичке Синагоге и то не бисмо могли без значајне помоћи коју је обезбедио премијер Орбан. Србија и Мађарска данас имају најбоље билатералне односе”, рекао је председник Вучић наглашавајући за то заслугу и премијера Орбана. „Мађарска је за нас брзо постала шести спољнотрговински партнер, ми нисмо толико значајни за Мађарску колико она за нас”, рекао је председник Вучић. Политика премијера Орбана, оценио је Вучић, значила је стабилизацију читавог региона и изразио захвалност за подршку коју пружа војвођанским Мађарима, јер је то подршка Србији и доводи до стабилизације прилика у региону. „Никада нећемо заборавити да је Мађарска једна од ретких земаља чији је премијер присуствовао свакој међувладиној конференцији на којој смо отварали поглавља и увек је имао речи хвале за нашу земљу, и увек је апсолутно на српској страни”, рекао је Вучић.
Премијер Мађарске Виктор Орбан нагласио је да је присуство отварању Синагоге показатељ колико обе земље полажу на очувању културних вредности. „Срби увек могу да рачунају на Мађарску када је у питању прикључивање Европској унији, убеђен сам да је Европи потребна Србија. Србија није проблем, она је огроман потенцијал, а ЕУ је стално потребна нова инјекција енергије, и зато унију треба проширивати са амбициозним народима. Европа је са Балканом много активнија и успешнија, и са становишта стабилизације региона без сумње је Србија централна земља. Србија представља велику вредност за ЕУ”, рекао је премијер Орбан.
Он је такође нагласио да је Србија, као ретко која чланица ЕУ, успела да обезбеди заштиту и очување националних мањина и то угради у свој правни систем тако да то може да представља пример за читаву Европу.
Матија Корвин стигао у „своју” улицу

Споменик угарском краљу Матији Корвину постављен је јуче ујутру испред броја 8 у улици која носи његово име. Скулптура краља у пуној величини рад је вајара аматера Фрање Мачковића, а споменик подиже Лајош Чакањ, који у Улици Матије Корвина има више угоститељских локала. На постаменту би требало да буде натпис „Matthias Rex (1458–1490)”, а на табли поред да споменик подиже Лајош Чакањ, уз сагласност града Суботице. Иницијатива за подизање споменика покренута је 19. фебруара, у склопу обележавања 560 година од крунисања краља Матије, који се сматра једним од најважнијих владалаца мађарске историје, а био је и властелин простора на којем се данас налази Суботица. У Мађарској је 2018. проглашена годином Матије Корвина.