Као вишу лигу инвестиција и скок увис српске економије председник Александар Вучић описао је долазак „Континентала” у Нови Сад и његову намеру да у Србији отвори свој истраживачко-развојни центар.
Међутим, домаће компаније, које послују у области информационих технологија (ИТ), већ негодују. Јер, отварање једног радног места у овој компанији, држава је субвенционисала са чак 19.000 евра. Према оцени „Војвођанског ИКТ кластера”, то представља нож у леђа домаћим ИТ компанијама, и тиме ће се из џепа пореских обвезника Србије финансирати ефективни одлив мозгова, јер ова компанија добит неће задржавати у нашој земљи.
Саша Ћиоринга, генерални менаџер „Континентала” за Србију, за „Политику” потврђује да је информација о субвенционисању једног радног места са 19.000 евра тачна.
– Неопходно је покрити трошкове првих месеци обуке и рада док инжењери не постану потпуно продуктивни – каже наш саговорник.
На питање да прокоментарише тврдње „Војвођанског ИКТ кластера” да у конкретном случају није реч о отварању нових радних места, јер ће кадрови у „Континентал” долазити из већ постојећих фирми, Ћиоринга одговара да је на тржишту веома тешко наћи високо квалификоване инжењере.
– Трудићемо се да доведемо кадар директно са универзитета или да их преквалификујемо из других области, које нису аутомобилска или ИТ индустрија. То су хардвер-инжењери, затим инжењери механике и систем тест инжењери. Од укупно 500 радних места, колико намеравамо да отворимо, 40 одсто запослених радиће у области уграђеног софтверског инжењеринга. Већ смо запослили 100 људи и само неколико изузетака је дошло из ИТ индустрије и променило сектор у коме су радили – каже Ћиоринга и додаје да је веома позитивно то што су млади људи у Србији квалификовани.
Не само да желимо да задржимо кадрове, већ и да допринесемо њиховом даљем техничком усавршавању, истиче.
– Већ имамо запослене, који су хтели да емигрирају из земље, чак и неке који су се из западне Европе вратили у Нови Сад како би радили са нама.
„Војвођански ИКТ кластер”, са друге стране, саопштио је да ће држава субвенционисањем „Континентала”, финансирати ефективни одлив мозгова из земље, јер ће се решења која развије матична компанија продавати на светском тржишту.
Ћиоринга тврди да ће све бити супротно од тога и да није реч о такозваном аутсорсинг моделу.
– У Новом Саду ћемо развијати високо сложене компоненте и системе, поштујући све законе и исплаћивати високе плате, које ће бити у складу са реалном вредношћу кадрова, у потпуности ћемо измиривати обавезе према држави када је о порезима и доприносима реч. Искрено верујемо да подржавамо овдашњи технолошки и економски развој и изван нашег фабричког круга – сматра Ћиоринга.
Он додаје да је квалитет кадрова најважнији и зато ће ниво зарада радника у Србији бити исти као њихових колега из суседне Румуније, која је већ 11 година члан ЕУ.
Пре него што је донета одлука да свој развојно истраживачки центар отворе у Новом Саду у конкуренцији је било око 30 земаља, додаје. Узети су у обзир бројни критеријуми, попут географског положаја, инфраструктуре, политичке и економске стабилности, потенцијала техничких универзитета, менталитета људи, трошкова истраживања и развоја, као и економске политике коју спроводи влада, наводи Ћиоринга. Инвестиција је важна јер ће се у Србији креирати и развијати високо иновативни производи и решења која се користе за повезана возила и аутоматизоване камионе будућности, каже наш саговорник.
– Чврсто верујемо да је ово велика прилика за Србију и њене инжењере да буду део ове велике трансформације и обликују дигитални свет сутрашњице. Истраживачко-развојни центар може да отвори врата за друге „Континенталове” инвестиције. У суседној Румунији, „Континентал” је почео са радом 2000. године са неколико стотина инжењера, а данас има 19.700 запослених и највећа је приватна компанија у тој земљи – подсећа Ћиоринга.