Пензионери чија примања не прелазе 24.984 динара моћи ће и ове године да конкуришу за бесплатну десетодневну рехабилитацију у некој од 24 бање у Србији. Услов да оду на опоравак је да последњих пет година нису користили ово право и о трошку Фонда за пензијско и инвалидско осигурање били у лечилишту тог типа.
Конкурс за пријем захтева за упућивање пензионера на рехабилитацију расписан је јуче, али нико од надлежних засад не може да претпостави колико ће корисника пензија поднети захтеве за остваривање овог права. Једино је сигурно да пријаве на оглас Фонда ПИО грађани могу да поднесу до 13. априла.
Ако је судити по 2017. години, коначне ранг-листе могле би да буду истакнуте крајем априла, а први корисници користили би своје право на бесплатну рехабилитацију већ средином пролећа.
Финансијским планом Фонда ПИО за ову годину за друштвени стандард пензионера планирано је 421,6 милион динара, од чега ће за трошкове бањског лечења бити издвојено 392,9 милиона динара, то јест 93,3 одсто укупних средстава.
Како каже Иван Мимић, финансијски директор Фонда ПИО, највише новца, око 360 милиона динара, биће издвојено за пензионере фонда запослених, затим 30,1 милион динара за самосталце и 2,6 милиона динара за пољопривредне пензионере.
Право на рехабилитацију лане је искористило више од 11.000 пензионера. Средства су, додаје Мимић, обезбеђена и за пратиоце слепих особа и деце која примају породичну пензију по основу неспособности за самосталан живот .
Цене смештаја и болничког дана исте су као прошле године, како би што већи број пензионера могао да искористи право на бесплатно лечење, а на располагању су им рехабилитациони центри у Врњачкој Бањи, Нишкој, Рибарској, на Златибору, у Сокобањи, Кобиљачи, Бањи „Јунаковић” и другим бањама са којима фонд има закључен уговор. Дневни трошкови рехабилитације износе 2.800 динара, док је цена за пратиоце 2.000 динара.
Заинтересовани грађани треба да знају и да уз пријаву на конкурсу треба да поднесу и последњи чек од пензије, доказ о висини пензије остварене по међународним уговорима (извод банке, потврда иностраног носиоца социјалног осигурања и друго) и медицинску документацију, уколико је корисник поседује.
– Поред изјаве корисника где жели да користи рехабилитацију, саставни део пријаве је и овлашћење фонду да у његово име и за његов рачун закључи уговор о пословној сарадњи с установом у којој ће користити право на рехабилитацију – кажу у Фонду ПИО.
Уговорима са сваком бањом појединачно прецизиран је обим терапија које сваки корисник мора да добије. То подразумева, истичу у фонду, лекарски преглед, ЕКГ, лабораторијске анализе, све специјалистичке прегледе и визите одељенских лекара, као и најмање три врсте терапија у зависности од оцене лекара и области за коју је одређена бања специјализована.
– У току прошле године највише корисника било је у Врњачкој, Нишкој и Бањи Ковиљачи, а оне су се уједно налазиле и на врху списка жеља корисника – откривају у Фонду ПИО.
Три и по пута више пријава од броја корисника
На основу опредељених средстава и просечних цена у лечилиштима, у бањама је током 2017. године о трошку Фонда ПИО боравило око 12.000 корисника пензија, подсећају надлежни.
– На оглас који је био расписан 2017. пријавило се 40.447 корисника пензија свих категорија. Годину дана раније за бесплатну рехабилитацију се пријавило 39.834 пензионера, а у лечилиштима је боравило готово 11.000 корисника. Највише пензионера тада је боравило у Нишкој бањи, у „Меркуру” у Врњачкој Бањи, Ковиљачи, Кањижи, затим у Бањи „Јунаковић”, врдничком „Термалу” и Пролом бањи. У свакој од наведених бања појединачно је боравило више од 600 корисника.