Држава би веома брзо могла да распише јавни позив приватним пружаоцима услуга социјалне заштите који могу да понуде своје слободне капацитете за субвенционисани смештај старијих и угрожених грађана. У исто време надлежни би требало да пронађу ваљани начин за спровођење тог конкурса, све у корист старијих, социјално и материјално угрожених грађана који се тренутно налазе на листама чекања за пријем у неки од државних геронтолошких центара. Таквих људи, незванично, има око 500, од укупно 800 колико их чека на пријем.
– Да би тендер могао да успе мора да постоји различитост у понуди, на основу које би комисија могла да изабере најбољу. У нашем случају различитих понуда пружалаца услуга не може да буде, јер сви ми нудимо исту услугу, у истом типу установе, по истој цени. То се онда не може назвати конкурсом нити јавном набавком. А Закон о социјалној заштити ипак тражи да то буде јавна набавка. Зато ће држава вероватно потписати уговор са конзорцијумом чланова нашег удружења. Тако ће се поштовати и јавна набавка јер ће се на конкурс пријавити само конзорцијум, а не више приватних домова за старе – објашњава Радослав Миловановић, председник Удружења приватних установа социјалне заштите.
Субвенционисање смештаја за угрожене у приватним домовима за старе неминовно води према категоризацији приватних лиценцираних домова за старије.
Субвенционисање смештаја за угрожене у приватним домовима за старе неминовно води према категоризацији ових установа
– То нам је преко потребно. Категоризација је велики посао и није је могуће спровести бар још годину дана, али ће нам бити лакше све после учешћа државе у субвенционисању. Због тога очекујемо да ће се у удружење почети масовно учлањивати домови, јер ће желети да потпишу уговор са државом о добијању субвенционисаних корисника – објашњава Миловановић.
За сада је сигурно да ће држава сносити трошкове смештаја материјално и социјално угрожених грађана, без ближих сродника, у приватне домове. Када Фонд ПИО буде исплаћивао пензију, у исто време стизаће и допуна новца од Министарства за рад за сваку угрожену особу појединачно. У име угрожених, додаје Миловановић, држава ће додавати онолико новца колико је неопходно, и то ће бити индивидуална ствар.
– О висини накнаде државе незахвално је говорити јер трошкове смештаја диктирају не само појединачни трошкови живота већ све зависи и од локалитета дома. Различите су цене у различитим деловима земље. Ову целу акцију ипак мора да спроведе центар за социјални рад, а средства за субвенцију већ су обезбеђена у буџету – подсећа Радослав Миловановић.
За ту намену опредељено је 204 милиона динара. Приватни лиценцирани домови за смештај старих требало да прихвате све особе са листе чекања за место у државном дому. Тренутно их је око 800, од којих је незванично око 500 социјално или материјално угрожено.
У Министарству рада су недавно истакли да се овим потезом државе истовремено предупређује потреба за изградњом нових смештајних капацитета који би се финансирали из буџета.
– Стварањем законске могућности спречила би се и појава да старији користе услуге смештаја далеко од својих породица, чиме кидају успостављене социјалне везе, а омогућило би им се и очување породичних и других социјалних повезаности. Тиме би се створили услови за потпуно изједначавање приватних и државних домова за старије – напомињу у Министарству рада.
Приватници поздрављају акцију државе
У општини Шид већ шест година ради Дом за стара лица „Луана”. Вест да ће држава ускоро почети да субвенционише смештај старијих и у приватном смештају обрадовала је надлежне у дому који је учлањен у Удружење приватних установа социјалне заштите. Кажу да немају ништа против најављене акције државе.
– Апсолутно нам је свеједно ко ће да плати боравак старих у дому, да ли ће то да ураде сродници, сам корисник или држава. Субвенције државе у приватном сектору су тема о којој се прича од 2012. када је наш дом почео да ради. Идеја је погодна за све приватне домове, па и за нас, јер ћемо имати више корисника, а на тај начин ће се коначно приватни сектор изједначити са државним. Људи ће стећи додатно поверење и у приватнике, које ионако заслужују – уверена је Светлана Митровић Нонковић, из Дома за стара лица „Луана”, који лиценцу за рад Министарства рада поседује до 2023. године. У овом дому има места за 44 старије особе, а тренутно у њему живи њих 36.
– Имамо кориснике који су на привременом смештају. И тако се боримо за опстанак на тржишту – признају у дому „Луана”.