Подручје полицијских управа у Нишу, Лесковцу и Врању недавно је било место одржавања неуобичајене међународне полицијске активности – акције „Сава”. Реч је о размени искустава између колега из региона и ширег окружења, укључујући и Европол, у сузбијању прекограничног криминала.
Није била у питању само обука већ и провера способности у пракси, на пунктовима недавно расформираних Заједничких снага војске и полиције које су биле успостављене због спречавања илегалних миграција, а сада је овај задатак поново у надлежности само МУП-а Србије.
Током десетодневне акције контролисано је 1.525 возила и 1.925 особа, а заплењена је већа количина цигарета без акцизне маркице, откривен је мањи број илегалних миграната, а пресечен је и један канал кријумчарења дроге и том приликом заплењена су 472 грама хероина. Акција је изведена у организацији Женевског центра за владавину права, а у сарадњи са МУП-ом Србије.
Роберт Чепинко, шеф Центра за сузбијање кријумчарења Европола, изјавио је после одржавања „Саве” да је ова међународна полицијска служба задовољна акцијом изведеном у Србији, као и да ће дати свој допринос у наредним таквим полицијским активностима. Он је истакао да кријумчари свакодневно осмишљавају нове начине за прекограничне криминалне активности, а да је на полицијским службама да их у томе онемогуће.
Директор Женевског центра за владавину права Антон Травнер истакао је значај побољшања квалитета прекограничне полицијске сарадње и стварање ефикасних канала комуникације, али да је свакако најважније међусобно поверење међу колегама из више држава који раде на сузбијању прекограничног криминала.
У акцији „Сава” учествовали су полицајци из Аустрије, Албаније, БиХ, Македоније, Црне Горе, Словеније, Молдавије и Хрватске. Осим припадника МУП-а Србије, у акцији су учествовали и представници Министарства финансија, Војске Србије и Управе царина.
Соња Лазаревић, помоћник директора у Сектору за контролу примене царинских прописа у Управи царина, у изјави за „Политику” каже да је Одељење за сузбијање кријумчарења током акције обављало контролу мобилним скенером на ауто-путу код Врања, код места Суви До, а спровођене су и блиц-контроле на пунктовима према Косову и Метохији.
„Имамо разлога да будемо задовољни резултатима акције, као и општом оценом да су граничне службе успешне у решавању проблема мигрантске кризе, организованог криминала и кријумчарења”, истиче наша саговорница. Мобилни скенери користе се и за дубинску контролу на путевима унутар земље.
„Желимо да смањимо проток кријумчарене робе преко балканске руте кроз Србију. Посебно је значајно то што слику коју сниме скенери на терену истовремено анализирају и цариници у Командном центру Управе царина, што је својеврсна ’дупла контрола’ коју спроводимо како нам ништа не би промакло”, објашњава Соња Лазаревић.
Иначе, царина располаже са укупно 23 скенер-уређаја, од којих је десет мобилних камиона скенера, три су стационарна, два скенера служе за преглед ручног пртљага, а осам уређаја се користи за контролу течности.
Ласерска анализа сумњиве супстанце
Осим скенера цариници у свом раду на сузбијању кријумчарења користе и посебну оптику, пејџере за мерење радиоактивности и уређаје за тестирање прашкастих материја. Новина су и два „ригаку” уређаја која раде на принципу ласера и који могу за неколико тренутака да дају комплетну анализу супстанце у коју је уређај уперен.