Пензионери из Ниша недавно су добили први дневни боравак за старије. Клуб се налази на Обилићевом венцу, на територији општине Медијана, и у њему може да борави од 80 до 120 корисника у току дана. Како најављују надлежни, за сада ће радити једнократно. Сениорски кутак се простире на педесетак квадрата, на два нивоа. У адаптацију и обнову локала уложено је око 400.000 динара, што из градске касе, што из средстава тамошњег Савеза пензионера. Овај клуб је отворен у организацији Центра за социјални рад „Свети Сава” у Нишу.
– Дневни боравак за старије и особе с инвалидитетом је први центар тог типа у нашем граду. У њему ради један радник, такозвани аниматор окупационе терапије, који је на услузи свим корисницима. Сениори ту могу да попију пиће, да се друже, а ускоро ће у клубу бити организовано и мерење крвног притиска и нивоа шећера у крви – набраја Зоран Јовић, директор Центра за социјални рад у Нишу, и подсећа да се на горњем спрату објекта налази кутак са шест-седам рачунара. За све заинтересоване пензионере, како најављују надлежни, у овом боравку ће благовремено бити организоване и обуке за рад на компјутерима.
– Удружење пензионера ће бити задужено за обучавање, а колико смо чули, већ има седамдесетак заинтересованих сениора за курсеве. Многи од њих су жељни да што пре савладају технике на рачунарима, због интернета и програма као што је „скајп” – додаје Јовић.
Овај дневни боравак јесте први, али не и последњи кутак тог типа за сениоре у Нишу. Стратегија града је да свака од пет нишких општина добије по један центар за старије јер у граду на Нишави живи око 57.000 пензионера свих категорија.
– И у осталим општинама ће сигурно бити отворени такви дневни боравци, само је питање времена. За то нису проблем средства, већ локали. Град Ниш их има још у свом власништву, али је питање да ли је неки такав локал доступан за грађане на некој другој општини. Зато смо упутили захтев Управи за имовину да нам проследи спискове свих локала који су у власништву града да бисмо знали чиме можемо да располажемо и који од локала може да се користи као клуб за старе – објашњава директор Центра за социјални рад, додајући да је такав „смештај” свима исплатив, и грађанима јер добијају свој кутак, а и центру јер за локал нема закупнине, већ се само плаћају режијски трошкови.
Већ три године у оквиру Центра за социјални град функционише интегрисани сервис за стара и инвалидна лица, у сарадњи с домом здравља. Центар је задужен за пружање немедицинских услуга – правне помоћи, психосоцијалне подршке, занатских и услуга геронтодомаћица... При сервису постоје и мобилне екипе које обилазе старе и теже покретне кориснике, али и оне који су зависни од туђе неге и помоћи. Њима на услузи је комплетна медицинска екипа која их обилази бар два пута недељно, поред радника из тамошњег центра за социјални рад.
– Корисника услуге помоћ у кући тренутно има 843, а њих опслужују три геронтодомаћице. Старима су на располагању и психолог, правник, социјални радник... – набраја директор нишког Центра за социјални рад.
Важно je и достојанство
На отварању клуба за старије у Нишу био је и министар задужен за регионални развој Милан Кркобабић, који је истакао да постојање таквих центара представља вид друштвеног стандарда за пензионере.
– Њима је најважније да имају редовну пензију и да она расте. Међутим, поред пензије, и људско достојанство је битно. Људи морају да имају место где ће да се окупе, да се друже – поручио је Кркобабић и подсетио на то да клубови за старије представљају основ за покретање радионица у којима грађани могу да се баве оним што их занима.