среда, 19.09.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 23:45
ПРВЕНСТВО АМЕРИЧКИХ ПРОФЕСИОНАЛНИХ КОШАРКАША

Бјелица избацио Јокића из плеј-офа НБА

У борби за пласман у доигравање Минесота савладала Денвер са 112:106. - Јокић најефикаснији са 35 поена. – У полуфиналу „Запада“ дуел екипа двојице наших стручњака Оклахома (Рајаковић) – Јута (Кокошков).
Аутор: Александар Милетићчетвртак, 12.04.2018. у 09:04
Најбољи у дресу Денвера: Никола Јокић (Фото Бета/АП)

Требало је додатних пет минута да би се ставила тачка на једну од најдраматичнијих борби за улазак у плеј-оф НБА Западне конференције, која се интензивно водила последњих неколико недеља. На затварању лигашког дела сезоне Минесота је на свом терену савладала Денвер са 112:106 (29:26, 33:28, 24:27, 15:20, 11:5) и стекла право да као осма изађе на мегдан најбољем тиму у претходна 82 кола Хјустону.

Тако ће Немања Бјелица у предстојећем доигравању најбоље лиге света бити једини српски кошаркаш, а укупно 12. у историји, у низу који је пре безмало три деценије започео Владе Дивац. У наставку шампионата представљаће нас и двојица стручњака који раде као помоћници тренера у својим клубовима, а срешће се већ у четвртфиналу „Запада“: Оклахома (Дарко Рајаковић) – Јута (Игор Кокошков).

Из трке је испао тренутно наш најбољи кошаркаш Никола Јокић, несуђени јунак Денвера, који је одиграо сезону за памћење (десет трипл-даблова). Против Минесоте је убацио 35 поена (10-18 за два, 4-7 за три, 3-4 за један) уз 10 скокова и три асистенције. У трећој четвртини, коју је његов тим почео са десет поена заостатка (54:64), постигао је 17 поена па су гости захваљујући њему на почетку последње деонице имали предност (86:81). У последња два минута екипе су ушле поравнате (101:101) али су до краја имале по три неуспешна напада. Последњи Денверов, четири и по секунда до завршетка, није био добро испланиран. Лопту је далеко од коша, у тешкој позицији добио Јокић коме је и пре шута избио лопту Гибсон.

У продужетку је одбрана домаћих била максимално усмерена ка нашем центру који није постигао ни поен. Одлука је пала 24 секунда пре краја, када је Бартон при вођству домаћина 108:106 пропустио изгледну прилику да изједначи. Вигинс и Батлер су са по два слободна бацања поставили коначан резултат.

Минесота ће играти у плеј-офу први пут после 2004. Терет победе изнела је прва петорка: Џими Батлер 31 поен (10-21 из игре, по 5 скокова и асистенција), Карл-Ентони Таунс 26 (12-19, 14 скокова, Вигинс 18, Тиг 17 (обојица тројке 3-5) и Гибсон осам. Бјелица је за десет минута био без поена (0-4), а уписао је два скока и чак три освојене лопте (цео тим Денвера четири).

Денверов тренер Мелоун је меч одлуке одиграо са свега осам играча (не рачунајући Крејгових четири минута без икаквог учинка) међу којима се само онај с највећом „минутажом“ није уписао у стрелце: Вилсон Чендлер, чији је овосезонски просек 10 поена, шутнуо је само три пута за 48 минута (0-1 за два, 0-2 за три). Вил Бартон је био други стрелац тима са 24 (тројке 5-10), Мари је дао 20 (2-7), Милсап и Харис по 10.

Мајкл Мелоун је узрок неуспеха пронашао у неискуству својих играча.

„Надајмо се да ће нам ово искуство користити наредне године... Не можете да играте у гостима и победите сами себе у најважнијем мечу у сезони“, пренео је „Денвер пост“ Мелоунову изјаву.

Денверов тренер је затим похвалио своје момке:

„У нашој свлачионици многи играчи су видно разочарани, али ја сам поносан на све њих. Дали су све што су могли. Многи су сумњали у нас после Торонта, да је све изгубљено, али ми смо остали у игри до последњег трена“.

Јокић је направио огроман корак у својој каријери и очекује се да почетком лета, у својој 23. години, потпише један од највећих уговора у НБА лиги. У овој сезони је одиграо 75 утакмица (73 у првој постави), са следећим просеком: 32,6 минута, 18,5 поена, 10,7 скокова, 6,1 асистенција. Прошле године то је изгледало овако: 73 меча, 27,9 минута, 16,7 поена, 9,8 скокова, 4,9 асистенција. Сада је завршио са изванредним проценатом шута за три поена за једног центра од 40 одсто (по мечу 1,5 тројки из 3,7 покушаја).

Немања Бјелица је носио дрес Минесоте на 67 утакмица (21 у почетној петорци) -20,5 минута, 6,8 поена, 4,1 скок, 1,3 асистенције - што је отприлике у истој равни са прошлом сезоном: 18,3 минута, 6,2 п, 3,8 ск, 1,2 ас.

Богдан Богдановић је у својој првој сезони у НБА одиграо за Сакраменто 78 утакмица (52 у првој петорци): 27,9 минута, 11,8 поена, 2,9 скокова, 3,3 асистенције, тројке 39 одсто (1,7 из 4,2 покушаја).

Капитен српске репрезентације Милош Теодосић, такође дебитант у најбољој лиги света, на 45 утакмица (36 у првој петорци) остварио је следећи просек: 25,2 минута, 9,5 поена, 2,8 скокова, 4,6 асистенција, тројке 38 одсто (2 из 5,2 покушаја). Ове бројке би сигурно биле много боље да није два пута повредио стопало, што се одразило и на шансе Клиперса да се нађу у доигравању. Његов саиграч Бобан Марјановић је одиграо 39 утакмица (једна стартер): 8,7 минута, 6 поена, 3,7 скокова.

Голден Стејт против Сан Антонија

Два тима која су у последњих 15 година заједно освојили седам титула – шампион Голден Стејт (две) и Сан Антонио (пет) – срешће се у четвртфиналу Западне конференције. Плеј-оф почиње сутра, а игра се до четири победе.

Парови „Запада“ су: Хјустон (1) – Минесота (8), Оклахома (4) – Јута (5), Портланд (3) – Њу Орлеанс (6), Голден Стејт (2) – Сан Антонио (7). На „Истоку“ се састају: Торонто (1) – Вашингтон (8), Кливленд (4) – Индијана (5), Филаделфија (3) – Мајами (6), Бостон (2) – Милвоки (7).