понедељак, 19.11.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 23:43

Звезда на корак од титуле

„Црвено-бели“ фудбалери савладали Партизан са 2:1 (2:0) и шест кола пре краја стекли девет бодова предности над ривалом
Аутор: Катарина Ивановићсубота, 14.04.2018. у 21:00
(Фото Танјуг)

Фудбалери Црвене звезде налазе се надомак шампионске титуле након што су победом над Партизаном од 2:1 (2:0) стекли великих девет бодова предности шест кола пре краја Суперлиге. „Црвено-бели“ су одличном игром у првом полувремену, током ког су повели са два брза поготка Немање Радоњића и Александра Пешића, прекинули низ од шест првенствених дербија без победе закорачивши ка 28. пехару. Екипа из Хумске је у финишу успела да смањи предност, али не и да преокрене, пошто је у мечу у ком јој је била неопходна победа да би остала у шампионској трци одиграла испод нивоа: Црвена звезда – Партизан 2:1 (2:0).

Тренер „црвено-белих“ Владан Милојевић, иако је претходних дана после дуго времена имао све играче на располагању на тренинзима, није извео најјачи састав. Вујадин Савић, који због повреде није дебитовао ни за репрезентацију, очигледно још није спреман да игра пошто није био ни у протоколу, а уместо њега заиграо је Срђан Бабић. Ни Мичел Доналд није играо од почетка, већ је шансу чекао на „клупи“ за резервне играче, па су на позицији задњег везног у тандему заиграли Ненад Крстичић и Бранко Јовичић. Са друге стране његов колега Мирослав Ђукић у стартну поставу није уврстио Зорана Тошића, а уместо њега заиграо је млади Армин Ђерлек, док је Огњен Ожеговић иако је пре неколико дана раније завршио тренинг ипак добио прилику од првог минута.

Чини се да је важност утакмице, која је могла да реши питање шампиона, утицала на оба тима пошто су играчи доста нервозно почели сусрет. То се огледало у великом броју погрешних пасова, али и чињеници да ниједна екипа није успела озбиљније да угрози гол противника током првих петнаестак минута.

Звезда је повела у 18. минуту готово после прве озбиљније акције. Пешић је проиграо Срнића који је пронашао Радоњића на 18-19 метара од гола Партизана, а везиста је искористио што противнички играчи нису на време изашли да га изблокирају па је о стативу погодио мрежу Владимира Стојковића. „Црно-бели“ нису успели ни да се опораве од тог поготка, а три минута касније на семафору је већ писало 2:0 за домаћина. После грешке Немање Р. Милетића лопта је дошла до Јовичића, а затим и Бена који је упутио пас ка Пешићу. Нападач је прошао по левој страни и лоб ударцем, мало искоса, савладао противничког „чувара мреже“ који је истрчао са свог гола.

Екипа из Љутице Богдана је у кратком временском периоду имала две прилике да постигне и трећи погодак и у потпуности нокаутира противника. Најпре је Бен у 29. минуту шутирао преко гола из слободног ударца са око 18 метара, а само минут касније Радоњић је покушао искоса са леве стране, али му је Стојковић „скратио“ угао и ногом одбранио шут.

Иако је Партизану победа била императив како би остао у шампионској трци његови играчи ниједном нису успели да озбиљније угрозе Борјана у првом делу, а једини шут ка његовом голу упутили су у 40. минуту када је Ожеговић био непрецизан из „мртвог угла“.

Са друге стране „црвено-бели“ су контролисали дешавања на терену, а упркос великој предности наставили су са нападима. Срнић је у финишу првог полувремена „повукао“ контру „три на два“, проиграо Пешића који је додао лопту до Бена, али некадашњи фудбалер Олимпијакоса није успео да исконтролише лопту и озбиљније запрети Стојковићу.

Почетак другог дела протекао је слично као и уводни минути првог полувремена, без већих узбуђења. У том периоду једину шансу имао је Јанковић, који је у 52. минуту извео слободан ударац искоса са десне стране, али је Борјан сигурно интервенисао. Када је сусрет настављен, после вишеминутног прекида због дивљања навијача, Партизан је имао шансу да постигне погодак и врати неизвесност у утакмицу. Јанковић је у 75. минуту прошао по десној страни, ушао у казнени простор и по земљи упутио лопту ка Ожеговићу који је са десетак минута шутирао из прве, али преко гола.

Кренули су гости у финишу на све или ништа, а најбољу прилику није искористио Тошић три минута пре краја. Везиста „црно-белих“ извео је одлично слободан ударац са више од 25 метара, али је Борјан био на правом месту па је „парадом“ отклонио опасност избацивањем лопте у корнер. Гости, који су заиграли боље у другом полувремену, успели су у финишу да постигну почасни погодак, а стрелац је био Ожеговић из једанаестерца у седмом минуту зауставног времена. Због кошкања које је настало приликом отимања за лопту након поготка црвени картон су добили Доналд и Сума.

Стадион: „Рајко Митић“. Гледалаца: 35.131. Судија: Данило Грујић (Ниш). Стрелци: 1:0 Радоњић (18), 2:0 Пешић (21), 2:1 Ожеговић из једанаестерца (90+7). Жути картони: Радоњић, Бабић, Јовичић, Стојковић, Пешић (Црвена звезда), Ожеговић (Партизан). Црвени картон: Доналд (Црвена звезда), Сума (Партизан).

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Борјан 7,5, Стојковић 8, Ле Талек 7,5, Бабић 7,5, Родић 7,5, Крстичић 7,5, Јовичић 7,5, Срнић 7,5 (од 90. Аџић -), Бен 7,5 (од 90+2 Милијаш -), Радоњић 8 (од 81. Доналд -), Пешић 8. Тренер: Милојевић.

ПАРТИЗАН: Стојковић 6,5, Вулићевић 5,5, Немања Р. Милетић 5,5, Марковић 6, Немања Г. Милетић 5,5, Ђерлек 6 (од 53. Тошић 6), Пантић 6,5, Здјелар 6, Јанковић 6 (од 88. Сума -), Ожеговић 7, Тавамба 6 (од 81. Ивановић -). Тренер: Ђукић.

Вишеминутни прекид због туче на западу

Ни 157. дерби није могао да протекне без ружних сцена и дивљања навијача који су последњих година неизоставан део најважније утакмице српског фудбала. Средином другог полувремена судија Данило Грујић је на неколико минута прекинуо сусрет због сукоба који је избио на западној трибини стадиона „Рајко Митић“ између звездаша и партизановаца који су били смештени у боксу између запада и југа. Том приликом неколико навијача је дошло са севера и кренули су ка југу на ком су навијачи „црно-белих“ покушали да пробију заштитну ограду. Сукоб, током ког су се зараћене стране гађале столицама и бакљама, прекинула је жандармерија која је направила кордон између њих.

Иначе, навијачи Партизана су утакмицу пратили подељени у три групе, на јужној трибини, као и у по једном „боксу“ на истоку и западу. Источна трибина је била полупразна пошто се због безбедности нису продавале карте за њу, а ту су се нашли само навијачи са сезонским улазницама и спонзори.