Оригиналне бочице са хемикалијама, порцеланске апотекарске стојнице из 19. века, прва књига из токсикологије објављена 1930. године, прва књига из токсиколошке хемије из 1949, породични албум и документа академика Данила Солдатовића – неки су од предмета изложених у стакленим витринама у Галерији науке и технике САНУ.
Овде је отворена изложба „Историја токсикологије” која може да се посети до 21. априла. О значају поставке коју је отворила професорка Весна Матовић, са Фармацеутског факултета, говорили су академик Зоран Петровић, управник Галерије, и професорка Данијела Ђукић Ћосић са Фармацеутског факултета.
Учесници су подсетили на чињеницу да је човек непрестано изложен утицају смеша различитих загађивача које уноси удисањем, преко коже, храном и водом за пиће. Овај „коктел” загађивача може се одразити штетно на здравље. Наука и стручњаци указују на токсичне ефекте различитих супстанци на човека и животну средину, а њихов задатак је и да нас науче да користимо и управљамо хемикалијама на начин који омогућава минимум штетних ефеката.
Спознаја о токсичности стара је колико и први кораци човечанства. Откриће ватре донело је опасност од тровања угљен-моноксидом, отровним супстанцама изолованим из биљака премазиване су стреле и коришћене у лову, чувању и освајању територије.
Кукута је коришћена за извршење смртних казни у античко доба. У средњем веку чин тровања био је у зениту владајуће класе, али и грађанства. Најстарија област токсикологије је – судска токсикологија.
Данас, када смо окружени са више од педесет милиона хемикалија без којих не бисмо могли ни да замислимо живот, а које улазе у састав лекова, боја, пластичних маса, горива, средстава за заштиту биља, знамо и за опасности које оне носе по здравље људи и околину.
Председница Удружења токсиколога Србије проф. др Весна Матовић наглашава да се према подацима Светске здравствене организације чак 23 одсто смртности на нашој планети, што је више од дванаест милиона људи, доводи у везу са загађењем животне средине (ваздуха, воде и земљишта), изложеношћу хемикалијама, климатским променама и УВ зрачењем.
О овој проблематици, као и другим значајним питањима из области токсикологије, говориће се на светском конгресу токсикологије, заједничком 10. Конгресу токсикологије земаља у развоју и 12. Конгресу Удружења токсиколога Србије које организују Удружење токсиколога Србије и Међународно удружење токсиколога IUTOX, а чији је почетак сутра у хотелу „Метропол”.