Када је пре годину дана дошао из Секретаријата за спорт и омладину у Секретаријат за образовање и дечју заштиту, затекли су га конкурс за пријем деце у предшколске установе, листа чекања са 8.500 малишана и неколико школа са блокираним рачунима. Приоритети су му били да се родитељима поједностави уписна процедура, да упис деце буде потпуно транспарентан, да се реши проблем блокаде и смањи листа чекања. После 12 месеци, како истиче Славко Гак, већина ових проблема је решена.
– Проширили смо сарадњу са приватним вртићима и поједноставили процедуру враћања новца за боравак деце у њима. Годину смо завршили са 3.500 малишана на листи чекања. Одблокирали смо рачун Графичке школе после девет година, а близу смо да одблокирамо још једну преосталу. Успели смо и да са Секретаријатом за финансије и градоначелником аргументујемо разлоге за повећање плата од 10,89 одсто запосленима који брину о 60.000 деце – наводи секретар за образовање и дечју заштиту.
Дочекао Вас je и проблем са школом у Бегаљици?
Да, реч је о осмолетки која је изгорела. То смо решавали са владом и Канцеларијом за јавна улагања. Пројекат је стајао због имовинских питања. Све смо то отклонили, ушли у обнову и за 72 дана од како је изабран извођач, врата школе су отворена.
Шта је оно што је био план, а није урађено?
Нисмо успели да потрошимо део капиталног буџета предвиђен за школе и вртиће. Негде због администрације, негде због инфериорности људи на терену, али и то решавамо. Имали смо око 170.000.000 динара прошле године, а од тога смо искористили, на моју жалост, нешто мање од 80.000.000. И поред тога градоначелник је за ову годину одобрио 350.000.000 динара. Ако буде потребно, обезбедићемо и више, и до 500.000.000 динара, али се не сме поновити да остане више од половине буџета неискоришћено.
Који пројекти ће бити покренути?
„Мрежа школа” је започет и обухвата преосталих шест школа након две завршене прошле године. Та идеја ће се ширити. Обишли смо школу у Великој Крсни где нам је речено да има простора и за предшколце. Наставићемо да адаптирамо објекте у власништву града и општина. На Врачару је општина уступила 800 квадрата, Сурчин је уступио стару школу, као и Сопот. И Министарство одбране ће нам дати своје просторе. Око 71.000 деце је у предшколском образовању, а према подацима Завода за статистику, у том узрасту имамо око 106.000 малишана. Волео бих да до 2020. године имамо 80.000 деце у вртићима.
Једно од кључних обећања појединаца у предизборној кампањи било је ће за сву децу бити бесплатан вртић. Да ли је то могуће?
Сам закон то не предвиђа. Локалне самоуправе покривају до 80 одсто економске цене боравка, а 20 одсто сносе родитељи. Циљ нам је да у наредним годинама урадимо социјалну карту иако је то јако тешко. Пре сам заговорник праведнијег одређивања цене у складу са примањима родитеља, него бесплатних вртића што сматрам јефтином политичком демагогијом, економски неодрживом.
Да ли ће још приватних вртића бити у систему субвенције?
Досад је укључено 267 приватних вртића и њихов број ће се повећавати. Ово је добар модел за нова запослења, али и отварање места за децу. У овом моменту 13.601 дете борави у приватним вртићима уз субвенцију.
Родитељи се жале да се, када деца изостају из приватног вртића, рачун не умањује. Да ли важе иста правила за државно и приватно обданиште?
Немамо још разумевање свих приватних предшколских установа да обрачун морају да раде као град, иако сам више пута апеловао да је фер да се прилагоде нашем обрачуну. Волео бих да родитељи обрате пажњу кад потписују уговор, да после не буду у чуду зашто се то дешава.
Каква је ситуација са тужбама у вези са преплаћивањем вртића које су родитељи добили?
Ми се са тим боримо и све правоснажне пресуде одмах исплаћујемо. До краја фебруара исплаћено је 573.300.000 динара. Само у овој години родитељима је враћено око 250.000.000 динара.
Предстоји упис у вртиће. Каква је ситуација?
Упис ће бити од 7. до 18. маја. Критеријуми су исти за све, а поткритеријуми се разликују у свакој предшколској установи. Размишљамо о моделу, мада је свака општина другачија, да и поткритеријуми буду исти. И ове године инсистираћу на максималној транспарентности процеса. Завршено је са уписима преко везе.
Претходних година доста школа је обновљено. Шта је у плану од крупнијих подухвата бар за почетак?
Тринаест пројеката је спремно и припрема се тендерска документација за још неколико њих. Издвојено је 170.000.000 динара за обнову осмолетки „Краљ Петар Други Карађорђевић”, „Петар Кочић”, „Цана Маријановић”, за Осму београдску гимназију...
Где су највеће потребе за новим школама?
Завршава се пројекат за нову школу у Лештанима. Надамо се да ће бити готова до јесени 2019. године. Али, неће бити гашења школа, а где буде вишка простора гледаћемо да то пренаменимо за вртиће.
Доста се прича о унапређењу спорта у школама, како подстаћи децу на физичку активност?
Док сам радио у Секретаријату за спорт, знатно смо увећали буџет за школски спорт, а пре свега за дневнице наставника. Волео бих и да се овај секретаријат укључи у то. Ти професори када су видели да нису заборављени додатно су мотивисали себе и децу. То је резултирало да се око 30.000 деце бавило школским спортом.
Министарство је најавило ригорозније контроле хране у школама и вртићима и тим који ће пратити исхрану деце. Какви су планови секретаријата?
Као члан тима и представник града апеловао сам да се критеријуми за избор добављача пооштре. Са предшколским установама спроводимо набавку намирница, док школе то раде са саветом родитеља. Ако се основни критеријуми прекрше, даље нема разговора. То је моја одговорност, ја сам задужен за безбедност деце.
Када сте се бавили ватерполом, одлично сте пливали у базену. А сада где боље пливате – у секретаријату за спорт или за образовање?
Уживао сам заиста радећи као секретар за спорт и омладину. Посебно сам поносан на добијање фајнал фора Евролиге у кошарци. Али, професионално се заиста добро осећам у овом секретаријату. Пружа ми могућност да урадим доста видљивих ствари где суграђанима могу на прави начин да помогнем. Задовољна деца су највећа сатисфакција за човека који руководи тим сектором. Ово је један од најтежих терена на којима сам играо што ми даје мотивацију да будем бољи и урадим још добрих ствари.