Министар спољних послова Ивица Дачић је поводом изјава заменика косовског премијера Енвера Хоџаја и политичког саветника косовског председника Блерима Шаље, да ЗСО неће бити формирана пре потписивања правно обавезујућег споразума, упитао какве везе има ЗСО са тиме. Каже да би због овoга што је речено повукао потпис са Бриселског споразума, поготово када се види шта је све Србија урадила, а да Приштина није испунила једину обавезу коју је имала. „Блерим Шаља је био сведок када сам потписао Бриселски споразум. Значи, био је ту, све је знао и замислите какав је то врхунац лицемерја и безобразлука када каже да ће ЗСО бити формирана после потписивања правно обавезујућег споразума. Чекајте, али где је то написано”, питао је Дачић.
Шеф српске дипломатије је изјавио и да је добио информацију да ће једна земља, чланица ЕУ и стална чланица СБ УН, упутити протест свакој земљи која убудуће буде повукла признање косовске независности. Представник ове земље, казао је Дачић не прецизирајући о којој чланици ЕУ је реч, рекао је нашој мисији у Њујорку да је приступ Србије, када је реч о државама које су признале косовску независност, иритантан. Како „Политика” незванично сазнаје у дипломатским круговима, реч је о Француској.
Дачић је констатовао да су представници ЕУ глувонеми када је у питању понашање Приштине. Шаљиво је констатовао „да у региону има доста слушних апарата, али да они нешто слабо реагују”. „Не знам да ли је та болест излечива. Када треба нешто против Приштине да се каже, као да заседа веће мудраца са Тибета. Али зато када је реч о Србији увек постоји спремност да се на нама вежба. Треба да знају да Србија није џак за ударање”, рекао је Дачић.
Казао је да је трајно решење косовског питања „вин-вин” комбинација и констатовао да је Косово вековни проблем који не може да буде решен једним споразумом. „Ми хоћемо да се договарамо, али нећемо да се договарамо по принципу да је све решено. Хоћемо да будемо активни. Наша рука је пружена”, казао је Дачић.
За то време на Косову политички представници Албанаца су подељени када треба формирати ЗСО. Заменик премијера Енвер Хоџај каже да Приштина не треба да жури поводом овог питања и залаже се да то треба да се догоди паралелно са чланством Косова у УН. Едита Тахири, бивши шеф приштинског тима у дијалогу са Београдом, каже да косовске институције треба да пазе у процесу формирања ЗСО да не закасне до постизања правно обавезујућег споразума и да у финалној фази није добро убацити ЗСО у тај пакет јер ће Србија тражи извршне надлежности. Пре два дана је Блерим Шаља, политички саветник Хашима Тачија, изјавио да ЗСО неће бити формирана пре потписивања правно обавезујућег споразума.
Амбасада у Загребу да угаси телефакс
Ивица Дачић каже да најава реципрочних мера према Хрватској због забране уласка министру Александру Вулину у ту земљу значи баш то – да ће Србија узвратити истом мером, али није желео да прецизира на кога ће се то односити. Дачић каже и да је неуобичајено у дипломатији да се протестне ноте шаљу телефаксом као што је то добила наша амбасада у Загребу. После тога је, наводи, рекао амбасадорки да искључи телефакс јер је то средство комуникације из 20 века. „То више нико и не користи осим Хрватске за слање нота. Толико је избледела важност тих нота јер их има превише. Уосталом, када бисмо ми поступали логиком Хрватске, мали је број светских лидера који би могли да дођу у Србију, поготово због онога шта су све говорили о нама у протеклих 20–30 година”, истакао је Дачић.
Споменик захвалности Француској у италијанском камену
Рестаурација, санација и реконструкција Споменика захвалности Француској, постављеног на Калемегдану 1930, биће завршени до 10. августа, најављује за Танјуг Зоран Туцић, архитекта и пројектант Завода за заштиту споменика културе града Београда. Најзначајнији догађај у обележавању стогодишњице окончања Првог светског рата је свакако обнова овог споменика, аутора Ивана Мештровића. Радови, који су почели половином марта, заједнички су подухват српске и француске владе. Туцић напомиње да ће камени постамент споменика због дотрајалости бити у целости замењен, а да се посебно рестаурира бронзана фигура. „Барељефи, као и чувени натписи ’Волимо Француску као што је она нас волела’ и ’А ла Франс 1914–1918’ биће поново исклесани, али у италијанском камену”, казао је Туцић.