Прелиминарна ранг-листа пензионера који су добили бесплатан оправак у једној од 24 бање у Србији преко Фонда за пензијско и инвалидско осигурање биће објављена 9. маја. Приговор на ранг-листу грађани могу да поднесу у року од пет радних дана од дана објављивања, закључно са 15. мајем. Како истичу у Фонду ПИО, по истеку тог рока комисија у року од три радна дана може да разматра поднете приговоре.
– Њен задатак је да потом утврди коначну ранг-листу и објави је. У складу с том процедуром, коначни спискови биће објављени 21. маја – назначују у Фонду ПИО.
С обзиром на то да су цене рехабилитације корисника пензија и смештаја пратилаца слепих и деце која су остварила право на породичну пензију по основу неспособности за самосталан живот и рад, истоветне као и претходне године, процењује се да ће око 1.500 пензионера више моћи да искористи ово право у односу на 2017. годину. То значи да ће на бесплатан опоравак у некој од 24 установе у бањама Србије ове године моћи да борави нешто мање од 14.000 пензионера.
Услов да пензионери уопште конкуришу за бесплатну десетодневну рехабилитацију био је да им примања не прелазе 24.984 динара. Уз то, од кандидата се тражило и да у последњих пет година нису користили ово право и о трошку Фонда за пензијско и инвалидско осигурање били у лечилишту тог типа.
Финансијским планом Фонда ПИО за ову годину за друштвени стандард пензионера планирано је 421,6 милиона динара, од чега ће за трошкове бањског лечења бити издвојено 392,9 милиона динара, односно 93,3 одсто укупних средстава.
У току прошле године највише корисника било је у Врњачкој бањи, Нишкој бањи и Бањи Ковиљачи, а оне су се уједно налазиле и на врху списка жеља корисника
Уговорима са сваком бањом појединачно прецизиран је обим терапија које сваки корисник мора да добије. То подразумева, истичу у фонду, лекарски преглед, ЕКГ, лабораторијске анализе, све специјалистичке прегледе и визите одељенских лекара, као и најмање три врсте терапија у зависности од оцене лекара и области за коју је одређена бања специјализована.
– У току прошле године највише корисника било је у Врњачкој бањи, Нишкој бањи и Бањи Ковиљачи, а оне су се уједно налазиле и на врху списка жеља корисника – откривају у Фонду ПИО и додају да је право на рехабилитацију лане искористило више од 11.000 пензионера. На оглас који је био расписан 2017. пријавило се 40.447 корисника пензија свих категорија. Годину дана раније за бесплатну рехабилитацију се пријавило 39.834 пензионера. Највише пензионера тада је боравило у Нишкој бањи, у „Меркуру” у Врњачкој бањи, Ковиљачи, Кањижи, затим у Бањи „Јунаковић”, врдничком „Термалу” и Пролом бањи. У свакој од наведених бања појединачно је боравило више од 600 корисника.
Рехабилитација дневно – 2.800 динара
Цене смештаја и болничког дана исте су као прошле године, како би што већи број пензионера могао да искористи право на бесплатно лечење, а на располагању су им рехабилитациони центри у Врњачкој бањи, Нишкој, Рибарској, на Златибору, у Сокобањи, Ковиљачи, Бањи „Јунаковић” и другим бањама са којима фонд има закључен уговор. Дневни трошкови рехабилитације износе 2.800 динара, док је цена за пратиоце 2.000 динара.