Крагујевац – СНС, ЗШ, СПС, СДПС, ЈС, СЈС, ЛДП, ПНГ, НС – ПСС БК, ПУПС, ШР – ПСГ, ЧК. Неке скраћенице ће Крагујевчани препознати, већину, вероватно, не, а реч је о партијама и коалицијама које тренутно имају одборнике у Скупштини града.
ЗШ је Заједно за Шумадију бившег градоначелника Верољуба Стевановића, СДПС је Социјалдемократска партија Србије Расима Љајића, СЈС је Савез за јаку Србију, ПНГ је Покрет за наш град, ШР – ПСГ је Шумадијска регија – Покрет слободних грађана, а ЧК је нова одборничка група Чувамо Крагујевац, чији је члан Илија Радовановић, који је за две године, од локалних избора 2016, променио три политичке групације. У парламент је ушао као представник мањинске Руске странке, потом је прешао у Српску народну партију Ненада Поповића, али ни ту се није дуго задржао. Овом свом истакнутом колеги „прелетање” је својевремено честитао највећи од свих српских „прелетача” – Лука Максимовић, алијас Љубиша Прелетачевић Бели.
Ако не води, Крагујевац је по броју одборника који су променили страначки дрес или основали неку своју политичку групацију, сасвим извесно, при врху листе градова и општина у којима су се, после локалних избора, десила „прелетања”. У градском парламенту, кога чини 87 одборника, тренутно има 12 одборничких група и шест самосталних одборника, а мандате је на прошлим изборима, не рачунајући мањинске странке за које је цензус био нижи, освојило свега пет политичких коалиција.
„Прелетања” су, према истраживању организације ЦРТА, почела да се дешавају одмах после локалних избора 2016. Тако је у 52 општине, у којима су вршена истраживања, страначки дрес у почетку променило 125 одборника, да би се број „прелетача” у априлу ове године попео на 472. Углавном су одборници мањих странака и локалних групација прелазили у партије владајуће коалиције. Према „Истиномеру”, који је направио и интерактивну мапу „прелетања”, највећи магнет је била Српска напредна странка у коју је „долетело” 45 одсто свих српских „прелетача”.
Популарни водитељ Зоран Кесић је крагујевачким „прелетачима” у једној својој емисији „24 минута” посветио завидну пажњу. Чак га је случај „прелетања” крагујевачких одборника навео да дефинише феномен промене страначког дреса у Србији. „Прелетачи су политичари савремених схватања, неоптерећени идеологијом, идеалима и политичким убеђењима, усмерени само ка једном циљу – учешћу у власти.”
Због жеље појединих одборника да пошто-пото партиципирају у власти и домогну се функција и привилегија, неке странке су у Крагујевцу остале без својих одборничких група. Међу њима су СПО и ДС. Те странке сада немају ни три одборника у Скупштини града, што је минимум да би се формирала одборничка група.
С друге стране, неки локални страначки прваци су правили такве „прелетачке” вратоломије да је тешко пратити њихов развојни пут. Владимир Максимовић, актуелни члан Градског већа за комунална питања, равномерни и одрживи развој, до избора 2016. био је у Социјалдемократској странци Бориса Тадића, после је оснивао неке своје локалне и регионалне групе, а недавно је именован за заступника мањинске словачке странке Јака Србија, иако у Крагујевцу, према подацима које је објавио Војвођански истраживачко-аналитички центар VOICE, живи свега 16 Словака.
Део владајуће коалиције у Крагујевцу, коју предводи СНС, чини и СПС. У тој странци нема „прелетања”. Бивши лидер крагујевачких социјалиста Обрен Ћетковић је то овако објашњавао: „Држим се светог тројства – не мењам партију, пиће и жену.” У том смислу, одборници неких других партија у Крагујевцу су пали на испиту.