ЕВРОПСКО КАРАТЕ ПРВЕНСТВО У НОВОМ САДУ

Србији тимска бронза

Сениори Битевић, Јовановић и Јоксић, са 3:0 савладали фаворизовани Азербејџан
Аутор: Д. Васиљевићнедеља, 13.05.2018. у 20:56
Мушка репрезентација Србије на постољу са председником КФС Славољубом Пипером (Фото КФЦ)

Сениорска селекција Србије у каратеу освојила је две медаље на 53. Првенству Европе у Новом Саду, чиме је у укупном поретку нација поделила 11. место са Мађарском, Аустријом и Русијом. Најуспешније три селекције су Шпанија, са шест медаља, три златне, две сребрне и једном бронзаном, Турска са 10 (3-1-6), као и Италија 10 (2-3-5).

После освојеног сребра Стефана Јоксића у категорији до 67 килограма у борбама, где је у финалу поражен од троструког европског првака, Турчина Бурака Ујгура, последњег такмичарског дана у ризницу Србије додато је бронзано одличје после тимских борби мушкараца.

Прави подвиг направили су репрезентативци Србије, с обзиром да је на папиру фаворит пре почетка меча био састав Азербејџана, моћна карате нације, која је на крају Шампионата у Новом Саду освојила шесто место са пет одличја (1-2-2). Предвођени капитеном Слободаном Битевићем, некадашњим светским и европским прваком, наши каратисти су повели. Битевић је после почетног заостатка, преокренуо резултатски скор и савладао Гурбанлија 4:3. То је дало сигурност Николи Јовановићу, који је у другој тимској борби био убедљив против Хусеинова и победио 4:1. Тачку на „и” ставио је Стефан Јоксић. Савладао је искусног Агајева, вишеструког првака света и Европе, власника више од десет одличја с највећих такмичења.

Пошто је вођство Србије било недостижно, преостала два меча нису одржана, па Марко Мијалковић и Владимир Брежанчић нису ни излазили на татами. Иначе, у званичном саставу Србије у борбама били су још Дејан Цвркота и Анастасиос Нтерос.