Норвешки држављанин Р. С. који је због баченог опушка на Аеродрому „Никола Тесла” минулог викенда остао без пасоша, због чега је морао да плати казну од 5.000 динара како би му Комунална полиција вратила путну исправу, синоћ се са супругом успешно вратио у домовину. Прича се ту, ипак, не завршава.
Љубисав Батан Радосављевић, заступник Р. С. и његове супруге Ј. В. која је из Србије, и даље прикупља неопходну документацију о случају. Ових дана Радосављевић ће начелнику Комуналне полиције поднети приговор због оваквог поступања полицајца. Од одговора и даљих корака Комуналне полиције зависиће и да ли ће против полицајца који је одузео пасош бити поднета кривична пријава, коју је адвокат најавио пре два дана.
О одузимању пасоша ће се, како сазнајемо, прилично чути и у Краљевини Норвешкој – у њиховим медијима и државним органима.
Поготову што, како оцењују и наши правници, комунални полицајац страном држављанину није смео да одузме путну исправу из ових разлога и да му на све то не изда доказ о одузимању пасоша. А Секретаријат за послове комуналне полиције и после два дана не одговара на питање о исправности поступка.
Норвешка јавност ће тек бити усталасана, али српска већ два дана, откако се сазнало за ову причу, не мирује. То је случај и са читаоцима „Политике”. Део њих поздравио је поступак комуналног полицајца.
„Одлично, тако и треба. Где он мисли да је дошао? Норвежани су познати по веома немарном понашању чим изађу из земље.”
Али, већина читалаца, у коментарима на наш текст који су се низали из сата у сат, критиковала је и осудила овакву реакцију полицајца.
„Ово је само још један доказ да комунална полиција тренира строгоћу на погрешан начин. Да је тај полицајац зауставио и све око њега који су бацали опушке, у реду би било. Али не, он је зауставио странца. А зашто је зауставио странца? Па вероватно зато што се надао да ће овај да му да неке паре да га пусти. Али како Норвежанима то није ни у по мисли, дечко се изнервирао и узео пасош. Сад ће његови шефови да га хвале како ми поштујемо законе, што је највећа иронија”, један је од бројних коментара.
„Зар то није прекорачење овлашћења?! Није ли то још један шамар Београду и Београђанима? Да ли би због претерано ’ревносног’ комуналног полицајца требало да реагује Министарство иностраних послова или само Туристичка организација Србије? Ако неће, а неће, ја ћу: извињавам се господину Р. С. због због овог скандалозног поступка”, надовезао се други коментатор, док је један додао да је реч о хипокризији и да неће бити лако нашим људима у Норвешкој, када се ово прочује у Скандинавији.
Поступање полицајца наишло је и на низ ироничних и шаљивих коментара.
„Такви полицајци су нам потребни! За награду га ставити на пример поред Маракане после дербија, да се и ту заведе ред”, додао је један од коментатора на сајту.
„Довели су у питање животе дивљих таксиста, који су то гледали, јер су људи могли умрети од смеха”, био је још један од шаљивих и ироничних коментара.
И редакцијски телефони су се усијали.
„Нисам могла да верујем када сам прочитала текст, јер редовно гледам у Змај Јовиној како испред једног приватног факултета студенти на паузама пуше и бацају пикавце. И ником ништа, иако је то у самом центру”, указала је једна од редовних читатељки „Политике”.
Примена силе, вређање суграђана и смрт
Поступање комуналних полицајаца наилазило је на осуду јавности и у више наврата у претходних неколико година. Пре шест година двојица комуналних полицајаца претукла су студента у аутобусу на линији 95 јер није имао карту. Снимак објављен на интернету изазвао је лавину негативних коментара на рад комуналних полицајаца.
Нарочито бурна била је 2015. Почетком те године тројица комуналних полицајаца ставила су жени на стајалишту у Земуну лисице јер није хтела да се легитимише у аутобусу. Како су то извели на грубљи начин, њихов поступак осудио је и градоначелник Синиша Мали.
Убрзо после тога у жижи јавности био је и комунални полицајац Драган Рајчић који је на свом фејсбук профилу оставио поруке увредљиве садржине. Разлог за то био је напад појединих суграђана на његове колеге код Мостарске петље. Они су били незадовољни начином на који су се комунални полицајци опходили према средовечној жени затеченој без карте за превоз. После овакве реакције Рајчића реаговали су и надлежни, а против њега је покренут дисциплински поступак.
У септембру и октобру те године припадници комуналне полиције грубље су се опходили и према медијским екипама које су желеле да снимају на простору „Београда на води”. У једној од ових ситуација чак је новинарима уништаван материјал.
Једна од драматичнијих ситуација догодила се јуна 2016. када је после расправе са двојицом комуналних полицајаца на Видиковачкој пијаци преминуо продавац цвећа и лубеница Владан Маринковић (55). Комуналним полицајцима је, наводно, засметало то што су палете са бостаном вириле изван ограђеног простора. Затражили су од Маринковића да покаже личну карту. Како он то није учинио, они су обавестили МУП. У том тренутку, према речима очевидаца, Маринковић се пожалио да му није добро, али расправа није прекинута. Један од полицајаца је раменом и закачио Маринковића. Убрзо после тога он се само сручио на земљу. Други продавци су тада тврдили да је са двојицом комуналних полицајаца, а нарочито са полицајцем Г. Б., Маринковић имао проблема и раније. Комунални полицајац Г. Б. је у међувремену суспендован, али је после неколико месеци враћен на посао.