Који ће суд, после изузећа свих судија Кривичног одељења Основног суда у Лозници, водити поступак против тројице лекара оптужених да су одговорни за смрт осмогодишњег Раденка Никодиновића из Козјака, одредиће Апелациони суд у Новом Саду као надлежан да одлучује о овоме. Одлука ће, како је за „Политику” речено у овом суду, бити донета благовремено и у складу са законом, али се не прецизира када би то могло да буде.
Како је оптужни предлог против тројице лекара Добривоја Бојанића из Опште болнице у Лозници, Благоја Грујића и Жарка Ђурашковића, лекара из Института за здравствену заштиту мајке и детета „Др Вукан Чупић” поднело Основно тужилаштво у Лозници, за очекивати је било да поступак води Основни суд у овом граду. Међутим, троје судија „кривичара”, јединих у овом суду који воде поступке у кривичној материји, од председника суда затражила су да не учествују у суђењу.
Заједнички именитељ захтева свих судија, Дубравке Тодоровић, Зорице Цветиновић и Драгана Мартиновића, могао би да се сведе на – повезаност са др Бојанићем на различите начине. Вршилац функције председника Основног суда у Лозници Саша Кнежевић усвојио је захтеве.
– Сматрамо да поступањем суда није нарушена његова репутација. Напротив, судије су показале велику одговорност и савесност јер су у свему поштовале одредбе Законика о кривичном поступку који прописује обавезу судије, да уколико постоји неки од разлога за његово изузеће, прекине сваки рад на том предмету и да о томе обавести председника суда. Да судије нису поступиле по закону, учинили би дисциплински прекршај предвиђен Законом о судијама који повлачи дисциплинску одговорност сходно овом закону – наводи се у писаним одговорима који је за „Политику” доставио Основни суд у Лозници.
Насупрот ставу суда, отац покојног Раденка Милан Никодијевић сматра да је циљ захтева за изузеће одуговлачење поступка. Он каже да се судија Дубравка Тодоровић, која је прва одређена да поступа у овом предмету, одмах по овој одлуци обратила Врховном касационом суду тражећи да он одреди месно надлежан суд за поступање у овом предмету. Највиши суд у Србији је одбио захтев.
– Тек када је добила негативан одговор из Врховног касационог суда, судија Тодоровић је вршиоцу функције председника суда поднела захтев за изузеће. Зашто судија није одмах затражила изузеће, већ је то учинила тек када је њен предлог за преношење надлежности одбио ВКС? Ту је изгубљено два месеца – наводи отац покојног дечака.
По изузимању судије Тодоровић, предмет је додељен судији Зорици Цветиновић, која је одмах тражила изузеће. Како је и њен захтев усвојен, за поступање у процесу против тројице лекара, одређен је Драган Мартиновић. И овај судија је поднео захтев за изузеће који је вршилац функције председника усвојио.
Раденко Никодиновић је, подсетимо, 2. октобра 2016. играјући се са другарима, сломио руку. Задобио је прелом на средини унутрашњег дела леве подлактице, због чега су га родитељи одвели на Одељење ортопедије лозничке Опште болнице. У здравственој установи их је примио дежурни ортопед др Добривоје Бојанић. Дете је прегледано и након указане помоћи, на повређену руку је стављен гипс. Три дана касније дечак је задржан на одељењу, а исте вечери упућен у Институт за мајку и дете у Београду. Борба лекара да Раденку спасу најпре руку, а потом и живот, није успела. Због инфекције која је у великој мери захватила руку, мали Раденко је преминуо 8. октобра 2016. године.
Реч судија
Образлажући захтев за изузеће од поступања у предмету против лекара оптужених за тешко дело против здравља људи, сваки од судија навео је своје разлоге. „Политика” открива који су то разлози.
Дубравка Тодоровић: Предмет је привукао велику медијску пажњу. Др Бојанић је судски вештак и са њим сам имала професионалну сарадњу.
Зорица Цветиновић: Др Бојанић је лечио моју мајку током 2012. године. Такође, он је судски вештак због чега сам са њим у добрим професионалним односима.
Драган Мартиновић: Познајем др Бојанића из места Корените и са њим пијем кафу.