Швајцарска уз помоћ судије до бода против Бразила

Прво коло Е групе, у Ростову на Дону: Бразил – Швајцарска 1:1 (1:0)
Аутор: Александар Милетићнедеља, 17.06.2018. у 22:05
(Фото Бета/АП)

Фаворит на Светском шампионату у Русији, Бразил, није оправдао очекивања на својој првој утакмици у Е групи против Швајцарске која је у отвореној борби ишчупала бод – 1:1 (1:0). Руку на срце, оваквом исходу је кумовао и мексички судија Рамос који код изједначења није свирао очигледан прекршај швајцарског центарфора Цубера. Такво суђење петоструком прваку света једнако је изненађење као и коначан резултат меча.

Сада је јасније колико тежак задатак очекује наше фудбалере у другом колу против Швајцарске, у мечу који би требало да буде пресудан за пласман у осмину финала.

Бразилци су до вођства играли изванредно, подсетивши на неке своје славније репрезентације, овенчане титулом првака света. Лопта је клизила од ноге до ноге. Кутињо, Вилијан, Нејмар и Габријел Жезус су се поигравали с одбраном Швајцарске, а из те распеване офанзиве прву прилику имао је Паулињо који са три-четири метра није успео да затресе мрежу.

У 20. минуту Филипе Кутињо је с леве ивице шеснаестерца погодио супротни угао гола. Лопта је имала савршен лук, јер је бежала од голмана и затим се од стативе одбила у мрежу. Од тог тренутка Бразилци су престали да нападају, допустивши ривалу да дође до даха, па чак и да их угрози.

Најскупљи фудбалер на свету Нејмар није оправдао очекивања. Уместо да се брзо ослобађа лопте, трошио је снагу на дуеле са снажним швајцарским играчима и успоравао нападе свог тима. Не само да је добио батине, већ од тога није било никакве користи за његову екипу.

Већ у петом минуту наставка стигло је изједначење. Цубер је, иако окружен петорицом бразилских играча у петерцу, успео да постигне погодак главом. Пре но што је шутирао, гурнуо је с обе руке Миранду с леђа, али судија Рамос није реаговао, као ни ВАР („видео судијска помоћ“).

У последњих двадесетак минута Бразил је опет кренуо силовито, међутим, ниједна од пет изгледних прилика није уродила плодом. Шутирали су Кутињо, Фирмино два пута, Нејмар и Миранда. Швајцарски играч Шер се прославио у последњем минуту када је врхом копачке лопту скренуо у корнер, после шута Фирмина из непосредне близине.

Стадион: Арена „Ростов“. Судија: Рамос (Мексико). Стрелци: 1:0 Филипе Кутињо (20), 1:1 Цубер (50). Жути картони: Каземиро (Бразил), Лихтштајнер, Шер, Бехрами (Швајцарска).

БРАЗИЛ: Алисон, Тијаго Силва, Миранда, Каземиро (од 60. Фернандињо), Габријел Жезус (од 79. Фирмино), Нејмар, Филипе Кутињо, Марсело, Данило, Паулињо (од 67. Ренато Агусто), Вилијан. Селектор: Тите.

ШВАЈЦАРСКА: Зомер, Лихтштајнер (од 87. Ланг), Аканџи, Сеферовић (од 80. Емболо), Џака, Бехрами (од 70. Закарија), Родригез, Цубер, Џемали, Шер, Шаћири. Селектор: Петковић.