уторак, 11.12.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 23:32
СП У РУСИЈИ 2018.

Пун погодак домаћина

Русија – Египат 3:1 (0:0). – Русе најпре обрадовао египатски капитен Фати аутоголом, затим Черишев и Дзјуба, а почасни гол за госте постигао Салах из пенала
Аутор: Иван Цветковићуторак, 19.06.2018. у 21:59
(Фото Бета/АП)

После победе против Саудијске Арабије на отварању шампионата у Москви (5:0) Русија је у Петрограду, својој другој престоници, савладала Египат с 3:1 (0:0). Са шест бодова из две утакмице практично је обезбедила место у осмини финала. Победа је заслужена, као и у претходном окршају. Али цело прво полувреме је било неизвесно. Египат, са својом највећом узданицом Мохамедом Салехом, који је за сваки случај пропустио окршај против Уругваја, показао је зубе од самог почетка.

Пуних 45 минута је то била непрестана борба да се некако дође до предности. Било је прилика и на једној и на другој страни, али шутери нису били прецизни.

Расплет је почео већ на почетку другог полувремена. Радовали су се Руси захваљајући капитену Египћана. Њихов голман је одбио лопту право на ногу Зобњину, који је да ли шутирао, да ли гађао свог центарфора Дзјубу. Фати је покушао да избије лопту испред горостасног Руса, али тако неспретно да је лопта поред леве стативе завршила у мрежи – 47. минут и 1:0 за домаћина.

Нису се гости због тога изгубили. Наставили су као и до тада да прете Русима и могли су у томе и да успеју. Међутим, домаћин није чувао резултат, и он је јуришао и то му се исплатило.

Лепу акцију је извео Бразилац с руским пасошем Фернандес. Одлично је примио лопту, ослободио се чувара и вратио ју је на петерац. Право на ногу Черишеву, који је неодбрањиво шутирао из прве и постигао већ трећи гол на овом шампионату – 59. минут, 2:0 за Русију.

То је, вероватно, већ био шок за Египат, а Руси као да су добили крила. Наставили су с нападима и у 62. минуту Дзјуба се одлично снашао и отклонио све бриге око исхода меча. На убачену лопту у казнени простор био је спретнији од Габра и непогрешиво пуцао – 3:0 и Руси су могли да одахну.

Истина, пренуо се после тога Египат, покушао је да начини чудо, али само је ублажио пораз. Погодак је пао с беле тачке, а постигао га је Салах у 72. минуту. Судија Касерес је најпре проценио да је прекршај начињен ван шеснаестерца, али је каснијим увидом закључио да је Салах оборен кад је ушао у казнени простор. Он је топовски пуцао и Акинфејев, мада је прочитао где ће да шутира египатски играч, није имао никакве изгледе да му одбрани шут – 3:1.

У обострано отвореној утакмици домаћин је био бољи, а гост је заслужан што је ово био меч у коме није било празног хода. Руси су се радовали победи с осећањем да су у осмини финала, што би им било први пут од самосталности. Највероватније ће тако и да буде, мада ако Саудијска Арабија победи данас Уругвај, а Уругвајци Русе у последњем колу, онда би те три екипе имале исти број бодова.

Стадион: Санкт Петербург. Гледалаца: 67.800. Судија: Касерес (Парагвај). Стрелци: 1:0 Фати (аутогол, 47), 2:0 Черишев (59), 3:0 Дзјуба (62), 3:1 Салах (пенал, 72). Жути картони: Смолов (Русија) и Трезеге (Египат).

РУСИЈА: Акинфејев, Фернандес, Кутепов, Игнашевич, Жирков (од 86. Кудрјашов), Зобњин, Газински, Самедов, Головин, Черишев (од 78. Кузјајев), Дзјуба (од 79. Смолов). Селектор: Черчесов.

ЕГИПАТ: Ел Шенави, Фати, Габр, Хегази, Абделшафи, Хамед, Ел Нени (од 64. Варда), Салах, Абдала, Трезеге (од 68. Соби), Марван (од 82. Кахраба). Селектор: Купер.