понедељак, 16.07.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 22:55
СП У РУСИЈИ 2018.

Бразил тек на самом крају „сломио” Костарику

Бразилци до прве победе на шампионату дошли уз доста муке погоцима Кутиња (90+1) и Нејмара (90+7)
Аутор: К.И.петак, 22.06.2018. у 17:25
(Фото Бета-АП)

Чинило се да ће Бразилци приредити још једно непријатно изненађење, којим би угрозили пласман у осмину финала Мундијала, пошто је у 90. минуту њихове утакмице са Костариком на семафору стајало 0:0. Међутим, Фирмино је у првом минуту зауставног времена спустио лопту главом у централни део казненог простора где се Жесус добро заградио и ногом је примио пре него што је лопта „пала” на ногу Кутињу који ју је из другог плана са седам метара послао у мрежу.

Коначан резултат поставио је Нејмар, шест минута касније, када је након асистенције Дагласа Косте са ивице петерца савладао Наваса: Бразил – Костарика 2:0 (0:0). Костариканци, који су били хит претходног шампионата на ком су најпре прошли групу у којој су била три бивша првака света (Италија, Уругвај, Енглеска), а затим елиминисали и некадашњег шампиона Европе (Грчка) пре него што их је у четвртфиналу зауставила Холандија, овим поразом су изгубили и теоретску шансу да се нађу у нокаут фази.

Селектор Бразила Тите начинио је једну измену у односу на први меч, на ком је његов тим неочекивано играо нерешено са Швајцарском, пошто је прилику на десном беку добио Фагнер уместо Данила. Од првог минута је заиграо и Нејмар, играч који је најчешће био на мети швајцарских фудбалера и који је у уторак због повреде раније напустио тренинг своје репрезентације.

Иако су у Русију допутовали као највећи фаворити за златну медаљу Јужноамериканци су се мучили у првом полувремену током ког су тешко стварали прилике. Најбољу шансу није искористио Марсело, који је покушао са дистанце, али је његов клупски саиграч из Реала Кејлор Навас без већих проблема интервенисао. Имајући у виду да су тешко успевали да приђу противничком голу Бразилци су углавном покушавали из даљине, а прецизан у пар наврата није био ни Кутињо.

Са друге стране Костариканци су прилику за гол вребали из контранапада, а најближе вођству били су у 13. минуту када је Гамбоа убацио лопту у казнени простор, али је Борхес, који је „натрчао” на лопту из другог плана, са дванаест метара шутирао поред гола.

Бразилци, свесни да им је победа у овом дуелу неопходна, кренули се силовито у другом полувремену у ком је већ на старту Даглас Коста заменио неприметног Вилијана. Габријел Жесус је у 49. минуту главом погодио пречку, а прецизан у истом нападу није био ни Кутињо чији су ударац зауставили одбрамбени играчи Костарике.

Наставили су Титеови изабраници са пресингом, али никако нису успевали да пронађу пут до Навасове мреже. Нејмар је у 72. минуту украо лопту Костариканцима, али је из пуног трка шутирао са око 17 метара поред гола иако испред себе није имао ниједног противничког играча осим голмана.

Изгледало је да је мукама бразилских фудбалера дошао крај када је судија Бјорн Кујперс досудио пенал за њих у 78. минуту. Међутим, он је ту одлуку поништио после прегледаног видео снимка да ком се видело да је најскупљи фудбалер у историји покушао да исценира прекршај после дуела са Дуартеом.

Стадион: Санкт Петербург. Гледалаца: 64.468. Судија: Бјорн Кујперс (Холандија). Стрелци: 1:0 Кутињо (90+1), 2:0 Нејмар (90+7) Жути картони: Кутињо, Нејмар (Бразил), Акоста (Костарика).

БРАЗИЛ: Алисон, Фагнер, Силва, Миранда, Марсело, Каземиро, Паулињо (од 68. Фирмино), Вилијан (од 46. Даглас Коста), Кутињо, Нејмар, Жесус (од 90+3 Фернандињо). Селектор: Тите.

КОСТАРИКА: Навас, Гамбоа (од 75. Калво), Акоста, Гонзалез, Дуарте, Овиједо, Венегас, Гузман (од 83. Теједа), Борхес, Руиз, Урења (од 54. Болањос). Селектор: Оскар Рамирез.