уторак, 22.10.2019. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 20:56
СП У РУСИЈИ 2018.

Моћна Француска послала Месија кући

У спектаклу са седам голова, два преокрета и најлепшим поготком Светског купа, „триколори” добили дерби осмине финала са Аргентином – 4:3 (1:1)
Аутор: Горан Ковачевићсубота, 30.06.2018. у 18:09
(Фотографије Бета-АП)

У 48. минуту највећег дербија досадашњег тока Светског купа у фудбалу, учинило се да је рођена она дуго чекана, Месијева Аргентина. На његово проигравање, с којим је постао једини играч са асистенцијом на сваком од последња четири мундијала, Меркадо је донео вођство против Француске од 2:1. Ипак, после још 20 минута отворене игре на „Казањ арени”, на семафору је засветлело 4:2 за моћне „триколоре”, који су нови класик планетарних шампионата завршили славећи пласман у четвртфинале са 4:3 (1:1).

Сада је дефинитивно, Лео Меси код куће никада неће имати божански статус Дијега Марадоне, а Аргентинцима остаје да се питају да ли је проблем био у њему, или у томе што су скрајнути Икарди, Дибала, Игваин (на клупи цео меч) и Агверо, који је шансу у завршници оправдао утешним голом минут пре истека судијске надокнаде.

За то време, у играча утакмице израстао је Килијан Мбапе, први тинејџер са два мундијалска гола још од Пелеа 1958. године, којима је и сломио Јужноамериканце од 64. до 68. минута. Фудбалски Јусеин Болт, који је у овој сезони једном погодио мрежу после спринта истрчаног брзином до 44,7 км/х (атлетска легенда са Јамајке у просеку јурила 37,5 км/х приликом обарања светског рекорда на 100 метара 2009.), спектакл је практично и започео трком који је Французима донео пенал.

Продор Мбапеа преко пола терена завршен је обарањем од Маркоса Роха у шеснаестерцу и најстрожом казном коју је у 13. минуту реализовао Антоан Гризман. Други најскупљи светски фудбалер у 64. је из гужве у казненом простору изашао дајући себи „фор” полулево од гола, за отворен шут који је био прејак за голмана Арманија – 3:2. Четири минута касније, пред чувара мреже га је „избацио” Жиру – 4:2.

„Лепа је та веза са Пелеом, али овде су све топ играчи светског фудбала. Нема бољег места да покажем колико могу”, рекла је 19-годишња звезда Пари Сен Жермена.

Поред три гола код којих је учествовао Мбапе, Аргентинци су примили и онај који би могао да буде најлепши на читавом турниру у Русији. У 57. минуту, лопту која је допутовала слева, на ивици казненог простора полудесно спољним делом копачке на полуволеј је ухватио Бенџамин Павар, и послао је у леви угао гола – 2:2.

Прву радост  Аргентини, која никада пре није изгубила такмичарску утакмицу у којој је постигла три гола (одиграла 430), у 41. минуту је донео Анхел Дио Марија, шутем у десни угао са дистанце по средини, што је и погодак с највеће удаљености на овом мундијалу. У 48. је Меркадо по осећају скренуо у гол лопту коју је Меси убацио ниско, а ону коју је центрирао у трећем минуту надокнаде, Агверо је главом спровео у мрежу.

„Ово је болан пораз, али играчи су урадили шта су могли, замало су и изједначили пред крај”, изјавио је селектор Аргентине Хорхе Сампаоли. „Покушали смо све да омогућимо Месију да игра своју игру, мењали формације, правили му простор, али понекад смо успевали, а понекад не”...

„Арена Казањ”. Гледалаца: 45.000. Судија: Алиреза Фагани (Иран). Стрелци: 1:0 Гризман 13 (пенал), 1:1 Ди Марија 41, 1:2 Меркадо 48, 2:2 Павар 57, 3:2 Мбапе 64, 4:2 Мбапе 68, 4:2 Агверо 90+3. Жути картони: Павар, Матуиди, Жиру (Француска), Таљафико, Банега, Маскерано, Рохо, Отаменди (Аргентина).

Француска: Лорис, Павар, Варан, Умтити, Ернандез, Канте, Погба, Мбапе (од 89. Тован), Гризман (од 83. Фекир), Матуиди (од 75. Толисо), Жиру.

Аргентина: Армани, Меркадо, Отаменди, Рохо (од 46. Фацио), Таљафико, Перез (од 66. Агверо), Маскерано, Банега, Павон (од 75. Меса), Ди Марија, Меси.