Норвешка и Србија имају добре, партнерске односе у политичком, економском и културном домену и Норвешка пружа пуну подршку Влади Србије у европским интегарцијама и свим реформским напорима, поручила је данас премијерка те земље Ерна Солберг.
Солберг је, након састанка са премијерком Србије Аном Брнабић, истакла да Србија има водећу улогу у домену стабилности, као и да Норвешка остаје посвећена питањима везним за Западни Балкан.
Како је рекла, Западни Балкан и даље има потребу за већом стабилизацијом, економским развојем и владавином права.
„Настојаћемо да поспешујемо сарадњу у овом региону”, подвукла је Солберг. Навела је да постоји могућност за унапређене економске сарадње две земље, те указала да је Србија призната дестинација за норвешке компније, а важно је да се створе једнаки и предвидиви услови за стране инвеститоре, попут одговарајућих пореских и организационих услова.
„Треба да послужимо једни другима као инспирација”, рекла је Солберг.
Премијерка Србије Ана Брнабић захвалила је гошћи на посети, која, како је рекла, показује све боље и ближе односе Србије и Норвешке и све ближи ниво сарадње две земље у будућности.
Назначила је да Норвешка, иако није чланица ЕУ, подржава европске интеграције Србије и нашој земљи пружа велику подршку и техничку помоћ.
Норвешка је, подвукла је Брнабић, важан партнер када је реч и о регионалној стабилности на Западном Балкану.
„Рагзоварали смо о регионалној стабилности, увек и о питању КиМ и могућности за компромис како би се дошло до нормализације ондоса са Приштином и свему што Србија чини како би раширила добру комуникацију, толеранцију и раузмевање са свим партнерима на Балкану”, рекла је Брнабић.
Премијерка је навела да економска сарадња две земље расте, али да је и даље скромна.
Прошле године трговинска размена Србије и Норвешке била је 58,2 милиона евра и била је рекордна година, са осам одсто већом разменом него 2016.
„Постоји низ области у којима можмео да унапредимо сарадњу и надам се да ће после ове посете уследити бољи импулс за норвешке иневститоре и њихово интересовање за Србију”, рекла је Брнабић.
Подвукла је да од Норвешке можемо много да научимо, и кроз Нордијску пословну алијансу - привредну комору нордијских земаља, и то не само о економији, већ и о регионалној стабилнсоти и повезивању.
Указала је да је Норвешка један од највећих билатералних донатора Србије, која је за 15 година инвестирала 216 милиона евра кроз развојну помоћ, као и да је ове године дуплирала износ те помоћи на 6,3 милиона евра, са 3,1 милион евра из прошле године.
Посебно је навела да је половина те помоћи упућена у економски развој најсиромашнијих делова Србије.
„Норвешка ради са нама на пројектима у вези са владавином права, подржава рад на медијској стратегији, као и на сузбијању сиве економије”, рекла је Брнабић. (Танјуг)
Брнабић: Искорак у владавини права, има још посла
Србија треба да буде у Европској унији (ЕУ) због скупа вредности, а они су базични у људским правима, изјавила је данас председница Владе Ана Брнабић која је са премијерком Норвешке Ерном Солберг посетила Кућу људских права у Београду и изразила наду да ће резултат те посете бити динамичнији дијалог са цивилним сектором.
Брнабић је поручила да ће увек остати отворена за дијалог са невладиним организацијама и додала да се не плаши критика, те да треба сучелити мишљења о различитим стварима.
Она је додала да Србија треба још да напредује када је реч о људским правима у Србији, наводећи да то није само обавеза због ЕУ или УН већ због њених грађана.
Влада се, према њеним речима, труди да побољша правни оквир, али је потребно и да се ти закони примењују у пракси.
„На томе сви морамо да радимо и то није само ствар владе већ и судства”, навела је премијерка и подсетила да је Србија у преговорима са ЕУ отворила поглавља 23 и 24 која се тичу владавине права и људских права, указујући да је Србија направила значајан искорак, спровела одређене реформе, али да има још посла.
Премијерка је поновила да ЕУ није важна само због фондова, те да она није ћуп новца из којег ће се обезбедити „кеш пејмент”, већ Србија треба да буде део ЕУ управо због скупа вредности и поручила да ЕУ неће донети бољитак, нова радна места бољи стандард, ако се „сами не променимо”.
Међутим, приметила је да Србија има веће изазове у односу на поједине суседе када је реч о преговорима са ЕУ, и као пример навела Црну Гора која треба да обезбеди институт Заштитника грађана, док Србија те институције треба да доведе на виши ниво.
Одговарајући на питања учесника округлог стола у Кући људских права, а у вези са социјалним и економским правима, Брнабић је одбацила поједине тврдње да се Србија враћа уназад у том смислу и подсетила да је незапосленост смањена са 25 одсто на 13 одсто, као и да је повећана минимална цена рада.
Ерна Солберг је навела и да Норвешка није савршена, те да се они труде да обезбеде посао свим категоријама друштва, јер, како каже, када људи имају посао, онда су поштовани, плаћају порез и за узврат очекују да им се обезбеде права.
Солберг је навела да обе земље могу да уче једна од друге и да је заједнички циљ да се обезбеди пристојан рад за све грађане. (Танјуг)
Премијерке Србије и Норвешке обишле Народни музеј
Премијерка Србије Ана Брнабић обишла је данас Народни музеј са премијерком Норвешке Ерном Солберг, а након обиласка новинарима је рекла да је велико задовољство што Народни музеј поново ради, као и што након отварања велики број грађана долази у музеј.
„Долазе породице, мала деца, старији суграђани. Мој утисак је да нам је свима Народни музеј недостајао, а исто је било и са Музејом савремене уметности када смо га отворили након 10 година. То је добра порука за Владу да треба више да се бави културом”, рекла је Брнабић.
Премијерка Норвешке Ерна Солберг честитала је Србији на отварању Народног музеја и истакла да је он постао диван простор за излагање.
„Дивно је видети историју и колико је Србија кроз време била блиска Европи и свим великим царствима”, рекла је Солберг и нашалила се да су неки од археолошких остатака који се могу видети у музеју из времена када су север Европе и Норвешка и даље били под ледом.
„Слике које сам видела показују колико је Србија блиска европској традицији, нарочито у модерном делу музеја”, навела је премијерка Норвешке.
Она је додала да је импресивно видети све што је изложено и да би волела да је могла да остане дуже. (Танјуг)