понедељак, 24.09.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 21:46
СП У РУСИЈИ 2018.

Швеђани после 24 године у четвртфиналу

До победе над Швајцарском стигли поготком Емила Форсберга у 66. минуту: 1:0 (0:0)
Аутор: Катарина Ивановићуторак, 03.07.2018. у 20:01
(Фотографије Бета-АП)

Пласманом у  четвртфинале фудбалери Шведске остварили су највећи успех још од 1994. године када су на Мундијалу у САД-у освојили трећу позицију. Они су међу осам најбољих екипа на свету дошли минималном победом над Швајцарском, у не превише квалитетном сусрету, а једини погодак је постигао Емил Форсберг у 66. минуту: 1:0 (0:0).

Селектор Швајцараца Владимир Петковић због суспензије није могао да рачуна на два стандардна дефанзивца Штефана Лихштајнера и Фабијана Шера уместо којих су заиграли Јоан Ђуру и Михаел Ланг. Ни његов колега Јане Андерсон није имао на располагању најјачи састав пошто је због картона морао да паузира Себастијан Ларсон ког је заменио Густав Свенсон.

Две екипе су играле опрезно у првом полувремену, без много прилика за погодак, али су за нијансу ближи вођству били Швеђани. Швајцарска је запретила у седмом минуту када је Цубер преварио одбрану ривала, ушао у средину, али је голман Олсен интервенисао. Узвратио је ривал два минута касније када је после велике грешке Зомера лопта стигла до Берга који је био у одличној позицији, али је његов ударац изблокирао Аканђи. Екдал је налетео на одбијену лопту, међутим, шутирао је високо преко гола.

Берг је могао да доведе своју репрезентацију у вођство и након пола сата игре када је левом ногом шутирао у даљи угао Зомеровог гола, али је голман поново одлично интервенисао и сачувао своју мрежу нетакнутом. Швајцарци су најбољу прилику имали у 38. минуту када је Цубер прошао по левој страни одакле је вратио лопту у казнени простор ка Џемаилију који није био прецизан.

Какву су прилику пропустили Швеђани у 41. минуту! Лустиг је прошао по десној страни, проиграо Екдала који је био усамљен на другој стативи, а он је са шест метара, неометан, шутирао из прве преко пречке.

И у другом делу екипе су се пре свега концентрисале на одбрану свог гола па тек онда на напад због чега током првих двадесетак минута није било изгледнијих прилика ни на једној страни. Све до 66. минута када је Форсберг прошао са леве стране, ушао у средину и шутирао са око 17, 18 метара, а лопта се од Аканђијеве ноге одбила и преварила Зомера.

Петковић, чијој екипи је био неопходан погодак како би макар изборили продужетке, покушао је да промени стање на терену увођењем Сеферовића и Ембола. И управо се Емболо у 80. минуту нашао у одличној прилици да донесе својој екипи изједначење након корнера, али је Форсберг одлично реаговао и спречио да лопта заврши у мрежи. Успешнији није био ни Сеферовић чији је шут у првом минуту зауставног времена зауставио Олсен.

Кренуо је у финишу сусрета Олсон у контранапад, али га је сустигао Ланг и оборио како би спречио сигуран погодак. Скомина је искључио швајцарског фудбалера и досудио једанаестерац, али је након прегледаног снимка утврдио да је прекршај био изван шеснаестерца. Тоивонен је био у одличној позицији да удвостручи предност, али је са ивице казненог простора шутирао право у Зомера.

Стадион: „Санкт Петербург”. Гледалаца: 64.042. Судија: Дамир Скомина (Словенија). Стрелци: 1:0 Форсберг (66). Жути картони: Лустиг (Шведска), Бехрани, Џака (Швајцарска). Црвени картон: Ланг (Швајцарска).

ШВЕДСКА: Олсен, Лустиг (од 82. Крафт), Линделеф, Гранквист, Аугустинсон, Клаесон, Свенсон, Екдал, Форсберг (од 82. Олсон), Берг (од 90. Телин), Тоивонен. Селектор: Јане Андерсон.

ШВАЈЦАРСКА: Зомер, Ланг, Ђуру, Аканђи, Родригез, Бехрами, Џака, Шаћири, Џемаили (од 73. Сеферовић), Цубер (од 73. Емболо), Дрмић. Селектор: Владимир Петковић.