Нето прилив од страних директних инвестиција у Србију достигао је 871 милион евра у прва четири месеца ове године саопштила је јуче Народна банка Србије на основу података платног биланса. Тиме је настављен раст нето прилива страних директних инвестиција, који је у односу на исти период прошле године повећан 12,9 процената, речено је за Танјуг у НБС.
– Као и претходне три године, остварени нето прилив је и у поменутом периоду био довољан за покриће текућег дефицита платног биланса – напомињу у НБС.
Извршена улагања нерезидената су, прецизирају из централне банке, остала пројектно диверсификована и углавном усмерена на производњу разменљивих добара (око 40 одсто), чиме се даље повећавају производни капацитети, који би требало да обезбеде наставак раста извоза и у наредном периоду. – Осим тога, као повољну оцењујемо чињеницу да су већ присутни страни инвеститори, који су најбоље упознати са нашим развојним шансама, око две трећине остварене добити поново уложили у проширење свог пословања у нашој земљи. То је потврда да је Србија постала препознатљиво место за улагања, посебно дугорочна – кажу у Народној банци Србије.
Нове погоне од почетка године су, на пример, отворили „Хенкел” у Крушевцу, „Бизлинк” у Прокупљу и „Леони” у Нишу. С тим што „Леони” намерава да отвори и четврту фабрику. Овог пута у Краљеву. Градске власти су донеле одлуку о уступању плаца, а почетак градње је најављен за следећи месец.
Немачке компаније, које већ послују у Србији, као што су „Грамер” у Алексинцу и „ИГБ аутомативе” у Инђији, према писању медија, раде на проширењу производних капацитета. „Сименс”, који има фабрику ветрогенератора у Суботици, најавио је такође отварање још једне фабрике, овог пута у индустријском парку у Крагујевцу, где ће правити вагонске и трамвајске делове за „Сименсова“ шинска возила.
Такође и кинеска компанија „Меита”, која већ послује у Обреновцу, гради другу фабрику и према неким најавама требало би да буде отворена до краја године. И турска компанија „Џинси”, која послује у Лесковцу и Крупњу, према писању медија, најавила је проширење производње у Лесковцу. Док турски „Теклас”, који производи у Владичином Хану, гради нову фабрику.
Србија је прошле године имала нето прилив страних директних инвестиција у износу од 2,4 милијарде евра. За ову годину НБС је према ранијим најавама предвидела 2,5 милијарди евра, али могуће је да ће оне премашити тај износ.
Само у јуну месецу отворена је фабрика каблова за ауто-индустрију у Крушевцу. Реч је о инвестицији немачке компаније „Кромберг и Шуберт”, која је уложила 29 милиона евра. Немачки „Лидл” је истог месеца отворио дистрибутивни центар и најавио отварање 16 малопродајних објеката. Прошлог месеца немачки ЗФ „Фридрихсхафен” АГ почео је да гради фабрику у Панчеву, која ће производити компоненте за електричне аутомобиле. Овај инвеститор планира да у првој фази уложи 85 милиона евра. Немачка компанија „Форверк аутотек”, велики произвођач резервних делова за ауто-индустрију, почеће следећег месеца да гради погон у Чачку, који ће запослити 1.000 радника, и инвестира око 50 милиона евра.