Тршић - Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је данас, поводом реаговања државног врха Хрватске на говор Александар Вучића у Бачкој Паланци на обележавању годишњице „Олује”, да јој није јасно шта се то дешава у Хрватској и шта ради њихов државни врх који покушава да „изокрене истину”.
„Није ми најискреније јасно шта се то дешава у Хрватској и шта ради хрватски државни врх. Пажљиво сам слушала Вучићев говор и ни у једном тренутку нисам видела ништа проблематично у његовом говору. Чини ми се да хрватски државни врх покушава у потпуности да изврне истину и проба да прикаже како је црно бело и обрнуто, бело црно”, рекла је Брнабић.
Нагласила да од председника Србије Вучића није чула никакаве фашистичке изјаве, али да их јесте чула у Глини, када су тамо прослављали „Олују”. У емотивном одговору на питања новинара, Брнабић је рекла да је њен деда био Хрват, а не Србин из Хрватске и да је поред те чињенице она постала председница Владе Србије.
„То показује да је Србија довољно отворена и да је могуће у Србији да имате председника Владе чији је деда био Хрват. Замислите у Хрватској да имате председнка Владе који има било какве везе са Србијом”, навела је Брнабић у емотивном говору.
Истакла је да, са друге стране, у Хрватској имамо ситуацију да голман хрватске репрезентације не сме ни да помене да има било какво српско порекло. (Танјуг)
Брнабић: Влада још нема званичан став по питању КиМ
ТРШИЋ - Влада Србије још нема званичан став по питању Косова и Метохије и имаће га чим буде имала конкретан предлог на столу, изјавила је данас у Тршићу премијерка Србије Ана Брнабић.
„Вучић даје све од себе да дође до компромисног решења, не мислим да је компромисно решење близу, гледа да га нађе и са леве и десне стране из свих углова покушава да гледа на тај проблем, тако да што мање изгубимо, а што више да добијемо”, рекла је Брнабић новинарима.
На питање да ли је то што говори министар спољних послова Ивица Дачић да је подела КиМ најбоље решење и званичан став владе и да ли изношење појединачних ставова смета влади, премијерка је казала да је то Дачићев став, а да влада још нема званичан став.
Ипак, напомиње, појединачно изношење ставова не смета, с обзиром да је започет унутрашњи дијалог по питању КиМ и да је добро да сви кажу шта мисле.
„Да ли је то ЗСО плус или да нема никаквог компромиса и да ћемо чекати док једном не преузмемо контролу над целом територијом јужне покрајине, без обзира да ли је то реално или не, или подела... свако може да изнесе своје мишљење”, навела је Брнабић.
Премијерка је рекла да не зна да ли ће се до краја године наћи компромис за КиМ, истичући да председник Вучић чини све што је у његовој моћи да као држава не остављамо замрзнути конфликт генерацијама иза нас.
„Али, то не зависи само од председника Вучића, влада му даје подршку, већ зависи и од људи у Приштини, колико су они отворени да разговарају”, казала је она.
Истиче да компромис значи да обе стране нешто изгубе, али и добију.
„Надам се да ће се компромис наћи и мислим да је неозбиљно ко год данас причао да треба да држимо замрзнути конфликт и да ми који данас водимо ову државу немамо храбрости нити одговорности, ни идеје како да решимо тежак замрзнути конфликт, како то каже опозиција. Каже опозиција - само ви то оставите, али коме:деци и унуцима, па нека они решавају. То нама говоре сви они људи који кажу да не треба да разговарамо о компромисном и дугорочном решењу”, рекла је Брнабић.
Председница владе поручује - хајде да не остављамо тај проблем деци и да останемо иза председника Србије, који има довољно храбрости и знања да то реши, који хоће да преузме одговорности и иза себе остави Србију која јасно зна где иде и шта је.
„Хајде да и ми решимо и будемо довољно одговорни и храбри, не знам да ли ћемо стићи до тога, али ће увек као премијерка стати иза Вучића и надам се да ћемо имати саговорника у Приштини и међународној заједници. Надамо се да ће грађани Србије разумети ко је храбар и може ово да реши”, рекла је премијерка. (Танјуг)
Брнабић: ПКБ међу фирмама које треба да решимо
ТРШИЋ - Србија у складу са аранжманом ММФ-а 'Чуваркућа', који има за циљ већи економски раст и приходе за грађане Србије, треба да реформише неуспешна државна предузећа, од којих ће нека бити приватизована, а међу њима је и ПКБ, рекла је данас премијерка Ана Брнабић.
Председница владе је новинарима у Тршићу казала да ће за нека од тих предузећа губиташа бити пронађен и стратешки партнер.
„ПКБ јесте једна од тих фирми, која већ деценијама мора да стане на своје ноге. Шта ће бити судбина ПКБ-а, то не могу да кажем, јер то радимо заједно са Министарством привреде. Интенција је да направимо здраву фирму која ефикасно производи и доноси приходе буџету, уместо да субвенционишемо те компаније и имамо одлив из буџета”, рекла је Брнабић.
На питање о арбитражном поступку ХПК групе која је управљала Железаром и ко ће да плати око 12 милиона евра због тужбе, Брнабић је рекла да нема довољно информација који је износ у питању, али да ће се држава Србија борити у том арбитражном поступку и да ће тек видети коначна пресуда.
„Важно је да медији и грађани знају да влада није тражила да тај уговор за управљање Железаром буде тајан. То је тражила Комисија за заштиту конкуренције. Свако може да тужи и покрене арбитражу, а на нама је да се боримо за интерес Србије на тој арбитражи. Саставићемо импресиван тим”, рекла је премијерка. (Танјуг)
Брнабић: Од 1. јануара улазимо у систем платних разреда
ТРШИЋ - Премијерка Ана Брнабић најавила је данас да би до краја године требало да буде усвојен закон о увођењу платних разреда и да би тај систем требало да заживи од 1. јануара следеће године.
На питање да ли ће бити повећане плате просветним радницима, Брнабић је рекла да влада сада израчунава ефекте повећања плата у јавном сектору и укидање привременог смањења пензија, као и да ће у фокусу поново бити подизање животног стандарда запослених у здравству, просвети и безбедносним службама и посебно војсци.
„Платне разреде смо скоро завршили у ресорима и сада идемо у разговоре са синдикатима. Мислим да ћемо до краја године успети да уђемо у скупштину са тим законом и да ћемо од 1. јануара 2019. имати ту јако важну реформу и увести платне разреде у управу”, казала је Брнабић.
Нагласила је да ће тако сви знати колике ће бити њихове плате и да ће сви имати повећање по платним разредима када буду завршене реформе, а биће уведен и систем награђивања.
Она је најавила да ће до краја године влада пробати заједно са Министарством државне управе да регулише и забрану запошљавања.
„Мислимо да ћемо заједно са буџетом у скупштину ући и са тим предлогом. Мој предлог том министарству је, видећемо колико је то могуће, да све локалне самоуправе које су испод максималног броја запослених и имају буџет за плате, не треба да траже додатно било каква одобрења од владине Комисије за запошљавање, како би могле да попуне своје капацитете”, рекла је премијерка. (Танјуг)