четвртак, 15.11.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 23:33
КВАЛИФИКАЦИЈЕ ЗА ЛИГУ ШАМПИОНА У ФУДБАЛУ

Грешка однела капитал

Црвена Звезда – Спартак 1:1 (1:1). – Наш шампион примио гол одмах после поготка Бена из пенала у 23. минуту и без предности одлази на реванш у Трнаву
Аутор: Никола Стаменићуторак, 07.08.2018. у 22:41
(Фото М. Рашић)

Ништа од победе, Црвена звезда без капитала одлази на реванш у Трнаву! Словаци су дошли до жељеног гола, искористили велику непажњу у одбрани српског првака и остварили велики реми на највећем српском стадиону. Одлука пада за шест дана, кад ће изабраници Владана Милојевића морати да одиграју далеко квалитетније како би се пласирали у плеј-оф за Лигу шампиона.

Са центра су кренули гости, али је већ у првом минуту Црвена звезда могла да поведе. Подигла је сјајна акција публику на ноге, низали су се кратки и дупли пасови, уз много мука Спартак се одбранио и избацио лопту у корнер. Од старта је било јасно да ће Словаци да играју по очекивањима, са намером да што више „умртве“ игру и чекају шансу из контранапада. Нису се ни трудили да добију контролу поседа, најбитније им је било да дефанзивне линије стоје по плану.

Могли су сви планови да им падну у воду експресно да је Црвена звезда искористила на прави начин простор у 8. и 10. минуту. Прво је за делић секунде закаснио да шутира из одличне позиције Крстичић, а затим је Бен непрецизно послао лопту ка захукталом Радоњићу. Да је пас био мало спорији и тачнији, изродила би се стопостотна шанса.

Звездин проблем је био слабији улазак у утакмицу Ебисилија него на претходном европском мечу на домаћем терену. Није успевао да дође у прилику за шут, успорио је неколико акција и тек по неким атрактивним пријемом лопте показао класу. Подигао се у 22. минуту, пожртвовано уклизао и додао до Стојиљковића, из тог напада је настао пенал.

Никола Стојиљковић је донео добру одлуку да асистира према захукталом Ненаду Крстичићу, кад се везиста ушао у шеснаестерац и хтео да шутира оборио га је клизећим стартом Борис Годал. Поклон капитена Слована преточио је рутинском реализацијом пенала Мохамед Бен и створени су били сви услови за корачање ка сигурном тријумфу.

Идилична слика се за свега неколико секунди претворила се велико разочарање. Спартак је кренуо с центра, извео сјајну акцију, искористио лош тренутак Родића и експресно изједначио. Црвеној звезди се догодило оно што није ниједном до сада од како је на клупи Милојевић. Није забележен такав пад концентрације, гол је пао као на дечијем тренингу!?

Кренули су Словаци са центра. Прво су комбиновали штопери, па је из везног реда послата лопта према Јирки. Претрчао је крилни нападач Спартака Милана Родића, сјајно асистирао ка немилосрдном егзекутору са средине Ерику Гренделу. Вујадин Савић је узалуд покушао да блокира...

Било је тешко подићи се психолошки после шокантног гола, али су убрзо црвено-бели могли до нове предности. Голман Чуди је нешто слабије боксовао лопту, Бен покушао из прве да пронађе пут до скоро незаштићене мреже, али било је то траљаво.

Осоколио је гол Словаке, мотивисао их да још више збију редове. Мучили су се црвено-бели да пробију зид. Кад су госте ухватили на „спавању“ и на брзину извели слободан ударац, Бена је зауставио судија да закључи зицер позицију. Арбитар је већ кренуо да погледа у каквом је стању Бакош, који је лежао на противничкој половини...

Полувреме испод очекивања. За бригу и нервозу...Милојевић је имао тежак задатак да у мини паузи подигне екипу. Одлучио је да не мења одмах, али већ у 52. минуту спремао се за улазак Милић.

Звездина публика се уплашила да Радоњић не добије црвени картон јер је ударио ривала без лопте, судија је добро проценио да је то ситуација за жути. Нервоза је узимала маха, повећавали су је честим симулирањем гости.

Успели су црвено-бели да појачају притисак од тренутка кад је Јовичић покушао ударцем из даљине, добили су око пет минута константне опсаде гола ривала, ипак без изразите шансе. Радоњића су милиметри делили од доласка у позицију да шутира неодбрањиво.

Ређали су се Звездини корнери, било је и гужви у шеснаестерцу Спартака и после акција, али никако није падао бункер Спартака. Показивали су све више колико су дефанзивно организовани, али и да су добро прочитали врлине ривала.

Како је полувреме одмицало минимална победа, уз примљен гол, наметала се као премија, мада је свима на стадиону било јасно да би погодак пре самог финиша вероватно донео још један и велику предност за реванш.

Таман кад је спремио Симића за улазак у игри Милојевић, повредио се Милић. Враћен је везиста на додатно загревање, на терен је послат Срнић како би преузео деснокрилну позицију, а у шпиц се преселио Бен.

Симић је, ипак, убрзо закорачио на терен. Изгубио је снагу Ебисилио, последњи покушај промене стања на терену налазио се у дебију на домаћем терену појачања из Земуна. Раздрмао је и убрзао Звездину игру, али до промене резултата није дошло.

СТАДИОН: „Рајко Митић“. ГЛЕДАЛАЦА: 37.112. СУДИЈА: Карлос дел Серо (Шпанија). ЖУТИ КАРТОНИ: Радоњић (Црвена звезда), Годал, Слобода (Спартак)

СТРЕЛЦИ: 1:0 – Бен у 23. (из једанаестерца), 1:1 – Грендел у 24. минуту

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Борјан -, Стојковић 6,5, Савић 6,5, Дегенек 6,5, Родић 5, Јовичић 6, Крстичић 6,5, Бен 6, Ебисилио 6 (80. Симић -), Радоњић 6, Стојиљковић 6 (52. Милић -, 73. Срнић -)

СПАРТАК: Чуди 7, Кадлец 6, Тот 6,5, Годал 6,5, Чонка 6,5, Рада 6 (90. Хладик), Грешак 6,5, Јирка 7, Слобода 6,5 (89. Мисенбек -), Грендел 7, Бакош 6 (75. Его -)