четвртак, 15.11.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 21:16
ЗАВРШЕНО 24, ЕВРОПСКО АТЛЕТСКО ПРВЕНСТВО У БЕРЛИНУ

Србија без медаље после шест година

Ивана Шпановић због повреде завршила сезону.– Драгана Томашевић са најбољим пласманом, државни рекорд Душице Топић и повратак Емира Бекрића
Аутор: М. Стојаковићпонедељак, 13.08.2018. у 07:20
(Фото Твитер/АСС/@srbatl)

Имала је најдужи скок у Берлину, али је остала без злата. Повреда ахилове тетиве у квалификацијама скока удаљ, у којима је била најбоља резултатом, 6,84 м, спречила је нашу најбољу атлетичарку Ивану Шпановић да освоји другу узастопну шампионску титулу, а тако су се распршили и снови о континуитету освајања медаља српских атлетичара на шампионатима Старог континента. Прекинут је низ од шест успешних година, у којима су на три шампионата наши атлетичари освојили шест одличја. Пошло је то за руком Емиру Бекрићу (сребро на 400 м препоне) и Асмиру Колашинцу (трећи у кугли) у Хелсинкију 2012, Ивани Шпановић (сребро у даљу) и Татјани Јелачи (сребро у копљу) на шампионату у Цириху 2014. и Ивани Шпановић (злато) и Михаилу Дудашу (бронза у десетобоју) у Амстердаму 2016. Седму медаљу, а прву од осамостаљења, освојила је Оливера Јевтић (сребро у маратону) у Гетеборгу 2006. Што се Иване Шпановић тиче, сезона је за њу завршена. Неће је бити у финалу Дијамантске лиге у Бриселу 31. августа, где би вероватно освојила трећу узастопну титулу.

Медаље су у Берлину освојили атлетичари из 26 држава, а Србију је представљало 12 такмичара.

Учинак је шаренолик, резултати већине далеко од европског врха, па и од њихових најбољих резултата. Ивана Шпановић је имала пех, иначе би око њеног врата поново сијало злато. Овако, радовала се Немица Михамбо (6,73), сребро је освојила Украјинка Бех (6,73), а до бронзе је скочила Британка Проктор (6,70). Најбољи пласман остварила је ветеранка у бацању копља Драгана Томашевић (36), која је у финалу заузела шесто место, хицем од 58,94 метра. Тако је на 17. великом такмичењу поновила најбољи пласман (шеста на ЕП у Берселони 2010), а за бронзу је било неопходно да баци близу свог и државног рекорда (63,63). Пао је и један рекорд Србије, Душица Топић је заузела девето место у брзом ходању на 50 километара и чак за 11 минута поправила свој најбољи резултат – 4:30,43.

Највећи добитак за српску атлетику је повратак Емира Бекрића (27) после четири године одсуства и лутања. Трећи на Светском првенству Москви (48,05, државни рекорд) и сребрни са ЕП у Хелсинкију (49,49) на 400 метара с препонама успео је да се пласира у полуфинале, али резултат 50,46, далеко је од његових најбољих дана и европског врха. Шампион Вархолм (Норвешка) трчао е 47,64, а иза њега је био Турчин Копело (47,71). Бекрић би резултатом из Москве освојио треће место, а има велику жељу да се ускоро врати на постоље.

– Долазак у Берлин ми је највећа животна победа. Није медаља, није финале, али ово је за мене најважнији тријумф. Испунио сам норму у последњи час, у соло трци, сам против штоперице и зато сам поносан. Тешко је када видиш да си далеко од нивоа ком припадаш, а највише су ми недостајала велика такмичења. Циљ ми је да се вратим у некадашњу форму, приближим резултату испод 48 секунди. Морам много да радим на брзини и снази – оценио је свој учинак Бекрић.

Перспектива је и бацачица копља Марија Вученовић. У финале је ушла седмим резултатом (59,98 м), али је подбацила у финалу, 11. са 55,23. Још неколико такмичења су пред скакачем удаљ Страхињом Јованчевићем (14. у квалификацијама са 7,69 м), Тамаром Салашки (полуфинале на 400 м, 24. са 53,20) и Мајом Ћирић (30. у квалификацијама на 400 м, 53,65). Такође и пред Амелом Терзић, која је лоше истрчала полуфиналну трку на 1.500 м (24. са 14:17,22). Ближи се крај блиставе каријере Асмира Колашинца, који у квалификацијама није имао ни један исправан хитац, а велика будућност је пред Милицом Гардашевић (19), која је на првом великом такмичењу „изгорела”, освојила 21. место у квалификацијама скока удаљ, са 6,26 м.

Европском атлетиком углавном владају такмичари из Пољске, Немачке и Британије, а смена генерација избацила је у врх плејаду младих асова које ћемо гледати дуги низ година. Звезда мушке атлетике је голобради Норвежанин Јакоб Ингебриксен (17) који је само вече после спектакулрне победе на 1.500 метара, тријумфовао и на 5.000 метара. Краљица спринта је Британка Дина Ешер-Смит (22), која је с лакоћом победила на 100 и 200 метара.