среда, 21.11.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 15:11
ТРЕЋЕ КОЛО КВАЛИФИКАЦИЈА ЗА ФУДБАЛСКУ ЛИГУ ШАМПИОНА

Звезда у плеј-офу за Лигу шампиона

Спартак – Црвена звезда 1:2 (1:1, 1:1). – Црвено-бели славили после продужетака у Трнави, пласирали се у последње квалификационо коло и обезбедили бар групну фазу Лиге Европе. – Словаци повели у 6. минуту преко Бакоша, Бен изједначио само минут касније, а гол одлуке дао Радоњић у 8. минуту првог продужетка
Аутор: Никола Стаменићуторак, 14.08.2018. у 23:08
(Фотографије ФК Црвена звезда)

Европска Звезда! Црвена звезда поново сија европски! Слављем у Трнави првак Србије је наставио да сања о пласману у Лигу шампиона и обезбедио је играње на међународној сцени до децембра, јер је сада минимум учешће у групној фази Лиге Европе. Против Салцбурга ће се изабраници Владана Милојевића борити за историјски улазак у елитно УЕФА такмичење.

Милојевић је променио два играча у односу на први меч. Потражио је већу креацију и бољу контролу лопте са Јованчићем уместо Јовичића, а у ватру је послао и Симићам уз процену да је боље да крене са њим него Ебисилиом. Није то био крај изненађењима за колегу Латала, јер је у средину померио Бена, а новајлији из Земуна доделио улогу деснокрилног нападача.

Бен је дефинитивно најопаснији кад је „лутајућа мина“, на коју Спартак нагазио одмах после постигнутог гола. Узвратила је Црвена звезда баш на исти начин као Словаци у Београду, експресно изједначила и није дозволила да превлада нервоза.

Несхватљиво је пукло у Звездином везном реду и одбрани у 6. минуту, кад је Спартак повео. Кренуле је од поскакивања и недовољне чврстине Бена, наставило се спором реакцијом у дефанзиви Крстичића. Кадлец га је лако прошао, натерао и Савића да изађе напред. Све се завршило тако што капитен српског тима није успео да пресече центаршут и сервирана је посластица за прекаљеног Бакоша.

Голман Борјан је подизао високо руке и терао саиграче ка центру, није им дозвољавао да клону. И добро је да нису трошили енергију на утврђивање ко је крив, пошли су са центра и одмах им се посрећило да затресу мрежу.

На десној страни се убацио Никола Стојиљковић и одлично центрирао. У срцу шеснаестерца Спартака остао је усамљен Бен и сјајно захватио лопту главом, голман Чуди није могао да спречи да се зарије под пречку.

Није то био идеалан, али јесте добар почетак за Црвену звезду. Рано постигнут гол пребацио је притисак на страну домаћина, свесних да би им још једна капитулација вероватно донела и елиминацију.

Радоњић је правио много проблема по левој страни Спартаку, али је изостајао тај „убитачан“ трк и дриблинг. У појединим тренуцима је било потребно само да га лопта мало више „послуша“, али мирисало је да би управо преко њега Црвена звезда могла да дође до капиталног гола. У 27. минуту је добио пас од Симића, лепо ушао унутра и шутирао, а Чуди покрио ближи угао и забележио интервенцију.

Имала је Звезда много корнера у првом полувремену, испоставило се као погрешно што их је са леве стране изводила кратком комбинацијом. Стојковић је добио деликатан задатак да затвара контре у тим ситуацијама.

Како је одмицао први део, судија је све више потпадао под утицај честих протеста домаћих играча и публике. Стојковићу је доделио жути картон за обичан старт, Бену за приговор. Како се ближио одмор, падао је ритам. Спартаковци су тражили прекршаје у зони за центаршут, а звездашима је недостајао квалитетнији пас кад су имали контролу лопте. Остао је жал за приликом за Јованчића, сувише је бојажљиво захватио лопту волејом.

У уводној фази другог полувремена дошло је до забрињавајуће сцене. Бен је почишћен у ваздушном дуелу, лежао је непомично и играчи Црвене звезде су панично потрчали ка њему. Чинило се да је добио потрес мозга и да не може да настави игру, али се после указане помоћи вратио.

Појављивале су се рупе на средини у обе екипе и поред много пожртвованости и трчања. Словаци су наставили да центрирају из слободних удараца из свих позиција, чак и кад је лопта била далеко ближа центру него шеснаестерцу Црвене звезде.

Изгледало је да ће на истеку 60. минута све да се реши у корист Звезде. Радоњиев трк и нехотична асистенција избацили су у шансу Стојиљковића, кад је прокушаоа да предрибла истрчалог голмана Чудија се оклизнуо и покупио клизећим стартом голмана Спартака.

Растрчао се Бен у последњој трећини утакмице, имао добра решења и у 68. минуту отворио шансу Радоњићу. Ударац је био одбрањив за Чудија, настала је велика гужве из које Стојиљковић јесте ишчепркао лопту, али не и прилику да је пребаци преко гол-линије.

Истрошеног Стојиљковића заменио је Павков у 75. минуту, покушао је Милојевић на карту снаге и скока да дође до проласка. Шанса се, ипак, створила на другој се створила страни. И то стопостотна. Бакош се искусно убацио у шеснаместерац, окренуо Дегенека и у зицер позицији је Борјан одлично затворио простор и уписао интервенцију.

Одмах после шансе, Милојевић је увео Јовичића и показао да му се не допада што су линије у везном реду порозне. Определио се за сигурнију варијанту у нервозном финишу. Све више се ишло ка продужецима...

Латал није извршио ниједну измену ни на старту продужетка. Прву прилику имао је Павков, није имао снагу под притиском играча ривала на леђима да захвати добро лопту главом.

И онда је дошао тренутак одлуке. Бен и Радоњић су разбили одбрану Спартака и задали кључни ударац ривалу пред којим је била немогућа мисија да у последњих двадесетак минута постигне два гола.

Фантастичан пас Мохамеда Бена, правовремено утрчавање Немање Радоњића и Спартакови навијачи су занемели. Крилни нападач Црвене звезде изашао је сам пред Чудија и смирео погодио рашље. Судија је поклонио пенал домаћину у 122. минуту, који Годал није успео да претвори у гол јер је погодио пречку.

СТАДИОН: „Антон Малатински“. ГЛЕДАЛАЦА: 18.032. СУДИЈА: Сердар Гозанбујук (Холандија). СТРЕЛЦИ: 1:0 – Бакош у 6, 1:1 – Бен у 7, 1:2 – Радоњић у 98. минуту. ЖУТИ

КАРТОНИ: Бен, Стојковић, Дегенек, Павков, Радоњић, Родић (Црвена звезда), Годал, Бакош, Тот, Слобода, Грендел, Хладик (Спартак)

СПАРТАК: Чуди 7, Кадлец 7, Тот 6, Годал 6, Чонка 6 (106. Хладик -), Јирка 6, Грендел 6,5, Слобода 6, Грешак 6, Рада 6 (100. Дангубић -), Бакош 7.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Борјан 8, Стојковић 7,5, Савић 6,5, Дегенек 7, Родић 7, Јованчић 7,5 (102. Гобељић 6,5), Крстичић 7,5, Симић 6,5 (85. Јовичић 7), Бен 8,5, Радоњић 8 (107. Бабић -), Стојиљковић 7, (75. Павков -).

Против Салцбурга у уторак

Прву утакмицу последњег кола квалификација за Лигу шампиона Црвена звезда ће одиграти на свом терену у уторак 21. августа. Реванш у Аустрији заказан је за 29. август. Због казне УЕФА, публици у уторак неће бити дозвољен улазак на стадион.

Мелег и Јевтовић ван 18

Милан Јевтовић и Дејан Мелег су путовали у Словачку, али се нису нашли у комбинацији за утакмицу. Тренер Милојевић је морао да одреди двојицу прекобројних, јер је повео 20 играча у Трнаву. Није изненађење што се нису нашли у 18, тако је било и у првом мечу са Спартаком.

Стиже шпиц Хемед

Нападач Црвене звезде у групној фази УЕФА такмичења требало би да буде Томер Хемед. Претходних дана је направљен договор око ангажовања Израелца, за почетак завршне реализације посла чекао се пролазак у последње квалификационо коло за Лигу шампиона. Очекује се да у што краћем року све буде и озваничено и да досадашњи члан енглеског Брајтона постане шпиц натрофејнијег српског клуба.

Хемед је рођен 1987. године, школован је у Макаби Хаифи и у том израелском клубу је освојио титулу и у сезони 2010/11. забележио 18 голова. После напуштања домовине, провео је четири сезоне у Шпанији, три су биле у елитној лиги. Тресао је мрежу Реалу, Атлетико Мадриду, Севиљи, Валенсији...Укупно је уписао у три издања Ла лиге 27 голова.

Из Шпаније се Хемед преселио у Енглеску и дао огроман допринос пласману Брајтона у Премијер лигу. У Чемпионшипу је за две сезоне постигао 28 голова. У елитном такмичењу на Острву уписао је 16 утакмица и два поготка, против Њукасла и ВБА. У другом делу шампионата није добијао ного шансу, сада има дозволу за одлазак јер је промењена нападачка формација плаво-белих. Црвена звезда је на путу да искористи ту чињеницу и доведе квалитетног шпица.

Томер Хемед је стандардни репрезентативац Израела, у квалификацијама за Мондијал у Русији одиграо је осам утакмица и постигао три гола.