Компанија НИС уступиће Граду Београду своју локацију на Чукарици, од моста на Ади до Шећеране, која ће бити део простора укупне површине 5,5 хектара коју градска власт планира да уреди у складу са концептом спуштања главног града на реке.
То је најављено данас на потписивању новог споразума о сарадњи у оквиру прoграма „Заједници заједно” између Града Београда и компаније НИС, а који ће омогућити наставак заједничке сарадње на пројектима од значаја за друштвену заједницу.
Споразум су у Скупштини града потписали градоначелник Београда Зоран Радојичић и генерални директор компаније НИС Кирил Тјурдењев.
Град Београд и НИС су у досадашњој деценијској сарадњи заједнички реализовали више од 50 пројеката у области образовања, науке, културе, екологије, као и хуманитарне акције, у које је НИС уложио 250 милиона динара, а градоначелник Радојичић каже да су досадашњи пројекти омогућили подизање квалитета живота становника главног града.
„Урађене су значајне ствари у правцу наше визије за бољи, лепши и здравији Београд. Част је сарађивати са успешном компанијом. Верујем да ћемо радити у истом правцу и да ће сваки појединац осетити добробит пројеката које ћемо наставити да реализујемо”, поручио је Радојичић.
Генерални директор компаније НИС Кирил Тјурдењев рекао је да је прави развој једне компаније могућ уз развој заједнице у којој послује.
„Наше партнерство са Градом Београдом траје 10 година. Београд је поуздан партнер и сарадник у послу који заједнички радимо на добробит грађана”, каже Тјурдењев.
Поводом уступања локације на Чукарици, помоћник градоначелника Београда Андреја Младеновић рекао је да је НИС и раније размењивао парцеле са Градом које нису важне за пословање те компаније, укључујући и део простора код моста на Ади за изградњу приступних саобраћајница.
Младеновић каже да ће НИС-у Град Београд уступити неку другу локацију.
Помоћник градоначелника је говорио о новом плану за уређење Чукаричког рукавца и изградњу нове марине, укључујући и културно-историјску целину Топчидер, и навео да је већ расписан конкурс за израду самог изгледа те целине.
За Шећерану је рекао да је веома важан објекат за историју индустријског развоја и да ће бити конзервиран и заштићен.
„У току су разговори са премијерком Аном Брнабић да се у том објекту отворе пословни инкубатори и да оживимо тај простор који данас нема никакву функцију”, каже Младеновић.
Навео је и да ће се уређење простора од 5,5 хектара потпуно уклопити у пројекат Београд на води, укључујући и Савско шеталиште и пасарелу која је предвиђена на Калемегдану, а да ће будући инвеститори разрадити пројекте изгтрадње пословног простора и хотела. (Танјуг)