Друга страна медаље, приче, реалности... антипод Беле Паланке јесте Лапово – статистички најбогатија општина Србије. Тачније, општина са највећим дохотком грађана, ако ћемо прецизније. Ако хоћемо још прецизније, говоримо о цифри од 49.000 динара месечно, цирка!
У свега стотинак километара лошег друма две толике супротности – одиста изгледа невероватно. Али све је то Србија. Земља чуда и чудеса...
Елем, како је Бела Паланка „разбаштинила” Трговиште, тако је Лапово проказало стара парајлијска легла, Сурчин и Нови Београд, неприкосновене „кир Јање” Србије.
Руку на срце, у односу на „монашку” Паланку, Лапову је много тога ишло наруку, али далеко од тога да није заслужио елдорадо који тренутно живи.
Наиме, нити је рушено, нити је икада разарано. Уз скуте је аутопута и на самој међи Шумадије и Поморавља. „Мрски” капиталисти с још „мрскијег” запада јагме се за хектар више у лаповском атару, а локалне власти учиниле су све да бирократија не стоји на путу, свима нам драгој „притоци” еврића, долара и франака, у наше монетарно-пловне путеве. Директна последица те „еколошке катастрофе” је алармантно „загађење” приобаља Велике Мораве, Лепенице и Раче, обилним изливањем страног капитала, а као главни „кривац” прозван је лично председник општине, иначе трећа особа која нас је дочекала по уласку у Лапово. После бронзаног ђенерала Драже Михајловића и једнако патинастог краља Александра, седокоси лаповски „Денг Сјаопинг”, Драган Златановић.
– Ех, далеко од тога да је искључиво моја заслуга што је Лапово данас тријумфално на том месту, на којем је! Тим дивних људи и стручњака је уз раме са мном, за бољитак нашег града – вели „под А”: скромно, домаћински; „под Б”: искусно политичарски; или „под Ц”: предизборно коалицијски?!
– Нема велике филозофије у нашем успеху. С једне стране су добре плате лаповских железничара, јаке плате у приватном сектору, а с друге знатна средства која су се слила на рачуне од продаје земље страним инвеститорима који ће овде отворити своје фабрике, производне погоне, а самим тим и много радних места за наше људе. Кратко и јасно: ишли смо дотле да смо оне који се обавежу да ће запослити више од 200 радника ослободили општинских дажбина на 10 година, док ће они који упосле 100 радника бити ослобођени на пет. Али... исто тако, поставили смо и услов да плате радника не смеју бити мање од 500 евра, тако да нико више, барем овде, не може нашег човека да третира као јефтину и потрошну радну снагу... – збори Златановић одсечно, јасно и самоуверено.
– Верујте ми на реч, Лапово ће за пет година удвостручити број становника и биће једино место на свету без иједног незапосленог. Верујте! Сијаће као Лас Вегас крај аутопута!!! Још да није бирократије „одозго”, све би ишло много брже. Па, можете ли да претпоставите колико је отежавајућа околност када сам једног министра, нећу га именовати, тачно 935 пута звао и тражио пријем, пре него што ме је примио на разговор, али идемо даље, за добробит нашег Лапова... – каже на крају, а на нама је да му верујемо. Не зато што нам је прирастао срцу за ових пола сата разговора, већ због тога што га и суграђани хвале. Кажу, за њих и за Лапово је добар и што је најбитније – поштен. Жив им био!
Вели и деда Александар Станковић, стара железничарска кука од 77 лета да је добро, да све „ваљаде” али и да увек може боље....
– Може, јер нама никада није довољно добро! Млого, брате, причамо а мало радимо. Председник нам јесте добар и вредно ради. Мене су оба детета остала овде и овде се запослила, али, да вам ја кажем, знаш ти шта је данас, мене се чини, главна српска економија: чекају млади да старци поумиру, па да на брзину распродаду и кућу и окућницу и да крцкају паре. Е то ти је сва данашња мудрост... – убеђен је чича.
И биће да је најближе истини. Јер, колике год уочљиве разлике између Паланке и Лапова биле, паралела је очигледнија: најпродаванији српски бренд постала је – српска земља...
Михаило Меденица
--------------------------------------------
Есперанто у Паланци
Бела Паланка броји 14.475 становника и простире се на 517 километара квадратних. Од поменутог броја житеља, пензионера је 2.700, запослених је 3.134 (2.690 у државној служби, 400-500 код приватника) и незапослених 2.800. Од укупног броја запослених чак 41 одсто чине жене, док просечна плата, рекосмо, износи 10.000 динара, а цене у трговинама су равне београдским. Пијаца чак важи за најскупљу у том региону. До 20 година старости има 20 одсто становника, од 20 до 60 година њих 47 одсто, док је старијих од 60 година 33 одсто. Можда и најтрагичнији, јесте податак да на се на територији ове општине годишње роди 110 деце, а умре чак 250-300 људи.
Нажалост, и поред огромног историјског и природног богатства, Бела Паланка тренутно нема ниједан хотел у функцији. Некадашњи хотел ЕС (име је добио по чувеном међународном симпозијуму стручњака за есперанто, који је у њему одржан седамдесетих година минулог века, када је и изграђен) приватизован је и чека своју ренесансу
-----------------------------------------
Где преноћити
Општина Лапово броји 10.000 становника и простире се на 55 квадратних километара. Запослено је 3.000 људи, 1.000 их је без посла. Прошле године у Лапову је умрло 116 људи, док је на свет дошло 68 новорођенчади.
Фирме које су инвестирале у Лапово или то намеравају да учине:
„Кроноспан” (Аустрија) – 300 радника
„ВЕкер Неусон” (немачко-аустријско) – 300 радника
„ДВ-Оил” (Србија) – 157 радника
АСА (Шпанија) – 150 радника
„Мерак” (Шпанија) – 250 радника
„Хардгате” (Србија) – 275 радника
„Ходлмаир” (Аустрија) – 200 радника
„АНД Проперти Девелоперс” (Енглеска) – 400 радника
„Узор” (Србија) – 100 радника
„Цитиц” (Кина) – 2.000 радника
„Куч компани” (Србија) – 50-100 радника
„Кланица” – 50 радника
Као и Бела Паланка, ни Лапово, нажалост, нема смештајних капацитета (хотела, мотела), не рачунајући хотел „Кошуту”, четири километара изван града, који територијално припада овој општини али је под ингеренцијом општине Баточина.