Плато на Славији биће завршен до 31. августа, без дилеме одговора Илија Ђорђевић, директор „МБА Ратко Митровић – нискоградња”, извођача који је месецима на стубу срама због пробијања рокова за изградњу трга поред најфреквентнијег кружног тока у Београду.
У такав исход, међутим, нису уверени градски челници нити бројни Београђани који се питају зашто искусни мајстори за годину дана не могу да се изборе на Славијом. Рокови за завршетак овог посла померани су више пута, а из изјаве заменика градоначелника Горана Весића јасно је да гледања кроз прсте „Ратку Митровићу” више неће бити.
Овај извођач толико је наљутио Весића да се он нада да „та компанија неће ништа више радити у Београду”.
У случају да овог пута оману, инвеститор град, односно Секретаријат за инвестиције, активираће одштетни захтев и наплатити штету коју је град претрпео због кашњења.
Лука Петровић, секретар за инвестиције, сматра да до таквог сценарија неће доћи и да ће извођач до следећег петка испоручити обновљен плато.
– Заменили су све плоче од полимер бетона које су попуцале, а ми смо захтевали да промене чак и оне које нису биле оштећене. Завршна обрада је у току, а наредне среде на плато стиже биста Димитрија Туцовића – истиче Петровић.
Док су пролетос као главни разлог за кашњење радова на платоу у „Ратку Митровићу” наводили подизвођача кога им је, како су наглашавали, наметнуо пројектант Саобраћајни институт ЦИП, сада не желе никог да прозивају.
– До кашњења радова довели су лоши временски услови и првобитно испројектовано стање. Овог лета било је мало сунчаних дана, а више јаких киша, које неповољно утичу на извођење радова – указује Ђорђевић за „Политику”.
Додаје да му није јасно зашто је испрозиван конзорцијум „Ратка Митровића” и француског „Колас рејла” који је ангажован на обнови Славије, Рузвелтове и Булевара ослобођења. У најкраћем року, за шест месеци, наводи, завршили су две кључне жиле куцавице Београда.
– Нико није споменуо да од укупне вредности пројекта од 1,89 милијарди динара вредност посла на платоу износи 11,3 милиона динара, односно око 0,5 одсто у односу на цео пројекат који је завршен на време. Такође, нико није ни споменуо да уместо да наш конзорцијум узме бонус од око 180 милиона динара, који му припада по закљученом уговору, данас трпи неосноване критике – негодује Ђорђевић.
Без бонуса су остали зато што су, тврди, прихватили да све радове, који нису били предвиђени уговором, заврше у истом року са уговореним.
– Од уговорена 8.502 квадрата гранитних плоча за цео пројекат, уграђено је још додатних 5.988 квадрата тих плоча. То значи да смо у року извели оно што је предвиђено уговором и плус 70 одсто радова мимо уговорних за поједине позиције. А дошли смо на стуб срама због око пет промила вредности радова – каже Ђорђевић.
Он сматра да се неоправдано ствара слика да је увек извођач кривац и подсећа да у сваком пројекту постоји минимум 20 до 50 налога који нису били предвиђени уговором. И поред тога, тврди, конзорцијум је успео и са додатним послом да обнову саобраћајница оконча у року који је зацртан уговором. Са њим се ипак неће сложити многи који сматрају да брзина не значи и квалитет. У то смо се уверили после обнове Рузвелтове и Булевара ослобођења. Јер, исцртана бициклистичка стаза је избледела, а на појединим местима жалбе су пљуштале због оштећења на коловозу. „Ратко Митровић” је још раније истакао да ће у гарантном року од две године поправити све што треба.
Сређивање пословног простора
Фирма која ће уредити пословни простор испод платоа, на углу Немањине и Краља Милутина, биће изабрана на тендеру до краја године, каже Лука Петровић, секретар за инвестиције. У том простору биће инфо-центар ТОБ-а, киоск и јавни тоалети.
Пенали за извођача
Уговором за обнову ове три саобраћајнице предвиђени су и пенали за извођача ако буде пробијао зацртане рокове. За кашњење у међуроковима то ће бити 0,1 одсто од вредности уговора за сваки дан закашњења. Ако обнова потраје дуже од 180 дана, пенали ће бити 0,4 одсто, док њихова вредност не може бити већа од 15 одсто вредности уговора.
Референце или најнижа цена
Када је пре два дана заменик градоначелника критиковао компанију „Ратко Митровић”, подсетио је и на радове које је она изводила у Војводе Степе.
Горан Весић је напоменуо да је проблем што ова компанија често нуди најнижу цену на тендерима. То је, како је подсетио, главни критеријум за избор извођача по Закону о јавним набавкама.
– Више пута смо предлагали да се гледају и референце учесника на тендеру, али понуђена цена је и даље главни критеријум – казао је Весић.
У „Ратку Митровићу” су кратко узвратили констатацијом да „не желе никоме да се супротстављају нити да коментаришу изјаве других”.
– На основу свега наведеног нека јавност донесе закључак. Напомињемо да би посао за који смо ангажовани прошле године били завршени и пре рока да није било додатних захтева – додаје Илија Ђорђевић.