Ових дана сам са пријатељима први пут неколико дана боравио у околини Куршумлије. Уверили смо се да околина Куршумлије обилује природним лепотама, али да нису створени услови да све буде у већој мери туристички валоризовано.
Утисак је да једино Пролом Бања, која се налази на падинама Радан планине, не само због лековитих својстава пролом воде, већ и због прелепе локације, солидног комуналног изгледа и стања приступне саобраћајнице, може да се сматра примамљивом дестинацијом овог краја. Није нас зато зачудило што смо овде затекли велики број гостију.
Луковска Бања, лоцирана на југозападним падинама Копаоника, на 680 метара надморске висине, представља одлично лечилиште за реуматске болести, али и климатски пријатно место за одмор.
Два хотела и приватни пансиони задовољавају потребе за смештај гостију. Међутим, простор бање треба боље комунално уредити (паркинг места и обалу реке). Пут није у добром стању. Дрвени мост преко Луковске реке је без заштитне ограде и са веома оштећеним коловозом, па је право чудо да преко њега прелазе не само аутомобили, већ и аутобуси и камиони.
Ђавоља варош је споменик природе прве категорије, јединствен је у земљи и врло редак у свету. Мада је Уредбом Владе Србије овај локалитет још 1995. године стављен у прву категорију заштите, стиче се утисак да је мало учињено на његовом уређењу и бољој туристичкој презентацији.
Нисмо затекли водича који би дао ближа објашњења посетиоцима. Стаза која води од улаза на локалитет, па до места где се налазе фигуре није бар мало поравната, дрвени мостићи су иструлили и без држача, клупе крај стазе су импровизоване и климаве. У лошем стању и небезбедна су дрвена степеништа на прилазу фигурама.
Ако је Ђавоља варош у таквом стању, да ли овај локалитет заиста има прву категорију заштите. Неразвијена општина Куршумлија и предузеће „Планинка”, којој је локалитет дат на старање, очигледно нису у стању да га сами опреме и одржавају.
Неопходно је да република, која је одредила први степен заштите и која је, уз то, прокламовала да треба посебно подстицати развој југа Србије, уложи додатна средства, како би Ђавоља варош била још атрактивнија туристичка дестинација. Додатна средства потребна су и за уређење Луковске Бање. Чини се да је приоритет ревитализација Куршумлијске Бање, која је позната још из римског доба, и некада била веома посећено бањско лечилиште.
Момир Пауновић,
Панчево